Günümüzde ismi sıkça duyulan Aloe veranın faydaları saymakla bitmiyor. Yanıklara, sıyrıklara, cilt tahrişine doğal bir ilaç olan Aloe vera, aynı zamanda cilt bakımı için doğal bir mucize olan bu tıbbi bitki, birçok amaçla da kullanılıyor, ayrıca bir çok vitamini içinde barındırıyor. Yaklaşık 76 adet aktif bileşenin içinde bulunduğu bu bitki doğru kullanıldığı zaman bir çok soruna karşı gelebilmektedir. Bu sebepten ilaç, gıda ve kozmetik gibi çoğu en gözde bitkisidir. Şimdi gelin hep birlikte bu tıbbi bitkinin faydalarını inceleyelim..

Eski Mısır’da ölümsüzlük bitkisi olan bu bitkinin bazı kişilere alerjisi olabilir, bitkiyi kestikten sonra yaklaşık iki saat dik bırakıp daha sonra kullanmanız daha yararlı olabilir.

Aloe Veranın Faydaları

Aloe Veranın Faydaları
Aloe Vera Bitkisi

Aloe veranın yapraklarını ezerek elde edilen kür, içerisindeki jel, suyu ve yağı gibi bir çok seçenek sayesinde kullanım alanı oldukça fazladır.

1. Tedavi Amaçlı Kullanımı

Aloe vera; güneş yanıklarına ve küçük çaptaki yanıklara iyi gelinmesiyle bilinir. İçerisindeki polisakkaritlerin iyileştirici etkisi vardır ve bu enzimler yanıklarda ki acının hafiflemesine ve tahrişlerin kısa sürede iyileşmesine olanak sağlar. Bu nedenle sedef hastalığı gibi bazı deri hastalıklarında da kullanılmaktadır.

2. Yaşlanma belirtilerine karşı doğal gençleştirici krem

İçerisindeki yüksek su ve mineral miktarından dolayı ciltlerdeki yoğun yıpranmışlığı ortadan kaldırır. Erken yaşlanma belirtilerini tersine çevirir. Yüzde kırışıklıkları da engeller ve daha dinç durmanıza yardımcı olur. Doğru ve yeterli biçimde kullandığınızda, daha canlı ve güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

3. Sivilce ve akneleri kurutma amaçlı kullanımı

Aloe vera içindeki enzimler sayesinde iltihap kurutucu ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özelliği sayesinde sivilcelerin kurumasında da oldukça etkilidir. Sivilce ve siyah kurtulmanın yollarıdan birisi olan bu bitkiyi doğru bir biçimde kullandığınız da etkili sonuçlar alacağınız kesin.

4. Sinek ve böcek ısırıklarında tedavi edici kullanımı

Sinek ve böcek ısırıklarından dolayı oluşan kaşıntı ve yaralara iyi gelmektedir. Bu bölge üzerindeki kaşıntı ve iltihap oluşumunu engellemektedir.

Yaz aylarında sineklerin ve böceklerin artması, ısırma tehlikesini de ortaya çıkartmaktadır. Kaşıntılardan ve ağrılardan kurtulmak için aloe vera jelini kullanmak oldukça faydalı olacaktır.

5. Cilt bakımı ve cilt tonu eşitleyici

İçerisindeki enzimler sayesinde uzun vadede cilt tonunuzun eşitlenmesine yardımcı olur. Düzenli kullanımda ciltteki parlamayı azaltır. Kuru ve hasarlı ciltlerin nemlendirilmesi ve bakımının sağlanmasına yardımcı olur.

6. Güneş kremi olarak kullanılıyor

Aloe vera güneş kremi olarak ta kullanılmaktadır. Hassas ciltlerin güneşe olan etkisini oldukça azaltmaktadır. Güneşe çıkmadan 20 dk önce gibi sürdüğünüzde güneşin zararlı ışınlarına karşı güçlü bir etki gösterir.

Bir Yorum Yap