Kişisel Bakım

En Etkili Sivilce İlacı: Roaccutane Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Roaccutane, tedavi süresi oldukça uzun süren fakat sivilce ve siyah noktaların yok olması için en iddialı ilaçlardan birisidir. Bu konumuzda bu ilacın yan etkilerinden, nasıl kullanılması gerektiğinden, zararlarından, kimler tarafından kullanılmaması gerektiğinden ve tedavi sırasında dikkat edilmesi gereken tüm hususlardan bahsedeceğiz.

Roaccutane (İzotretinoin) Nedir?

Roaccutane, sivilce ve siyah noktaların vücut üzerindeki etkisini azaltmak ve yok etmek amacıyla geliştirilmiş bir sivilce ilacıdır. İnsanlar genellikle yüz bölgesindeki yoğun sivilcelerden çok şikayetçi olmaktadır. İçerisi irinle dolu akneler yüzün doğal görünümünü bozduğundan çeşitli yöntemlere başvurulmaktadır.

Bir diğer adıyla İzotretinoin, akneye karşı savaşabilmesi ve cildin sivilce veya siyah nokta üretmemesi için sebum üretimini ve duktal hiperkeratinizasyonu azaltmaktadır. Bu sayede vücudun yağlanma oranını düşürür. Bu durumda sivilce veya siyah nokta gibi istenmeyen durumların oluşmasını engeller. Ayrıca bakterileri de öldürerek ciltteki mikroplanma oranını da iyiden iyiye düşürür.

Bu ilaç, ağır sivilcesi ve lekeleri olan insanların tedavileri amacıyla geliştirilmiştir. Çok yoğun olduğundan yan etkileri ve zararları fazladır. Yan etkilerinin ve zararlarının fazla olmasına rağmen %90 başarı oranı elde etmiştir. 100 kişiden 90 kişide sivilce bir daha hiç çıkmamış ve tedavileri başarılı olmuştur.

Ülkemizde İzotretinoin içeren sivilce ilaçları; roaccutanezoretanin, aknetrent ve acnegen olarak 4 ayrı form şeklinde satılmaktadır. En etkili ve en çok tercih edileni ise roaccutane’dir.

📌 Roaccutane reçetesini okumak için tıklayın.


Roaccutane Nasıl Kullanılır?

Tedaviye başlamadan önce bir kaç testlerden geçmeniz gerekiyor. Öncelikle kan tahlili yapılıyor ve kan değerleriniz inceleniyor. Bu değerlere göre ilacı kullanabilirlik durumu ortaya çıkıyor.

Kilo, boy ve ciltteki akne oranları göz önünde bulundurularak doktorun belirlediği dozda ilacı ya her gün yada iki günde bir içmek durumunda kalıyorsunuz.

Genelde 10 mg ve 20 mg dozda kullanılmaktadır fakat bu doz, 30 veya 40 mg’a kadar yükselebilir. Bir kutu ilaç yaklaşık 30 gün gitmektedir, yani bu ilacı her ay alıp doktorunuzun belirlediği tedavi süresince temin etmeniz gerekmektedir.

Ortalama tedavi süresi ise 7 veya 8 aydır ancak bu tedavi süreleri kişiden kişiye göre de değişmektedir. Çoğu hasta 1 tedavi döneminde başarılı bir şekilde aknelerden kurtulmuştur. Tedavi tamamlandıktan 8 haftaya kadar halen iyileşme süreci devam etmektedir. Bu süreçten sonra eğer hala sivilceler geçmediyse doktorunuza danışmanızda yarar olacaktır.

Roaccutane, etkili ilaçlarından biri olduğundan dolayı eczaneden aspirin ilacı alır gibi alınmamaktadır. Doktorun gözetiminde, eğer 18 yaşından büyükseniz kendi imzanız, küçükseniz aile imzası karşılığında tedaviye başlanmaktadır.

Doktorunuz sonuçları onayladığı taktirde verdiği reçete ile herhangi bir eczaneden bu ilaçları temin edebilirsiniz. (Roaccutane’nin fiyatı 2020 yılında 71.09 TL olarak belirlenmiştir.) Bu ilaç tüm eczanelerde bulunmaktadır. Fakat bu hapı satın aldığınızda sigortanız ücrette her hangi bir indirim yapmıyor.

