Rubik küpü, kurcaladıkça zeka geliştiren akıl oyunlarından biridir. Rubik küpünü karıştıra karıştıra çözemeyenler için ele aldığımız rehberde, zeka küpünün ne olduğunu, kolay yoldan çözmek için oluşturulan kombinasyonları, algoritmaları, alanında kırılmış rekorları, çeşitlerini yani kısacası, hakkında bilinmesi gerekenlerin neler olduğunu göreceğiz.

Rubik Küpü Nedir?

Su altında rubik küpü
Rubik Küpü

1974 yılında Macar heykeltıraş ve mimar olan Ernõ Rubik tarafından bulunmuş ve geliştirilmiştir. Bu bulmaca türüne ise kendi soyadını vermiştir. Diğer bir taraftan ise, sabır küpü ve zeka küpü olarak farklı adlarda verilmiştir. 1974 yılından günümüze ortalama 350 milyon adetten fazla satılmıştır. Oldukça popülerleşen bu bulmaca mekanizması çocukların zeka gelişimi içinde okullarda da kullanılmaya başlanmıştır.

Rubik Küpünün Çeşitleri

Hareketli yüzeylerden meydana gelen bir küptür. Rubik küp çeşitleri 4 farklı şekildedir. Bunlar; 2x2x2’lik mini boy, 3x3x3x’lük olan standart boy, 4x4x4 Rubik’in İntikamı adı verilen ve daha profesyonellerin çözmesi için tasarlanan oldukça zor ve karmaşık olan 5x5x5, 6x6x6, 7x7x7 boyları hatta 11x11x11 çok katmanlı çeşidi de mevcuttur. Genelde en çok tercih edilen ve insanlar tarafından çözmek için zaman harcanan model, 3×3’lük olan rubik küpüdür. Günümüzde de 7’den 70’e herkes tarafından akıl oyunu olarak kullanıp çözmek için uğraş gösterilmektedir.

11x11 rubik küpü
11x11x11 rubik küpü

Resimde görüldüğü gibi, küp üzerinde çeşitli renkler bulunmaktadır. Bu renkler; kırmızı, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve beyaz renkleridir. Her katmanda aynı renk olacak şekilde hizalamak gerekmektedir. Bu hizalama işlemlerini yapmak için bilinmesi gereken algoritmalar ve kombinasyonlar mevcut. Eğer bunlar uygulanmazsa, küpü çözmek oldukça zaman alacaktır.

En Kolay Rubik Küpü Nasıl Çözülür? Nasıl Yapılır?

En Kolay Rubik Küpü Nasıl Çözülür
Çözülmüş bir küp

Şimdi gelelim rubik küpü nasıl çözülür ve en kolay yoldan nasıl yapılır: Zeka küpünü çözebilmek için oluşturulmuş algoritmalara ve kombinasyonlara göz atmamız gerekecek. Bu algoritmalar sayesinde rubik küpünü en kısa sürede sizde çözebileceksiniz. Tabii bunun için sabır ve azim gerekli. Önemli olan bu süreçte rubik küpünün mantığını anlamak olmalıdır. Eğer bu mantığı anlarsanız bu küpü ilerleyen zamanlarda çözmek çok kısa vaktinizi alacaktır. Şimdi detaya inelim.

Zeka küpünü çözmek için tam 43.252.003.274.489.856.000 adet kombinasyon vardır. Bu kadar fazla konum olsa da 20 veya daha az hareketle çözmek mümkün.

Sabır küpü veya zeka küpü de denilen bu mekanik bulmacada 6 orta, 8 köşe ve 12 kenar yani toplamda 26 parça vardır. Orta renkler asla değişmemektedir.

Eğer orta kısımda beyaz varsa buna en yakın renk sarı olacaktır. Orta kısımda kırmızı renk varsa buna en yakın renk turuncu olacaktır. Yeşil varsa ise buna en yakın renk mavi olur.

