Roaccutane, sivilce ve siyah noktaların yok olması için kullanılan ve başarı oranı %90 olan en iddialı sivilce ilaçlardan biri. Bu konunun içeriğinde; ilacın yan etkilerinden, nasıl kullanılması gerektiğinden, zararlarından, kimler tarafından kullanılmaması gerektiğinden ve tedavi sırasında dikkat edilmesi gereken tüm hususlardan bahsedeceğiz.

Roaccutane (İzotretinoin) Nedir?

Roaccutane, sivilce ve siyah noktaların vücut üzerindeki etkisini azaltmak ve yok etmek amacıyla geliştirilmiş bir sivilce ilacıdır.

Bu ilaç, cildin sivilce veya siyah nokta üretmemesi için sebum üretimini ve duktal hiperkeratinizasyonu azaltmakta.

Bu sayede vücudun yağlanma oranını düşer, sivilce veya siyah nokta gibi istenmeyen durumların oluşmasını engeller.

Ülkemizde İzotretinoin içeren sivilce ilaçları; roaccutanezoretanin, aknetrent ve acnegen olarak 4 ayrı form şeklinde satılmaktadır. En etkili ve en çok tercih edileni ise roaccutane’dir.

📌 Roaccutane prospektüsünü okumak için tıklayın.


Roaccutane Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlaç tedavisine başlamadan önce bir kaç testten geçmek gerekir.

Öncelikle kan tahlili yapılır ve kan değerleriniz incelenir. Bu değerlere göre ilacı kullanabilirlik durumu ortaya çıkar.

Genelde 10 mg ve 20 mg dozda kullanılır fakat bu doz, 30 veya 40 mg’a kadar yükselebilir.

Bir kutu 30 tablet içerir, bu ilacı her ay alıp doktorunuzun belirlediği tedavi süresince temin etmeniz gerekir.

📌 Uyarı: İlacı kesinlikle doktorunuzun size verdiği dozlarda kullanın. Bu ilaç hamileler için uygun değildir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayın.

Ortalama tedavi süresi 7 veya 8 ay ancak bu tedavi süreleri kişiden kişiye göre de değişir.

Çoğu hasta bu tedavi döneminde başarılı bir şekilde aknelerden kurtulur.

Tedavi tamamlandıktan 8 haftaya kadar iyileşme süreci devam eder.

Roaccutane, yan etkileri fazla olan bir içeriğe sahip, bu nedenle reçetesiz satılmaz. Doktorun gözetiminde, eğer 18 yaşından büyükseniz kendi imzanız, küçükseniz aile imzası karşılığında tedaviye başlanır.

Rookutan diye telaffuz edilir.

(Roaccutane’nin fiyatı 2020 yılında 71.09 TL olarak belirlenmiştir.)


Roaccutane Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İlaç Kullanımı
 • Bu ilacı kullanırken kan vermeyin. Kana ilacın etkileri karıştığından bir başka kişiye kan verdiğinizde kötü tesir edebilir.
 • Çocuklardan ve onların uzanabileceği yerlerden uzak tutun.
 • Bol bol su için. Bu hem böbrek hemde su kaybınız için oldukça iyi gelecektir.
 • Önemli! Çay veya kahve türünde içtiğiniz zaman su tükettim hissine kapılmayın çünkü bu tür içecekler vücuttaki su kaybını azaltır. Bunlardan sonra mutlaka su tüketin ve bunu günlük su miktarından saymayın.
 • Cildiniz yağ üretimi azaldığından dolayı tamamen kuruyacak. Buda cildinizin hassas olmasına sebep olur. Bu sebeple lazer, ağda ve dövme gibi şiddetli işlemlerden uzak durun. Cildinize zarar verebilir.
 • Güneşten kaçının! Güneşte kalmanız ciddi yanıklara ve kalıcı kızarıklıklara neden olabilir.
 • Doktorunuzun tavsiyelerinden çıkmayın. Kesinlikle bu işi en iyi onlar biliyor. Doktorunuzdan bol bol tavsiyeler alın.
 • Karaciğerinizi zorladığı için mutlaka her ay, kontrolde, karaciğerinizin enzimlerini kontrol ettirin. Bunun yanında böbreklerinizi kontrol ettirebilirsiniz.

Roaccutane Kullanırken Nasıl Beslenilmeli? Neler Yenmeli ve Neler Yenmemeli

İlaç kullanırken sağlıklı beslenmek
Sağlıklı Besin

Beslenme konusu bu ilaç kullanımı sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri.

Bu ilacın vücutta gerçekleştirmiş olduğu süreçlerden bahsettik. Bu süreçlerden biri yağ salınımını azaltmak. İlaca yardımcı olmak için yeme içme alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz.

Neler Tüketmeliyiz?

 • En ama en önemlisi su tüketin. Bol bol su tüketmelisiniz en az 3 litre su tüketimi böbreklerinizin sağlığı açısından yararlı olacak. Su, dudaklarınızın ve cildinizin kurumasını engeller.
 • Karaciğere yardımcı olan üzüm, greyfurt, yaban mersini, pancar suyu, kereviz gibi yiyecekler tüketin ayrıca filtre kahve içmekte karaciğerinize yardımcı olabilir.
 • A vitamini içeren besinler tüketirseniz bağışıklılık sisteminizi güçlendirirsiniz.
 • Süt, yoğurt peynir gibi ürünleri tüketmelisiniz. Protein kazanmak açısından çok önemli bir besin kaynağı.
 • Taze sebze ve meyveler tüketmeyi unutmayın. Kış ayı ise bol bol mandalina ve portakal. Yaz ayında ise, erik çilek gibi sulu meyvelere öncelik verin.
 • E vitamini almanız gerekir. Cilt aşırı derece de kuruduğundan bunu önlemek amacıyla; fındık, ceviz, badem gibi besinler tüketmeye özen gösterin.

Neler Tüketmemeliyiz?

 • Patates Kızartması. Evet herkesin en çok sevdiği yiyeceklerden biri fakat bol yağ içerdiğinden dolayı uzak durmanız gereken öncül yiyecektir.
 • Asitli içecekler tüketmemeye özen gösterin. Cola, fanta, gazoz gibi içecekler bol şeker içerdiği için yağ üretir bu da ilacın tedavi süresine zarar verir.
 • Sigara ve alkolden uzak durun. Böbreklere ekstra zarar verir.
 • İşlenmiş ve trans yağ içeren yiyeceklere bulaşmayın.
 • Kısacası aşırı şeker, tuz ve yağlı besinlerden uzak durun. En aza çekmeye çalışın bu durum sağlığınız için oldukça önemli.

Roaccutane zayıflatır mı sorusuna bu başlık altında cevap verilebilir. Sivilce ilacını kullanırken beslenmenize dikkat etmek gerektiğinden dolaylı yoldan zayıflamanıza yardımcı olur, fakat doğrudan böyle bir etki göstermez. Roaccutane’nin kullanım amacı sivilceleri yok etmek kiloları değil. 🙂


Roaccutane İlacını Kimler Kullanamaz?

 • 12 yaşından küçükler
 • Hamile olanlar veya hamile olmak isteyen kişiler
 • Karaciğer rahatsızlığı veya böbrek rahatsızlığı olanlar
 • Emziren anneler
 • Bünyesi zayıf olan kişiler

Roaccutane Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

1. Dudak ve Göz Kuruluğu

Blistex
Blistex

En sık görülen yan etkilerden biri dudak kuruluğu. İlk haftalarda dudak kuruluğu başlayabilir. Bunun sebebi: ilaç, vücuttaki yağ oranını azalttığından vücut susuz kalır ve dudaklarda kuruma yapar.

Dudak kuruluğunun önüne geçmek için Blistex dudak nemlendiricisi kullanırsanız etkili sonuçlar alırsınız. Göz kuruluğu için ise doktorunuzun önerdiği göz damlalarını kullanabilirsiniz.

Dudak kuruluğa ne iyi gelir hakkında daha detaylı bilgi için linki takip edebilirsiniz.

2. Burun Kanaması

Herkeste görülmez fakat kuruluktan dolayı burun kanallarında çatlama yapar bu da kanamaya sebep verir. Bol su tüketimi ile bununda önüne geçebilirsiniz.

