Çay ağacı yağının inanılmaz faydaları mevcut. Adını pek sık duymasak da bu mucizevi bitkinin neler yaptığını gördüğünüzde soluğu aktarda alacaksınız.

Çay Ağacı Nedir

Çay ağacı

Çay ağacı yağı faydalarından önce bu bitkiyi tanıyalım. Çay ağacı, Avustralya’ya özgü bir bodur ağaç türüdür. Bir grup arkadaş 1700 yıllarında Avustralya civarında buldukları bu ağacın yapraklarından çaylar yapıp içerler. Bu şekilde yaygılaşan bu bitki, yakın zamanda bitkisel tıp ürünlerinde dahi kullanılmaya başlanmıştır. İnsanlar bu ağacın yapraklarını çiğnemişler, yaprakları öğüterek suyunu içmişler, yaralara, aknelere, virüs kaptıkları yerlere yapıştırarak bu gibi yaraların tedavilerinde kullanmışlar. Daha sonra bu ağacın yapraklarını damıtarak elde ettikleri yağı kullanmaya devam etmişlerdir.

Çay ağacı bitkisinin yapraklarından damıtarak elde ettikleri yağ ile bir çok alanda kullanılan bir ağaç türüdür. Yalnızca yağ değil, bitkisi ile de çok farklı alanlarda kullanılmış ve bu tedavilerde başarılı olunmuştur. Doğal bir yol olduğundan dolayı son günlerde çok fazla adını duyurmayı başarmıştır.

Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir

Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir

1. Sivilce ve Siyah Noktalar

Bilim adamlarının çalışmalarına göre çay ağacı yağı faydalarında sivilce, siyah nokta ve akne hastalıklarının çözümlerinden birisi olarak görülüyor. İçerdiği doğal yöntemler sayesinde yüzünü ve vücudunuzu dış hastalıklardan temiz tutabilecek kadar etkili bir bitkisel çözüm diyebiliriz. Sivilce nasıl geçer veya siyah noktalardan nasıl kurtulurum diye dert ediyorsanız bu ilaç size yardımcı olacaktır. Uygulaması oldukça basit cildinizi temizledikten sonra yağı sivilce olan yerlere veya genel itibariyle yüzünüze sürün biraz bekledikten sonra durulayın.

2. Saç Bakımında Etkili

Saç bakımında da kullanılan çay ağacı yağı sayesinde saçlarınız daha güçlü olacak. Saç dökülmesine karşı oldukça etkili olduğu söyleniyor. Ayrıca saçları daha güçlü ve ışıltılı hale getiriyor. Kepeklere karşı çok etkili bir ilaçtır. Kepeklerin yok olmasına yardımcı olur. Daha sağlıklı saçlar için bakım önerileri yazımıza göz geçirerek saç bakımı ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca bu karışım sayesinde saç kremi olarak ta kullanılabilir.

Nasıl uygulanır diye soracak olursanız: öncelikle saçınızı temizleyin daha sonra çağ ağacı yağını su ile karıştırarak saçınıza sürün. Biraz beklettikten sonra ise durulayın. Haftada bir kere uyguladıktan sonra daha parlak ve güçlü saçlara kavuşabilirsiniz.

3. Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı, egzama gibi hastalıklarda da kullanılır. Sedef hastalığının görüldüğü yerlere sürüldüğünde yavaş yavaş bulunduğu bölgeyi yumuşatacak ve hastalığın bitmesine yardımcı olacaktır.

4. Mantar ve Bakteriler

Genelde mantar ve türevi bakteriyel hastalıklar için kullanılmıştır. Çay yağının içerisindeki bileşenler, mantar türevi hastalıkların ilerlemesi ve bunun durmasını engeller. Hücreleri güçlendirerek virüslerin yayılmasını engeller ve daha sağlık bir cilt olmasına yardımcı olur.

5. Kas Ağrıları

Bu yağ, çok fonksiyonel bir doğal çözüm yağıdır. Banyo yapacağınız suya ekleyerek ağrıyan kaslarınızın rahatlamasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda hasta olduğunuzda nefes almanızı rahatlatacaktır. Burun tıkanıklığı ve öksürüğün geçmesinde yardımcı olacaktır. Eğer futbol oynuyorsanız bacağınızda kas ağrıları veya çekmeler oluyorsa çam ağacı yağını ağrı yapan bölgeye masaj yapar gibi sürerek ağrıları yok edebilirsiniz.

