Playstation ve Xbox arasında geçen amansız mücadeleyi Playstation önde götürürken, Xbox, yaptığı yenilikler ve güçlü sistemi ile bu mücadeleyi bırakacak gibi gözükmüyor. Şimdi hep beraber bu iki mükemmel oyun konsolunun teknik özelliklerine, fiyatlarına ve yeniliklerine 5 maddede göz atalım.

Playstation 4, 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle 91.6 milyon adet ürünü satışını aşmış bulunmaktadır, Xbox One ise 41 milyon adet satarak rakibinin epey bir gerisinde kalmıştır. En çok satılan oyun konsolu ise 155 milyondan fazla satılan Playstation 2’dir.

5 madde de Playstation 4 mü Xbox One mı almalıyız buna göz atalım!

1. Çözünürlük sizin için önemli mi?

Oyunu oynadığınız ekran sizin için önemliyse tercihlerinizi doğru belirlemelisiniz. Playstation 4 tercih ederseniz size 4K çözünürlük deneyimi sunabilir fakat Xbox One için varsayılan HDR çözünürlüğüdür.

Eğer, cihazınız Xbox One X veya One S ise 4K destekliyordur, istatistiklere bakarak söylersek Playstation 4 bu konuda rakibinden çok üstün durumda denilebilir.

PS4 ve Xbox One Çözünürlük
Oyunlara göre çözünürlük

2. Bütçeniz ne kadar?

En önemli konulardan biri bütçedir. Oyun konsollarının yanı sıra alacağınız oyunların fiyatları da bu konuda değişkenlik gösterebilir. Bütçenizi zarara sokacak veya sizin için uygun olmayan bir konsolu tercih etmek mantıklı olmaz. Konsol oyunlarının fiyatlarına göz atacak olursak;

Playstation 4: 2000 ve 2500 TL aralığında satılmaktadır.
Xbox One: 1500 ve 2000 TL aralığında satılmaktadır.

Playstation 4 ve Xbox One Oyun Fiyatları Karşılaştırılması

Playstation mı Xbox mı? Oyun Konsollarının Karşılaştırılması
Ps4 ve Xbox One Oyun Fiyat Farkları

Konsol fiyatları ve oyun fiyatlarını karşıladığımız zaman Xbox One, Playstation 4’e göre daha ucuz fakat oyunları daha pahalı.dır.

3. Hangi oyunları oynuyorsunuz?

Bazı oyunlar yalnızca PS4’de bulunurken bazıları ise Xbox One’a özeldir. Bu nedenle oynamak istediğiniz oyunları ve oyun tarzını belirleyerek hareket etmeniz daha doğru olur. GamePointsNow’un hazırlamış olduğu listede hem ortak hemde yalnızca kendi sürümlerine özel çalışan oyunlar bulunuyor. Listeye göz atarak oyunlarınızı belirleyebilirsiniz.

Xbox One ve Ps4 Oyunlar

4. Kullanım olarak sade bir arayüz mü, yoksa daha kompleks donanımlı bir arayüz mü?

Oyun konsollarının arayüzleri oldukça farklıdır. Playstation 4’ün arayüzü daha sade ve kullanışlıdır ve karışık olmayan bir arayüze sahip ana menüden istediğiniz işlemleri rahatça yapabilirsiniz. X box One ise daha karışık bir arayüze sahiptir. Daha donanımlı bir arayüzü olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Kullanım olarak kolay ve sade bir arayüzlü konsol istiyorsanız PS4, biraz karışık fakat daha donanımlı olsun her şeye hakim olayım diyorsanız ise Xbox One tam tercih edeceğiniz sistem olacaktır.

İki cihazda da Netflix, Youtube, Twitch gibi popüler uygulamaları desteklemektedir.

5. Hangisi daha güçlü?

Playstation 4 mü yoksa Xbox One mı sorusunu sorarken cevaplamamız gereken bir diğer seçenek ise donanım kısmıdır. Hangi cihazın donanım olarak daha güçlü olduğunu bu bölümde göreceğiz.

Xbox One vs PS4 Donanım

Görseli Türkçeye tercüme edecek olursak donanımsal olarak iki cihazda hemen hemen aynı donanımı kullanıyor. X box One RAM konusunda PS4’ün oldukça gerisinde kalmış. İkisi de 8 GB RAM kullanmasına rağmen Microsoft ekibi hız ve teknoloji olarak eski de kalmıştır. Ayrıca trafik alanı da PS4’e göre oldukça dar. Bu sisteme baktığımızda Playstation 4, rakibini donanımsal olarak geçmiş diyebiliriz.

Sonuç

Sonuç olarak bu iki oyun konsolu arasında çok büyük farklılıklar bulunmamaktadır. Çözünürlük ve donanım kısmında verilere göre, PS4 rakibini küçük nüanslarla geçmiş gibi görünüyor.

Bir Yorum Yap