Kişisel Bakım

Dudak Kuruluğu ve Dudak Çatlaması Nasıl Geçer?

Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer

Dudak çatlaması veya dudak kuruluğu, rüzgarlı ortamlarda durduğumuzda veya yeterli kadar su tüketmediğimiz zaman başımıza gelen bir hadisedir.Dudaklarınız kuruduğunda gerilir, zamanla çatlar ve kanamaya başlar. Bu tür durumlar can sıkabilir, yemek yerken, gülerken hatta konuşurken rahatsız edebilir. Dudak kuruması ve dudak çatlaklarının bir kaç çözüm yolu vardır. Kullandığınız nemlendiriciler veya doğal yöntemler bu tür durumlardan kurtulabilirsiniz.

Dudakların kuruması veya çatlaması bir hastalık belirtisi değildir. Soğuk ve rüzgarlı havalarda dudaklar gerekli nemi alamadığı için kurumaya döner, kuruduğunda gerekli nemlendirme takviyesi yapılmadığında çatlar ve kanar devam edildiği taktirde bu süreç uzamaktadır. Kendi kendine olağan bıraktığınız durumlarda da geçer fakat süreç uzadığından dolayı canınız yanabilir. Dudak kuruluğu ve dudak çatlaması nasıl geçer, hangi ürünler ve hangi doğal yağları kullanmalıyız bunları inceleyelim.


Dudak Çatlamasına ve Dudak Kurumasına Ne iyi Gelir

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer

1. Bol Bol Su İçilmeli

Su içmek tüm derde deva bir içecektir, bunun sayesinde tüm hastalıkları yenebilirsiniz ayrıca hücrelerin yenilenmesinde çok büyük bir rol oynar. Dudak kuruması veya dudak çatlakları var ise bol bol su içmelisiniz. Eğer suratınızda çok kuruyorsa su içerek zamanla bu sorunu da halledebilirsiniz.

2. Nemlendirici kullanılmalı

Dudaklarını bol bol nemlendirmelisin! Kuruyan ve çatlayan dudakların en yararlı ve hızlı çözüm alabileceğiniz seçeneklerden biridir. Kullandığınız nemlendiricinin kaliteli olmasına dikkat edin aksi taktirde dudaklarınızda uçuk gibi hastalıklarla uğraşabilirsiniz. Çatlakların onarılmasında oldukça işe yararlar. Blistex‘in nemlendiricileri çok iyi gelmektedir. Fiyat olarak pahalı olmasına rağmen dudaklarınızın çatlağı veya kuruluğuna birebir iyi gelmektedir.

Başkasının nemlendiricisini kullanmayın, dudaklarınız o dönemlerde hassas olduğundan dolayı virüs kapma durumu çok yüksektir. Dudak kuruluğunu bu şekilde yenebilirsiniz.

3. Doğal Çözüm Yollarını denenmeli!

Tabii ki doğal çözüm yolları da var. Hakiki balı dudaklarınıza sürerek 15 dakika bekleyin ve yıkayın. Baldaki antioksidan özelliği sayesinde dudaklarınızdaki ölü derilerden arındıracak hem daha canlı hemde daha sağlıklı dudaklara sahip olabileceksiniz. Hakiki hindistan cevizi yağı bulabilirseniz bununla ile de dudaklarınıza tedavi uygulayabilirsiniz. Doğal zeytinyağı dudak kuruluğuna ve çatlağına iyi gelen bir diğer doğal çözüm yoludur.


Genelde sigara ve alkol tüketen insanlarda görülür. Kimyasallar yüzünden dudaklarınız tahriş olur. Ayrıca dudak kuruması olduğu zamanlar çok tuzlu yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Tuz gibi yakıcı yiyecekler dudaklarınızı tahriş edebilir.

Yorum Bulunamadı

Yorum Yap