Kişisel Bakım - Mart 4, 2019

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Her insan ışıltılı, pürüzsüz ve duru bir cilde sahip olmak ister. Bu amaçla haftada bir veya birkaç kez cilt bakımı uygular. Doğru cilt bakımı nasıl yapılır? Bu bakım için sayısız cilt maskesi ve bakım ürünleri bulunuyor. Peki bizler kendi cildimize uygun ne kadar doğru bir cilt bakımı yapıyoruz?

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Cilt tipine göre seçilmesi gereken bakım ürünleri seçilmediği taktirde ve kalitesiz ürünlerin kullanımında aslında bakım yapmaktan daha çok cildimize zarar veriyor ve sağlığımızı tehdit eden boyutlara ulaşabiliyor. Biz de sizlere doğru cilt bakımı için altın kuralları derledik.

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Sağlıklı Cilt Nasıl Olmalı
  • Cildinize bakım yaparken  unutmamanız gereken en önemli etken  ultraviyole ışınlarına karşı korumaktır. Bunun amacı cildin bozulmasını ve sonunda cilt kanserini önlemektir.
  • Öncelikle cilt tipinizi belirleyip buna göre cilt bakım ürünleri seçmek önemlidir. Yağlı cilt tipine sahipseniz su bazlı, kuru cilt tipine sahipseniz yağlı ürünleri tercih edebilirsiniz.
  • Cilt bakım ürünleri satın alırken yalnızca dermatolojik testlerden geçmiş olan ürünleri tercih etmelisiniz. Aksi taktirde bakım için aldığınız ürünler vücudunuzda alerjiye sebebiyet verip sağlığınızı bozabilir.
  • Cilt bakımı bakılırken  ilk adım göz makyajının  çıkartılmasıdır. Göz çevresindeki hassas dokuya zarar verilmemeli ve katkı maddelerinin daha az olduğu  temizleyiciler kullanılmalıdır. Yüzünüzü yıkarken ılık su kullanmalısınız .Yağlı bir cilde sahipseniz  günde iki veya üç kere temizlenmeye ihtiyacınız olabilir.Aksi durumda cildiniz sivilce yapabilir.
  • Cildinizi temizledikten sonra doğru nemlendiriciyi seçmelisiniz. Bazen pahalı olarak satın aldığımız ürünler sandığımız gibi kaliteli olmayabilir bu nedenle kullanmadan önce içeriğinin okunması ve cildinize zararlı olan herhangi bir madde bulunması halinde tercih edilmemelidir.
  • Cilt bakım kremleri ve ürünleri kokusuna ya da dış görünüşüne göre değil, içeriğine ve cilt tipine uygunluğuna göre tercih edilmelidir.

Eğer bir cilt sorununa sahipseniz bu sorun ihmal edilmemeli ve bir dermatoloji uzmanına gidilmelidir. İyi cilt bakımının faydalarını yaşınız ilerledikçe hem siz, hem çevrenizdekiler fark edeceksiniz.

Bizi Takip Edin!

Yeni paylaşımlardan haberdar olmak için mail adresinizi yazın

tarafından yazıldı

Yazarın diğer yazılarını görmek için yazar ismine tıklayın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: