Her birimiz cildimizin canlı ve parlak görünmesini isteriz. Yoğun çalışma hayatı, gündelik koşuşturmalar ve diğer dış etkenler cildimizi yorabilir.

Günlük işlerinizin arasında cilt bakımınıza yeterince zaman ayıramıyor ya da pahalı bakım markalarının ürünlerini alamıyor olabiliriz. Oysaki ışıl ışıl ve pürüzsüz görünen bir cilt için ne fazla vakit ayırmak ne de pahalı cilt bakım ürünlerini kullanmak şart değildir. Her evde bulunan malzemelerle herkesin rahatlıkla uygulayabileceği cilt bakım tüyolarını sizler için derledik.

Cildinizi Daima Temiz Tutun

Cilt bakımındaki temel basamak cildimizi temiz tutmaktan geçer. Makyaj yapın ya da yapmayın cildimiz gün içinde olumsuz koşullardan etkilenir ve kirlenir. Daha parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanın ilk basamağı temiz bir cilde sahip olmaktır. Güzelliğin sırrı, cilt bakımından geçer ve doğal yollarla yapılan bakımlar, cilde daha hızlı ve sağlıklı etki sağlar.

Limon ile yüz temizleme

Püf Nokta 1: Yüzünüzü etkili bir şekilde temizlemek için temizleme jellerinin dışında evde bulunun bir kaç basit malzeme ile kendi temizleme suyunuzu da hazırlayabilirsiniz.

Yarım limon suyunu temizleme pamuğu ile yüzünüze hafifçe bastırarak uygulayabilirsiniz. Eğer hassas bir cilde sahipseniz limonun içine 1 tatlı kaşığı bal koyarak uygulamanız daha sağlıklı olacaktır.

Salatalık Maskesi

Püf Nokta 2: Salatalık su oranı çok yüksek olduğundan inanılmaz sağlık bir bakım ürünü olarak bilinir. Salatalığın suyunu sıkıp bir pamuk yardımıyla cildinizi nemlendirin. Suyunu çıkarmak zor geliyorsa ince ince kesip ya da püre haline getirip yüzünüze maske olarak uygulayabilirsiniz.

Cildinize Daima Bakım Yapın

Cildinizin her zaman bebek gibi kalması, lekelerden ve gözeneklerden uzak kalması için cildimize özen gösterip bakım yapmak çok önemlidir. Bunun için evinizdeki malzemelerle tonik, maske ve peeling yapabilirsin.

Püf Nokta 1: Bal ve tarçın ikilisi bir araya geldiğinde ciltte oluşabilecek sivilce ve gözeneklere karşı bir savunma bakımı oluşturur ve doğal cilt bakımının en önemli iki silahıdır. Yaklaşık 2 tatlı kaşığı bala bir miktar toz tarçın ekleyerek yüzünüze masaj yaparak uygulayın. 10 dakika bekletip ılık su yardımı ile temizleyin. Tek seferde bile cildinizin pamuk gibi olduğuna ve düzenli yaptığınızda yüzünüzdeki sivilcelerin iyileşmeye başladığını görebileceksiniz.

Yüze Buhar Uygulaması

Püf Nokta 2: Buhar uygulaması, gün içinde kirin ve tozun cildimize yerleşmesiyle oluşan siyah noktaların cilt gözeneklerini tıkamasını engeller. Bir tencereye 3-4 parmak su koyup kaynatın ve ocaktan alın. Sonra yüzünüzü 10 dakika kadar, belirli bir mesafeden buhara tutun. Cildiniz yumuşayıp gözenekler açıldıktan sonra siyah noktaları cildinizi tahriş edecek kadar sıkmadan temizleyebilirsiniz.

Türk Kahvesi Peeling

Püf noktası 3: Peeling, sağlıklı bir cilde sahip olmak için, cildi ölü hücrelerden arındırma işlevidir. Yüzünüze içtiğiniz sade Türk kahvesinin telvesini peeling olarak uygulayabilirsiniz. Yağlı bölgelere daha fazla ağırlık verin. Ilık suya batırılmış bir havlu ile yüzünüzü silin.

Tüm bu anlatılanların yanında sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsak cildimizi korumalı ve cildimizin o anki durumuna göre hareket etmeliyiz. Fazla sıcak ve fazla soğuğa maruz kalmaktan kaçınmalıyız. Yağlı ve akneli bir cilt tipine sahipseniz fazla yağlı yiyecekler yemekten kaçınmalısınız. Cilt bakımı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız Doğru Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır? yazımızı ziyaret edebilirsiniz. Keyifli günler dileriz.

Author

Bir Yorum Yap