6. Sinekleri Defeder

Çay ağacı yağını bir miktar su içerine bir kaç damla dökerek evimizin bir köşesinde bekletirsek sineklerin yaşam alanını kısabiliriz. Ayrıca bu suyu vücudunuza sürdüğünüzde sinekler sizin etrafınızda olmaktan vazgeçecektir. Sinekler tarafından ısırıldıysanız ve kızarıklar varsa bu yağı kızarıklık olan bölgelere sürerek kaşıntıyı azaltabilir mikropların ölmesine yardımcı olabilirsiniz.

7. Ağız Kokusu Giderici

Ağız kokusu şikayetiniz varsa ağız kokusunu yok edici bir özelliği vardır. Su içine bir kaç damla koyduktan sonra ağzınızda gargara yapınız. Güzelce gargara yaptıktan sonra ağzınızı temizleyiniz. Kesinlikle çay ağacı yağını yutmayın! Bu karışım sayesinde ağzınızın kokusunun gittiğini ve daha rahat nefes alabildiğinizi fark edeceksiniz.

8. Yanıklar

Sinek kovar dedik, sinek ısırıklarına iyi gelir dedik ayrıca arı sokmaları ve yanıklara karşıda oldukça etkilidir. Yanıkların üzerine sürdüğünüzde ağrı ve acıyı azaltacaktır. Zaman itibariyle daha hızlı iyileşmesine olanak sağlayacaktır. Öncelikle yanık olan bölgeyi soğuk suyla yıkayın. Balın içerisine 4 5 damla bu yağdan damlatın ve karıştırın bunu yaralarınıza sürdüğünüz zaman işe yaradığını göreceksiniz.

9. Kuru Cilt

Cildiniz kuru olduğuna inandığınız bölgelere çayın ağacı yağını kullandığınız taktirde cildiniz daha parlak ve canlı olacaktır. Bir yemek kaşığı tatlı badem yağı ve 4 5 damla yağı karıştırıp bu bölgelere masaj etkisi ile tedavi edebilirsiniz. Zamanla cildiniz kuruluğunun geçtiğinin farkına varacaksınız.

10. Küf Giderici

Yalnızca insan vücuduna değil temizlik işlerinizde de kullanabileceğiniz çok fonksiyonlu bir doğal çözüm aracıdır. 2 3 bardak su içerisinde 1 yemek kaşığı kadar bu yağı ekleyip karıştırarak bu karışımı elde edebilirsiniz. Küf olan yere püskürtme işlemi yaptığınızda küflerin yavaş yavaş yok olduğunu göreceksiniz durulama yapmadan kurutarak bu işlemden yararlanabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağını Nereden Alabilirim

Bu karışımı E-Ticaret sitelerinden, aktarlardan ve eczanelerden satın alabilirsiniz. Unutmayın, tarım bakanı tarafından onaylı olanları satın alın. Tarım bakanı onaylı olmayan yağlar orijinal değildir. Bunlara itibar göstermeyin. Alacağınız yağların soğuk veya destilasyon işlemleri ile elde edildiğine emin olunuz aksi taktirde çay ağacı yağı faydalarını göremezsiniz.

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır

Bu yağın kullanımı bölgeden bölgeye değişiyor olsa da dikkat edilmesi ve yapılması gereken işlemler var. Bunlardan biri, öncelikle uygulama yapılacak bölgenin temiz olması gerekli. İkinicisi, masaj yaparak sürmeniz daha faydalı olacaktır. Ağız için kullanılırken yutulmaması gerekmektedir. Ayrıca çocuklar için kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Önemli not: Bu işlemler ciltten cilde değişebilir. Doktorunuza danışmadan bu tür yöntemlere başvurmayın ve doktorunuz onay vermediği hiç bir ürünü kullanmayın. Bu tür doğal yağlar veya çözümler tedavi amaçlı kullanılsa da herkese faydalı olmayabilir.

2 Yorum

Bir Yorum Yap