Kişisel Bakım

En Etkili Sivilce İlacı: Roaccutane

Roaccutane Sivilce İlacı

Roaccutane, sivilce ve siyah noktaların vücut üzerindeki etkisini azaltmak ve yok etmek amacıyla geliştirilmiş bir sivilce ilacıdır.

Roaccutane Nedir?

Roaccutane, sivilce ve siyah noktaların vücut üzerindeki etkisini azaltmak ve yok etmek amacıyla geliştirilmiş bir sivilce ilacıdır. İnsanlar genellikle yüz bölgesindeki yoğun sivilcelerden çok şikayetçi olmaktadır. İçerisi irinle dolu akneler yüzün doğal görünümünü bozduğundan çeşitli yöntemlere başvurulmaktadır. Diğer bir adıyla, İzotretinoin, şiddetli sivilcelerden kurtulma yollarından birisidir. Şimdi hep birlikte bu sivilce ilacının yararlarına, zararlarına, yan etkilerine ve nelerle karşılaşacağız bunlara göz atalım.


Roaccutane Nasıl Okunur?

En etkili sivilce ilaçlarından ve kesin çözümler sunan bu ilaç, Rookutan diye telaffuz edilmektedir. Çoğu kişi tarafından farklı farklı şekilde telaffuz edildiğinden dolayı anlam kargaşası oluşturmaktadır. Fakat bu ilaç doktorlar ve eczacılar tarafından Rookutan diye telaffuz edilmektedir.


Roaccutane ile Sivilce Tedavisi Süreçleri Nelerdir?

Roaccutane, en etkili sivilce ilacı olduğundan dolayı eczaneden aspirin ilacı alır gibi alınmamaktadır. Doktorun gözetiminde, eğer 18 yaşından büyükseniz kendi imzanız, küçükseniz ailenizin imzası karşılığında tedaviye başlanmaktadır.

Tedaviye başlamadan önce bir kaç testlerden geçmeniz gerekiyor. Öncelikle kan tahlili yapılıyor ve kan değerleriniz inceleniyor. Bu değerlere göre ilacı kullanabilirlik durumu ortaya çıkıyor. Kilo, boy ve yüzünüzdeki akne oranları göz önünde bulundurularak doktorun belirlediği dozda ilacı ya her gün yada iki günde bir içmek durumunda kalıyorsunuz. Genelde 10 mg ve 20 mg dozda kullanılmaktadır fakat bu doz, 30 veya 40 mg’a kadar yükselebilir. Bir kutu ilaç yaklaşık 30 gün gitmektedir, yani bu ilacı her ay alıp doktorunuzun belirlediği tedavi süresince temin etmeniz gerekmektedir. Ortalama tedavi süresi ise 7 veya 8 ay’dır fakat bu tedavi süreleri kişiden kişiye göre de değişmektedir.

Doktorunuz sonuçları onayladığı taktirde verdiği reçete ile herhangi bir eczaneden bu ilaçları temin edebilirsiniz. (Roaccutane’nin fiyatı 2019 yılında 78.50 TL olarak belirlenmiştir.) En etkili sivilce ilacını eczanelerden satın alabilirsiniz, fakat bu hapı satın almanız için sigortanız ücrette her hangi bir karşılama yapmıyor, yani maalesef ki indirim söz konusu olmuyor. Bu sivilce hapının, aknetrend, zoretanin, clindoxyl, eryacne, isotrexin gibi farklı türleri de bulunmaktadır. Bu ilaçlarda doktor tarafından verilmektedir.

İlaçların temini ile aylık olarak ele alınan tedavi sürecine başlamış olunur. Her ay doktor gözetiminde kan tahlili vererek, vücut değerleri incelenir ve buna göre tedavinin devamı veya iptali gözden geçirilir.

Roaccutane Doz Nasıl Hesaplanır?

Doz hesaplama, sıkıntılı süreçlerden birisidir. Çünkü doktorunuz kilo, boy ve değerlerinize göre doz verecektir. Örneğin bir gün 30 mg. diğer gün 20 mg. ilaç almanız gerekecek ve bunları aklınızda tutmak oldukça zor olacaktır. 30 mg. doz alabilmeniz için hem 20 hemde 10 mg ilaçları kullanmanız gerekecektir. Gün be gün bugün hangi ilacı aldığınızı unutabilirsiniz bunu akılda tutmak zordur. Eğer bir takvim listesi oluşturup o gün içerisinde aldığınız dozu not edersiniz hem unutmazsınız hemde sivilce tedavisi daha başarılı olur.