3. Ciltte Pul Pul Dökülmeler

Bepanthol
Bepanthol

Tedavi süresinde ciltte soyulmalar meydana gelecektir. Cilt kurumasının önüne geçmek için yoğun bakım kremi kullanabilirsiniz. Bepanthol önerilen bir bakım kremi. Cilt kuruluğunun önüne geçer.

4. Güneşte Fazla Kalırsanız Kırmızı Lekeler Oluşabilir

Bioderma Photoderm Max 50+

Güneşe çıkacağınız zaman şapka veya güneş kremi gibi koruyucu etmenler ile kendinizi kollayın. Aksi taktirde vücudunuzda kırmızı lekeler meydana gelir ve cildinize hasar verebilir.

Tedavi süresince denize girmenizde bir sorun yok ama kendinizi kollamanız şart! Önerilen etkili güneş kremi, Bioderma Photoderm Max 50+. Güneşe çıkmadan 20 dk önce kullanılması önerilir.

5. Eklem ve Kas Ağrıları

Eklemlerinizde veya kaslarınızda ağrılar hissedebilirsiniz. Hareket kapasitenizi azaltır. Herkeste görülmez. Bel ağrıları, bacak ağrıları veya kol ağrıları gibi ağrılar hissedebilirsiniz. Eğer çok şiddetli ağrılarınız olursa doktorunuzla görüşmekte fayda var.

6. Baş Ağrısı veya Mide Bulantısı

Baş ağrısı veya mide bulantısı yapabilir fakat bu durum çok yüksek seviyede değil. Eğer bu tür durumların ciddi boyutta olduğunda doktorunuza bahsedin belki dozu azaltabilir veya daha az kullanım için yardımcı olur.

7. Uykusuz ve Yorgun Hissetme

Vücut sürekli olarak çalıştığından yorgun ve halsiz hissetmenize neden olacaktır.


Roaccutane Tedavisi Sonrası

 • Dudak kuruluğu yaklaşık bir ay içerisinde sona erer.
 • Cildinizdeki kuruluk ise yaklaşık bir yıl kadar daha çok etkili olmamak şartı ile devam eder.
 • Eklem veya kas ağrılarınız sona erer.
 • Burun kanaması 1 – 2 ay içerisinde geçer.
 • Tedavi bittikten sonra ki bir yıl içerisinde yüzdeki kızarıklıklar, siyah noktalar, sivilce izleri gibi bir takım sorunlardan kurtulacaksınız. Eğer şiddetli sivilce izleri varsa kaybolması zaman alır veya farklı tedaviler gerektirebilir.

📌 Dipnot: Bende Roaccutane kullanıcısıydım. İlacı kullanalı 5 yıl oldu. Sivilce ve siyah noktalardan tamamen kurtuldum. İlacı kullanmayı bıraktığımdan beri tek tük çıkan minik sivilceler oldu. Bunun sebebi de çok yağlı yiyecekler yediğim zamandı. Yukarıda yazan yan etkilerin çoğunu geçirmedim, fakat geçirenler olduğu için yazma gereksinimi duydum. Eğer sizde roaccutane kullanımına başlayacaksınız ve aklınıza takılan her türlü soruyu yorum olarak bize iletebilirsiniz.

Admin

Roaccutane Kullanan Bazı Kişilerin Önce ve Sonrası Fotoğrafları;

1 Yorum

 1. Ben bu ilacı kullandım. İlk tedavi süresinde sivilcelerimden kurtuldum. Yaklaşık 4 yıl oldu. Şu an ne sivilce ne de siyah noktam var tamamen kurtuldum. Yan etkilerinin çoğu bende olmadı. Örneğin burnum çok kanamadı. Ama çok su içtim günde en az 3 lt. Yememe içmeme çok dikkat ettim. Doktorum çok iyiydi sağolsun çok iyi ilgilendi. Tahlillerime göre dozlarım belirlendi ve tedavim buna göre devam etti. Biraz güçlü olmak gerekiyor bu ilacı kullanabilmek için.

Bir Yorum Yap