Blog

    Blog > Eğlence > En Çok Oynanan İki Kişilik Masa Oyunları

En Çok Oynanan İki Kişilik Masa Oyunları

İki Kişilik Masa Oyunları

İnsanlar eğlenmek, vakit geçirmek veya strateji geliştirmek amacıyla masa oyunlarını tercih ederler. Bazı iki kişilik masa oyunları hem eğlendirip hemde zeka gelişiminde oldukça yararlı aktivite sağlar. Genelde çocuklar için tercih edilen bu oyunlar, yetişkinler içinde tercih sebebi olabiliyor. İki kişilik masa oyunları yerini bilgisayar üzerinden veya mobil uygulamalar tarafından oynanan oyunlara bıraksa da bu oyunların geleneksel biçimde oynanması asla terk edilemez olduğunu düşünüyorum.

Dünyanın En Popüler İki Kişilik Masa Oyunları

1. Satranç

Satranç

Herkesin bildiği, bazılarına sıkıcı gelen fakat strateji geliştirme konusunda harika işe yarayan bir masa oyunudur. En popüler masa oyunlarından birisidir. Oynarken sıkılabilirsiniz, uzun sürebilir fakat zeka gelişiminde muazzam sonuçlar verebilir. Erken yaşlarda oynamaya başladığınızda bir tutku haline dönüşebilir. En çok oynanan masa oyunlarından birisi olan Satranç, stratejinizi geliştirmeniz de yardımcı olacaktır.

8×8 boyutunda bir masada 16 adet taşı yöneterek rakibinize üstünlük sağlamaya çalışıyorsunuz. Her taşın oynama durumu farklılık gösteriyor. Eğer ilk defa satranç oynayacaksınız bir rehber eşliğinde oynamanız, oyunu daha rahat bir şekilde anlamanıza yarar sağlayabilir.

2. Tavla

Tavla

Tavla, genellikle yetişkinler tarafından oynanan, Türk kültüründe oldukça yer edinmiş bir oyun türüdür. Genellikle erkeklerin oynadığı bu oyunu kızların daha rahat oynaması ve zevk alması için kız tavlası adı verilen türde de oynanabiliyor. Tavla, 2 zar, 15 siyah 15 beyaz taşla oynanan rakiplerin birbirlerine hem şans hemde statejisini gösterdiği bir masa oyunudur. Dünyanın en eski oynanan masa oyunlarından birisidir. İnternet üzerinden de online olarak oynayabileceğiniz bir oyun türüdür. Fakat arkadaşınızla çay içerek oynamak gibisi de yok tabii ki.

3. Dama

Dama

İki kişilik kutu oyunları içinde en kolay oynanan oyunlardan birisi Dama’dır. Dama, satranç tahtasının üzerinde oynayabildiğiniz çok keyifli basit bir oyun türüdür. 8×8 boyutundaki bir masada oynayabilirsiniz. Rakibin taşlarını ele geçirdiğinizde oyunu yeniyorsunuz. Rakibinize hükmetmeniz gerekiyor. Damanın bir kaç çeşit türleri var. Bunların oynayış tarzları değişebiliyor. Tabii siz nasıl oynamak istiyorsanız o türdeki damayı seçebilirsiniz.

4. Mangala

Mangala

İki kişilik masa oyunlarından birisi olan Mangala, uzun yıllardır oynanan bir strateji oyunudur. Şans olasılığı oldukça düşüktür tamamen düşünüp taşları nasıl hareket ettireceğiniz oyunun kaderini belirleyecektir.

Kuyulardan taş taşıma oyunudur. Kuyusunda taş kalmayan oyuncu oyunu kaybetmiş sayılır.

5. Domino

Domino

En fazla 4, en az 2 kişiyle oynana bir masa oyunu çeşididir. Domino herkes tarafından adı duyulmuş oldukça ünlü bir masa oyunudur. Oynaması zor olan bu oyun aksine oldukça zevklidir. İkiye ayrılmış taşların üzerinde 1 den 6 ya kadar rakamlar bulunuyor. Bu rakamlar eşleşecek şekilde birleştirerek taşlar diziliyor.

Domino nasıl oynanır dersek, kapalı taşlardan her oyuncu bir kere taş çeker ve en yüksek rakamlı taşı çeken kişi oyuna başlamış olur. Bu taşı masaya koyarak oyuna başlamış olur.

Dünyanın en popüler oynanan iki kişilik oyunlarının başını bu listekiler çekiyor. Eğer biraz daha örnek vermek gerekirse kızma birader, shogi, go, scrabble gibi oyunlarda oynayabileceğiniz, zevk alabileceğiniz türden oyunlardır.

Bir cevap yazın
*
*
*