Kişisel Bakım - Nisan 14, 2019

Çay Ağacı Yağı Faydaları ve 10 Farklı Kullanım Alanı


Çay ağacı yağı faydalarından önce bu bitkiyi tanıyalım. Çay ağacı, Avustralya’ya özgü bir bodur ağaç türüdür. Bir grup arkadaş 1700 yıllarında Avustralya civarında buldukları bu ağacın yapraklarından çaylar yapıp içerler. Bu şekilde yaygılaşan bu bitki, yakın zamanda bitkisel tıp ürünlerinde dahi kullanılmaya başlanmıştır. İnsanlar bu ağacın yapraklarını çiğnemişler, yaprakları öğüterek suyunu içmişler, yaralara, aknelere, virüs kaptıkları yerlere yapıştırarak bu gibi yaraların tedavilerinde kullanmışlar. Daha sonra bu ağacın yapraklarını damıtarak elde ettikleri yağı kullanmaya devam etmişlerdir.

Çay Ağacı Nedir

Çay ağacı

Çay ağacı bitkisinin yapraklarından damıtarak elde ettikleri yağ ile bir çok alanda kullanılan bir ağaç türüdür. Yalnızca yağ değil, bitkisi ile de çok farklı alanlarda kullanılmış ve bu tedavilerde başarılı olunmuştur. Doğal bir yol olduğundan dolayı son günlerde çok fazla adını duyurmayı başarmıştır.

Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir

Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir

1. Sivilce ve siyah noktalar

Bilim adamlarının çalışmalarına göre çay ağacı yağı faydalarında sivilce, siyah nokta ve akne hastalıklarının çözümlerinden birisi olarak görülüyor. İçerdiği doğal yöntemler sayesinde yüzünü ve vücudunuzu dış hastalıklardan temiz tutabilecek kadar etkili bir bitkisel çözüm diyebiliriz. Sivilce nasıl geçer veya siyah noktalardan nasıl kurtulurum diye dert ediyorsanız bu ilaç size yardımcı olacaktır.

2. Saç Bakımında Etkili

Saç bakımında da kullanılan çay ağacı yağı sayesinde saçlarınız daha güçlü olacak. Saç dökülmesine karşı oldukça etkili olduğu söyleniyor. Ayrıca saçları daha güçlü ve ışıltılı hale getiriyor. Kepeklere karşı çok etkili bir ilaçtır. Kepeklerin yok olmasına yardımcı olur. Daha sağlıklı saçlar için bakım önerileri yazımıza göz geçirerek saç bakımı ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca bu karışım sayesinde saç kremi olarak ta kullanılabilir.

3. Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı, egzama gibi hastalıklarda da kullanılır. Sedef hastalığının görüldüğü yerlere sürüldüğünde yavaş yavaş bulunduğu bölgeyi yumuşatacak ve hastalığın bitmesine yardımcı olacaktır. Ev yapımı olarak ta kullanabilirsiniz, hazır satın alıp ta kullanabilirsiniz.

4. Mantar ve Bakteriler

Genelde mantar ve türevi bakteriyel hastalıklar için kullanılmıştır. Çay yağının içerisindeki bileşenler, mantar türevi hastalıkların ilerlemesi ve bunun durmasını engeller. Hücreleri güçlendirerek virüslerin yayılmasını engeller ve daha sağlık bir cilt olmasına yardımcı olur.

5. Kas Ağrıları

Bu yağ, çok fonksiyonel bir doğal çözüm yağıdır. Banyo yapacağınız suya ekleyerek ağrıyan kaslarınızın rahatlamasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda hasta olduğunuzda nefes almanızı rahatlatacaktır. Burun tıkanıklığı ve öksürüğün geçmesinde yardımcı olacaktır.

6. Sinekleri Defeder

Çay ağacı yağını bir miktar su içerine bir kaç damla dökerek evimizin bir köşesinde bekletirsek sineklerin yaşam alanını kısabiliriz. Ayrıca bu suyu vücudunuza sürdüğünüzde sinekler sizin etrafınızda olmaktan vazgeçecektir. Sinekler tarafından ısırıldıysanız ve kızarıklar varsa bu yağı kızarıklık olan bölgelere sürerek kaşıntıyı azaltabilir mikropların ölmesine yardımcı olabilirsiniz.

7. Ağız Kokusu Giderici

Ağız kokusu şikayetiniz varsa ağız kokusunu yok edici bir özelliği vardır. Su içine bir kaç damla koyduktan sonra ağzınızda gargara yapınız. Güzelce gargara yaptıktan sonra ağzınızı temizleyiniz. Kesinlikle çay ağacı yağını yutmayın! Bu karışım sayesinde ağzınızın kokusunun gittiğini ve daha rahat nefes alabildiğinizi fark edeceksiniz.

8. Yanıklar

Sinek kovar dedik, sinek ısırıklarına iyi gelir dedik ayrıca arı sokmaları ve yanıklara karşıda oldukça etkilidir. Yanıkların üzerine sürdüğünüzde ağrı ve acıyı azaltacaktır. Zaman itibariyle daha hızlı iyileşmesine olanak sağlayacaktır. Öncelikle yanık olan bölgeyi soğuk suyla yıkayın. Balın içerisine 4 5 damla bu yağdan damlatın ve karıştırın bunu yaralarınıza sürdüğünüz zaman işe yaradığını göreceksiniz.

9. Kuru Cilt

Cildiniz kuru olduğuna inandığınız bölgelere çayın ağacı yağını kullandığınız taktirde cildiniz daha parlak ve canlı olacaktır. Bir yemek kaşığı tatlı badem yağı ve 4 5 damla yağı karıştırıp bu bölgelere masaj etkisi ile tedavi edebilirsiniz. Zamanla cildiniz kuruluğunun geçtiğinin farkına varacaksınız.

10. Küf Giderici

Yalnızca insan vücuduna değil temizlik işlerinizde de kullanabileceğiniz çok fonksiyonlu bir doğal çözüm aracıdır. 2 3 bardak su içerisinde 1 yemek kaşığı kadar bu yağı ekleyip karıştırarak bu karışımı elde edebilirsiniz. Küf olan yere püskürtme işlemi yaptığınızda küflerin yavaş yavaş yok olduğunu göreceksiniz durulama yapmadan kurutarak bu işlemden yararlanabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağını Nereden Alınır

Bu karışımı E-Ticaret sitelerinden, aktarlardan ve eczanelerden satın alabilirsiniz. Unutmayın, tarım bakanı tarafından onaylı olanları satın alın. Tarım bakanı onaylı olmayan yağlar orijinal değildir bunlara itibar göstermeyin. Alacağınız yağların soğuk veya destilasyon işlemleri ile elde edildiğine emin olunuz aksi taktirde çay ağacı yağı faydalarını göremezsiniz.

Bizi Takip Edin!

Yeni paylaşımlardan haberdar olmak için mail adresinizi yazın

tarafından yazıldı

Yazarın diğer yazılarını görmek için yazar ismine tıklayın

Yorumlar (2 Yorum)

  • Zeliş - Nisan 15, 2019

    Harika bir içerik

    Cevapla

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: