Kişisel Bakım

Ölümsüzlük Bitkisi Aloe Vera Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Aleo Veranın Faydaları

Günümüzde ismi sıkça duyulan Aloe veranın faydaları saymakla bitmiyor. Yanıklara, sıyrıklara, cilt tahrişine doğal bir ilaç olan Aloe vera aynı zamanda cilt bakımı için doğal bir mucize olan bu tıbbi bitki, birçok amaçla da kullanılıyor. Aloe vera bir çok vitamini içinde barındırıyor. Yaklaşık 76 adet aktif bileşenin içinde bulunduğu bu bitki doğru kullanıldığı zaman bir çok soruna karşı gelebilmektedir bu sebepten dolayı ilaç gıda ve kozmetik gibi bir çok sektörün en gözde bitkisidir. Gelin bu tıbbi bitkinin faydalarına hep birlikte bakalım.

Aloe vera bitkisinin, yapraklarını ezerek elde edilen kür, içerisindeki jel, suyu ve yağı gibi bir çok seçenek sayesinde kullanım alanı oldukça fazladır. Tüm faydalardan evinizde yetiştirdiğiniz aloe vera bitkisi ile sahip olabilirsiniz veya eczanelerden veya bakım ürünü satan yerlerden aloe vera özlü krem veya jel satın alıp kullanabilirsiniz. Aloe vera ürünleri, evinizde yetiştirdiğiniz bu tıbbi bitki kadar etkili olmayabilir fakat ürünün yorumlarından daha doğru sonuçlar elde edebilirsiniz. Eski Mısır’da ölümsüzlük bitkisi olan bu bitkinin bazı kişilere alerjisi olabilir, bitkiyi kestikten sonra yaklaşık iki saat dik bırakıp daha sonra kullanmanız daha yararlı olabilir.

Aloe Veranın Faydaları

Aloe Veranın Faydaları
Aloe Vera Bitkisi

1. Tedavi Amaçlı Kullanımı

Aloe vera güneş yanıklarına ve küçük çaptaki yanıklara iyi gelinmesiyle bilinir. Aloe vera bitkisinin içerisindeki polisakkaritlerin iyileştirici etkisi vardır ve bu enzimler yanıklarda ki acının hafiflemesine ve tahrişlerin kısa sürede iyileşmesine olanak sağlar. Bu nedenle sedef hastalığı gibi bazı deri hastalıklarında da kullanılmaktadır.

2. Yaşlanma belirtilerine karşı doğal gençleştirici krem

İçerisindeki yüksek su ve mineral miktarından dolayı ciltlerdeki yoğun yıpranmışlığı ortadan kaldırır. Erken yaşlanma belirtilerini tersine çevirir. Yüzde kırışıklıkları da engeller ve daha dinç durmanıza yardımcı olur. Elde ettiğiniz aloe vera kremini veya jelini kullanım koşullarına uygun bir biçimde kullandığınızda artık daha canlı ve güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

3. Sivilce ve akneleri kurutma amaçlı kullanımı

Aloe Vera içindeki enzimler sayesinde iltihap kurutucu ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özelliği sayesinde sivilcelerin kurumasında da oldukça etkilidir. Sivilce ve siyah kurtulmanın yollarını daha detaylı incelemek istiyorsanız bağlantıyı takip edebilirsiniz. Aloe Vera sivilcelerin ve siyah noktaların yok olmasına ciddi bir şekilde katkı sağlıyor.

4. Sinek ve böcek ısırıklarında tedavi edici kullanımı

Aloe Vera sinek ve böcek ısırıklarından dolayı oluşan kaşıntı ve yaralara iyi gelmektedir. Bu bölge üzerindeki kaşıntı ve iltihap oluşumunu engeller. Yaz aylarında sineklerin ve böceklerin artması ısırma tehlikesini de ortaya çıkarıyor. Kaşıntılardan ve ağrılardan kurtulmak için aloe vera jelini kullanmak oldukça faydalı olacaktır.

5. Cilt bakımı ve cilt tonu eşitleyici

Aloe vera içerisindeki enzimler sayesinde uzun vadede cilt  tonunuzun eşitlenmesine yardımcı olur. Düzenli kullanımda ciltteki parlamayı azaltır. Kuru ve hasarlı ciltlerin nemlendirilmesi ve bakımının sağlanmasına yardımcı olur.

6. Güneş kremi olarak kullanılıyor

Aloe vera güneş kremi olarak ta kullanılmaktadır. Hassas ciltlerin güneşe olan etkisini oldukça azaltmaktadır. Güneşe çıkmadan 20 dk önce gibi sürdüğünüzde güneşin zararlı ışınlarına karşı güçlü bir etki gösterir.


Aloe veranın faydaları saymakla bitmez fakat en belirgin ve kesin olarak sonuç veren özellikleri bunlardır. Sizler de aloe vera ile yukarıda saydığımız faydalarından yararlanabilirsiniz.

Yorum Bulunamadı

Yorum Yap