Roaccutane Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

En etkili sivilce hapı olan bu ilacı kullanırken dikkat edilmesi gereken bir çok konu vardır. Bu bölümde ise nelere dikkat edilmeli ve nelerin yapılmaması gerektiğini ele alacağız.

 1. Hamilelerin bu ilacı kesinlikle kullanması yasak. Ayrıca tedavi sırasında da hamile kalmak yasak. Doktorunuz bu konuda sizi uyaracaktır.
 2. Kan vermekten uzak durun. Kanınıza ilacın etkileri karıştığı için bir başka kişiye kan verdiğinizde kötü teshir edebilir.
 3. Yiyeceklerinize dikkat edin. Yağlı yiyeceklerden asitli yiyeceklerden uzak durun.
 4. Bol bol su için bu hem böbrek hemde su kaybınız için oldukça iyi gelecektir.
 5. Cildiniz tamamen kuruyacaktır buda cildinizin hassas olmasına sebep olur, bu yüzden lazer, ağda vb. işlemlerden uzak durun cildinize zarar verebilirsiniz.
 6. Güneşten kaçın! Güneşte kalmanız ciddi yanıklara ve kalıcı kızarıklıklara neden olabilir.
 7. Karaciğer ve pankreası oldukça yoran bir tedavi olduğundan alkollü içeceklerden bir müddet uzak kalmalısınız.
 8. Karaciğere yardımcı olmalısınız, bunun için üzüm, greyfurt, yaban mersini, pancar suyu, kereviz gibi yiyecekler yiyebilirsiniz ayrıca filtre kahve içmekte karaciğerinize yardımcı olabilir.
 9. Doktorunuzun tavsiyelerinden çıkmayın kesinlikle bu işi en iyi onlar biliyorlar. Lütfen doktorunuzdan bol bol tavsiyeler alın.

Roaccutane Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Roaccutane türevi etkili sivilce ilaçlarının ciddi yan etkileri vardır. Yan etkiler herkeste görülmeyebilir. Dikkatli kullanım ile yan etkileri en aza indirebilirsiniz. Roaccutane kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri listeledik. Bunları bilerek hareket etmeniz tedavinin daha sağlıklı ilerlemesine yardımcı olacaktır.

1. Dudak ve göz kuruluğu

Blistex
Blistex

En sık görülen yan etkilerden birisi dudak kuruluğudur. İlk haftalarda dahi dudak kuruluğu başlayabilir. Bunun sebebi ilacın vücuttaki yağ oranını azalttığından dolayı susuz kalıyor ve dudaklarda kuruma yapıyor. Önüne geçmek için bol bol su içmeniz gerekiyor. Günde yaklaşık 3 veya 4 litre su içmeniz size çok fazla fayda sağlayacaktır. Dudak kuruluğunun önüne geçmek için ayrıca Blistex dudak nemlendiricisi kullanırsanız çok etkili sonuç alabilirsiniz. Göz kuruluğu için ise doktorunuzun önerdiği göz damlalarını kullanabilirsiniz.

2. Burun kanaması

Burun kanaması yapabilir. Herkeste görülmez fakat kuruluktan dolayı burun kanallarında çatlama yapar buda kanamaya sebep verir. Bol su tüketimi ile bununda önüne geçebilirsiniz.

3. Ciltte pul pul dökülmeler

Bepanthol
Bepanthol

İlacın çalışma prensiplerinden birisi vücuttaki yağ oranını azaltmak ve irinleri cilt altından dışarı çıkartarak gözenekleri kapatmaktır. Bu yüzden ciltte kurumalar ve pul pul dökülmeler meydana gelmektedir. Tedavi süresinde ciltte soyulmalar meydana gelecektir. Cilt kurumasının önüne geçmek için yoğun bakım kremi kullanabilirsiniz. Bepanthol önerebileceğim bir bakım kremidir. Cilt kuruluğunun önüne geçer ve rahat bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz, çünkü cilt kuruduğunda gülümsemeyecek kadar kuruyor.