Öncelikle küp üzerindeki orta kısmı beyaz olanı seçebilirsiniz. Beyazı seçersek çözümü daha kolay yapacaksınız. Siz isterseniz farklı renkleri seçebilirsiniz. Beyaz kısmı seçtikten sonra artı haline getirmemiz gerekiyor. Bu şekilde devam etmeniz diğer bir aşamanın çözülmesinde size yardımcı olacaktır. Aynı adımı diğer renkler içinde yaptığınızda çözüme kavuşacaksınız.

Aşağıdaki videoyu da izleyerek çözüm adımlarınızı daha da kuvvetli hale getirebilirsiniz.

Zeka küpü, kolay bir oyun olmadığı için üzerinde çeşitli çeşitli yarışmalar düzenlenmiş, oyunlar oynanmıştır.

Rubik Küpü Rekorları

Rubik Küpü Çözen Robot
Küpü Çözen Robot

1982 yılında ilk Uluslararası Rubik Şampiyonası Budapeşte’de düzenlendi ve insanlar en hızlı kimin çözebileceğini görmek için bu şampiyonada yarıştılar.

En hızlı zeka küpü çözen kişi, 2017 yılında 4.59 saniyede çözmüştür. Videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Ayaklarını kullanarak en hızlı Rubik Küpü çözen kişi 16.96 saniyede çözmüş ve Guinness Rekorlar kitabına girmiştir.

Artık yalnızca insanlar değil robotlar dahi bu yarışmanın içindedir. En hızlı şekilde rubik küpünü, bir robot tam 0.637 saniye‘de çözerek Guinness Rekorlar kitabına girmeyi başarmıştır. Algoritma ve kombinasyonları yapay zeka veya bir yazılıma doğru bir şekilde tanıttığın zaman böyle bir hız ortaya çıkması oldukça normal. Robotun nasıl çözdüğünü görmek için video aşağıda:

Son zamanlarda çeşitli şekillerde zeka küpü çözmek oldukça moda örneğin, su altında rubik küpü tam 1 dakikada çözülmüştür. Her alanda eğlenceye dönüşmüştür ve bu şekilde de insanların ilgisini bir hayli çekmeyi de başarmıştır.

Rubik Küpünün Faydaları

Rubik küpünün faydaları

Zeka küpünü çözmek oldukça meşakatli olsa da bir takım yararları ve faydaları vardır. Peki rubik küpünü çözülmesinin faydalarını biliyor musunuz?

  • Hafızanızın güçlenmesine yardım eder.
  • Çözüm yolları geliştirmek veya bunları öğrenmek sabır mekanizmasını geliştirir.
  • Farklı problemleri çözmenizde size bakış açısı katar ve sorunları parça parça çözmenizde size yardımcı olur.
  • Bazı şeylerin beyninizde haritalanmasına yardımcı olur.
  • Zihni aktif tutar. Beyin bir kastır ve zorladıkça güçlenir. Bu şekilde daha da güçlü hale getirilebilir.
  • Zeka küpünü devamlı çözmek refleks kabiliyetinizi de geliştirir.
  • Parmak becerisi ve kabiliyetini geliştirir.
  • İyi bir öğretici olunabilir. İşi öğrendikten sonra başkalarına öğreterek onlarında bu faydalardan yararlanmasına yardımcı olunabilir.
  • Zeka küpü zararlı alışkanlıklarınızı yok edebilir. Sigara içiyorsanız bunun ilgilenerek sigarayı bırakabilirsiniz.
  • Sağ ve sol beyin arasındaki koordinasyon yaratıcı gücün artmasına yardım eder. Zeka küpü de buna yardımcı olmaktadır.

Rubik küpünü çözmek için belirli yaş aralıklarında olmanıza gerek yoktur. Bilişsel olarak yetenekli olduğunuz sürece ister 3 yaşında çözün ister 77 yaşında önemli olan istek, azim ve sabır. Eğer sizde bunu yapmak istiyorsanız bu üç şeyin olması çok önemli kavramlardır.

Bir Yorum Yap