Eğlence

Oyun Konsolu Seçimi: Playstation 4 mü Xbox One mı?

Xbox One mı yoksa Playstation 4 mü?

Playstation ve Xbox arasında geçen amansız mücadeleyi Playstation önde götürürken, Xbox’ın yaptığı yenilikler ve güçlü sistemi ile bu mücadeleyi bırakacak gibi gözükmüyor. Şimdi hep beraber bu iki mükemmel oyun konsolunun teknik özelliklerine, fiyatlarına ve yeniliklerine 5 maddede göz atalım. Bakalım hangi oyun konsolunu almak daha yararlı olur karar verelim.

Playstation 4, 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle 91.6 milyon adet satış rakamlarını aşmış bulunmakta, Xbox One ise 41 milyon adet satarak rakibinin epey bir gerisinde kalmış. Bu oyun konsolunun yapımcısı olan Microsoft işletim konusunda piyasada liderken bu sektörde liderliği kapmayı başaramamış gibi görünüyor. En çok satılan oyun konsolu ise 155 milyondan fazla satılan Playstation 2’dir.

2019 yılı itibariyle oyun sektöründeki pasta dilimi oldukça büyümüş durumda. Bulut bilişimin yani online oyunların bile konsollarda oynanmaya başlaması ile bu dilim daha da büyüyecek gibi. Bu pastadan dilim almak isteyen şirketler, çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu pastadan bir dilimde Google Stadia almak istiyor fakat PS, X One ve Nintendo gibi büyük şirketler arasında tutunmak oldukça zor olacak gibi gözüküyor.

Bu kısa bilgileri verdikten sonra 5 madde de Playstation 4 mü Xbox One mı almalıyız buna göz atalım!

1. Çözünürlük sizin için önemli mi?

Oyunu oynadığınız ekran sizin için çok önemliyse tercihlerinizi doğru belirlemelisiniz. Playstation 4 tercih ederseniz ve televizyonunuz destekliyorsa size 4K çözünürlük deneyimi sunabilir fakat HDR10, Xbox One X veya One S için varsayılan HDR çözünürlüğüdür. Eğer, Cihazınız Xbox One X veya One S ise 4K destekliyordur, ayarlar kısmından 4K çözünürlüğe ayarlayabilirsiniz. İstatistiklere bakarak söylersek Playstation 4 bu konuda rakibinden çok üstün durumda denilebilir.

PS4 ve Xbox One Çözünürlük
Oyunlara göre çözünürlük

2. Bütçeniz ne kadar?

En önemli konulardan biri bütçedir. Oyun konsollarının yanı sıra alacağınız oyunların fiyatları da bu konuda değişkenlik gösterebilir neticesinde ikisinde de oyun oynayacaksınız. Bütçenizi zarara sokacak veya sizin için uygun olmayan bir konsolu tercih etmek mantıklı olmaz. Konsol oyunlarının fiyatlarına göz atacak olursak;

Playstation 4: 2000 ve 2500 TL aralığında satılmaktadır.
Xbox One: 1500 ve 2000 TL aralığında satılmaktadır.

Playstation 4 ve Xbox One Oyun Fiyatları Karşılaştırılması

Oyun Konsolu Seçimi: Playstation 4 mü Xbox One mı?
Ps4 ve Xbox One Oyun Fiyat Farkları

Konsol fiyatları ve oyun fiyatlarını karşıladığımız zaman Xbox One, Playstation 4’e göre daha ucuz fakat oyunları daha pahalı. Çoğu oyunda uçuk bir fark yok fakat bazı oyunlarda ise neredeyse yarı yarıya fark ediyor. Örneğin Call of Duty almak isterseniz iki konsol arasında 100 TL bir fark bulunuyor.

3. Hangi Oyunları Oynuyorsunuz?

Xbox One ve PS4 oyun zenginliği arasında çok fark olmasa da bazı oyunlar yalnızca PS4’te var bazı oyunlar ise Yanlızca X box’ta var. Bu yüzden oynamak istediğiniz oyunları ve oyun tarzlarını belirleyerek buna göre hareket etmeniz daha doğru olur. GamePointsNow’un hazırlamış olduğu listede hem ortak hemde yalnızca kendi sürümlerine özel çalışan oyunlar bulunuyor. Listeye göz atarak oyunlarınızı belirleyebilirsiniz.

Xbox One ve Ps4 Oyunlar

4. Kullanım olarak sade bir arayüz mü istiyorsunuz yoksa daha kompleks donanımlı bir arayüz mü?

Oyun konsollarının arayüzleri oldukça farklı. Playstation 4’ün arayüzü daha sade ve kullanışlı. Çok karışık olmayan bir arayüze sahip ana menüden istediğiniz işlemleri rahatça yapabilirsiniz fakat X box One daha karışık ve kompleks bir arayüze sahip. Daha donanımlı bir arayüzü olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kullanım olarak kolay ve sade bir arayüzlü konsol istiyorsanız PS4, biraz karışık fakat daha donanımlı olsun her şeye hakim olayım diyorsanız ise Xbox One tam tercih edeceğiniz sistem olacaktır. Ayrıca touch pad’nin kullanışlı olması sebebiyle metin yazarken daha rahat edeceksiniz.

İki cihazda da Netflix, Youtube, Twitch gibi popüler uygulamaları desteklemektedir. Ayrıca iki cihazda ne yazık ki ülkemizde yeterli alt yapı olmamasına rağmen PS4, Plus; Xbox ise Live ile online oyun oynamayı destekliyor.

5. Hangisi Daha Güçlü?

Playstation 4 mü yoksa Xbox One mı sorusunu sorarken cevaplamamız gereken bir diğer seçenek ise donanım yani güç kısmıdır. Hangi cihazın donanım olarak daha güçlü olduğunu bu bölümde göreceğiz.

Xbox One vs PS4 Donanım

Görseli Türkçeye tercüme edecek olursak donanımsal olarak belli başlı bir fark yok. İki cihazda hemen hemen aynı donanımı kullanıyor. X box One RAM konusunda PS4’ün oldukça gerisinde kalmış. İkisi de 8 GB RAM kullanmasına rağmen Microsoft ekibi hız ve teknoloji olarak eski de kalmış. Ayrıca trafik alanı da PS4’e göre oldukça dar. Bu sisteme baktığımızda Playstation 4, rakibini donanımsal olarak geçmiş diyebiliriz.

Ele aldığımız belli başlı konulara göre playstation 4 mü Xbox One mı detaylı olarak inceleyip kararınızı verebilirsiniz. Bizim izlenimlerimize göre aralarında devasa farklar yok.

En belirgin özellik çözünürlük kısmında fakat bunu X box S ve X sürümlerinde çözmüşler gibi duruyor. Oyun fiyatları ise e-ticaret sitelerine göre değişiklik gösterebilir bu yüzden listede yer alan fiyattan daha ucuza bulabilirsiniz veya indirim takip ederek daha uyguna alabilirsiniz.

Donanım olarak One serisi çok pasif kalmış fakat Microsoft, S ve X serileri en güçlü oyun konsolu olduğunu iddia ediyor. One ve Playstation serilerini karşılaştırdığımız zaman bu durumda PS4 önde gibi duruyor.

Sizlerde kendi tecrübelerinizi yorum kısmına bırakarak konsol alacak ziyaretçilerimize yardımcı olabilirsiniz. Siz hangi oyun konsolunu tercih ederdiniz?

Yorum Bulunamadı

Yorum Yap