4. Güneşte kalındığında kırmızı lekeler oluşur

Bioderma Photoderm Max 50+
Bioderma Photoderm Max 50+

Tedavi süresince güneşte vakit geçirmemelisiniz, güneşe çıkacağınız zaman şapka veya güneş kremi gibi koruyucu etmenler ile kendinizi kollamalısınız. Aksi taktirde vücudunuzda kırmızı lekeler meydana gelir ve cildinize hasar verebilirsiniz. Tedavi süresince denize girmenizde bir probem yok fakat kendinizi kollamanız şart! Önerebileceğim en etkili güneş kremi, Bioderma Photoderm Max 50+ güneşe çıkmadan 20 dk önce kullandığınızda işinizi görecektir.

5. Eklem ve kas ağrıları

Eklemlerinizde veya kaslarınızda ağrılar hissedebilirsiniz. Hareket kapasitenizi azaltır. Herkeste görülmez. Bel ağrıları, bacak ağrıları veya kol ağrıları gibi ağrılar hissedebilirsiniz. Eğer çok şiddetli ağrılarınız olursa doktorunuzla görüşmekte fayda var.

6. Baş ağrısı veya mide bulantısı

Baş ağrısı veya mide bulantısı yapabilir fakat bu durum çok yüksek seviyede değildir. Eğer bu tür durumların ciddi boyutta olduğunda doktorunuza bahsedin belki dozu azaltabilir veya daha az kullanım için yardımcı olabilir.

Roaccutane Zayıflatır mı?

Roaccutane kullanan kişilerin en çok sorduğu ve merak ettiği sorulardan bir tanesi roaccutane zayıflatır mı veya kilo aldırır mı? Roaccutane, kilo vermeniz veya almanız için geliştirilmediği için doğrudan etki etmez, fakat olaya sivilcelerin gitmesi için yağlı yiyeceklerden uzak durmanız gerektiği üzerine durursak, dolaylı yoldan kilo vermenize ve hayatınızı daha sağlıklı hale getirebileceği söyleyebiliriz. Sivilce ve siyah noktalardan kurtulmak için yağlı yiyeceklerden, asitli içeceklerden veya abur cuburlardan uzak durmanız gerekmektedir. Bu şekilde ilacın tedavi süresi daha da azalacak ve başarı oranı artacaktır.

Roaccutane Tedavisi Sonrası

En etkili sivilce hapı tedavisi bittikten sonra %90 ihtimalle sivilce ve siyah noktalarınızdan kurtulmuş olacaksınız. Tedavinin sonlarına doğru cildinizdeki pürüzsüzlüğü kendinizde göreceksiniz. Yan etkilerinden arınmak için biraz zamana ihtiyacınız olacak. Dudak kuruluğu yaklaşık bir ay içerisinde sona erecek. Cildinizdeki kuruluk yaklaşık bir yıl kadar daha çok etkili olmamak şartı ile devam edecek. Eklem veya kas ağrılarınız sona erecek. Burun kanaması gibi sorunlarla 1-2 ay içerisinde belki tedavi süresinde vedalaşacaksınız. Tedavi sonrası, bir yıl içerisinde yüzdeki kızarıklıklar, siyah noktalar, sivilce izleri gibi bir takım sorunlardan kurtulacaksınız.


Bende roaccutane kullananlardan birisiyim. Şahsım olarak ilacı kullanalı 4 yıl oldu. Sivilce ve siyah noktalardan tamamen kurtuldum. İlacı kullanmayı bıraktığımdan beri tek tük çıkan minik sivilceler oldu. Bunun sebebi de çok yağlı yiyecekler yediğim zamandı. Yukarıda yazan yan etkilerin çoğunu geçirmedim, fakat geçirenler olduğu için yazma gereksinimi duydum. Eğer sizde roaccutane kullanımına başlayacaksınız ve aklınıza takılan her türlü soruyu yorum olarak bize iletebilirsiniz.

4 Yorumlar

 • Ömer

  Bende roaccutane ile sivilce tedavisi görüyorum, ilk zamanlar yüzümde çok sivilce çıktı bu normal mi nasıl geçer?

  Cevapla
  • Buğra

   Evet ilk zamanlar oldukça fazla sivilce çıkacaktır. Buna kusma denir, fakat 1 – 2 ay içerisinde deri altından çıkan sivilceler yok olmaya başlayacaktır. Kısacası sivilcelerin kusması gayet doğaldır.

   Cevapla
 • Sakıp

  Dudak kuruluğu için hametan kullanıyorum hem ucuz hem etkili tavsiye ederim

  Cevapla
 • Murat Yaşar

  Roaccutane kullanırken güneşe çıkmayın insanın yüzü yanıyor rahatsız ediyor kızarıyor.

  Cevapla

Yorum Yap