İlaçların temini ile aylık olarak ele alınan tedavi sürecine başlamış olunur. Her ay doktor gözetiminde kan tahlili vererek, vücut değerleri incelenir ve buna göre tedavinin devamı veya iptali gözden geçirilir.

Roaccutane Doz Nasıl Hesaplanır?

Doz hesaplama, sıkıntılı süreçlerden birisidir. Çünkü doktorunuz kilo, boy ve kan tahlilindeki değerlere göre size en uygun doz uverecektir. Örneğin 60 kilogram olan bir kişi günde 30 mg. doz ile tedaviye başlayabilir. Tedavi başında daha az dozla başlayıp daha sonra bu doz oranını yükselebilir. Doz ayarlama işini doktor sizin değerlerinize en uygun şekilde ayarlayacaktır.

📌 Uyarı: İlacı kesinlikle doktorunuzun size verdiği dozlarda kullanın. Bu ilaç hamileler için uygun değildir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayın.

Doktor bir gün 20 mg. bir gün 30 mg. kullanmanızı söyleyebilir. Bu tür durumlarda aldığınız doz oranını not etmek mantıklı olacaktır. Çünkü bir gün tek kutudan ilaç alırken diğer gün iki kutudan ilaç alacaksınız. İlerleyen zamanlarda dozlar karışabilir ve tedavi sonunda almanız gereken doz fazla yada eksik olabilir. Bu da tedavinin başarılı olma ihtimalini düşürebilir.


Roaccutane Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İlaç Kullanımı
 • Bu ilacı kullanırken kan veremezsiniz dikkat edin. Kanınıza ilacın etkileri karıştığı için bir başka kişiye kan verdiğinizde kötü teshir edebilir.
 • Çocuklardan ve onların uzanabileceği yerlerden uzak tutun.
 • Yiyeceklere içeceklere dikkat edin. Yağlı yiyeceklerden asitli içeceklerden uzak durun. Vücut yağdan kurtulmaya çalışırken siz üstüne yağlı yiyecekler yerseniz tedavi süresini uzatabilirsiniz.
 • Bol bol su için. Bu hem böbrek hemde su kaybınız için oldukça iyi gelecektir.
 • Önemli! Çay veya kahve türünde içtiğiniz zaman su tükettim hissine kapılmamalısınız çünkü bu tür içecekler vücuttaki su kaybını azaltır. Bunlardan sonra mutlaka su tüketin ve bunu günlük su miktarından saymayın.
 • Cildiniz yağ üretimi azaldığından dolayı tamamen kuruyacaktır. Buda cildinizin hassas olmasına sebep olur. Bu sebeple lazer, ağda ve dövme gibi şiddetli işlemlerden uzak durmalısınız. Cildinize zarar verebilirsiniz.
 • Güneşten kaçın! Güneşte kalmanız ciddi yanıklara ve kalıcı kızarıklıklara neden olabilir.
 • Doktorunuzun tavsiyelerinden çıkmayın. Kesinlikle bu işi en iyi onlar biliyorlar. Doktorunuzdan bol bol tavsiyeler alın.
 • Karaciğerinizi zorladığı için mutlaka her ay, kontrolde, karaciğerinizin enzimlerini kontrol ettirin. Bunun yanında böbreklerinizi kontrol ettirebilirsiniz.

Roaccutane Kullanırken Nasıl Beslenilmeli? Neler Yenmeli ve Neler Yenmemeli

İlaç kullanırken sağlıklı beslenmek
Sağlıklı Besin

Bu içeriği okuyorsanız sizlerde birer sivilce ilacı kullanan veya kullanmaya başlayacak bireylersiniz. Beslenme konusu bu ilaç kullanımı sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir. Bu ilacın vücutta gerçekleştirmiş olduğu süreçlerden bahsetmiştik. Bu süreçlerden biri yağ salınımını azaltmak. İlaca yardımcı olmak için yeme içme alışkanlıklarımızı değiştirmenin vakti geldi. Şimdi neler roaccutane kullanırken nasıl beslenmeliyiz ve yemeliyiz veya neler yememeliyiz bunlara bakalım.

Neler Tüketmeliyiz?

 • En ama en önemlisi su tüketin. Bol bol su tüketmelisiniz en az 3 litre su tüketimi böbreklerinizin sağlığı açısından yararlı olacaktır. Su dudaklarınızın ve cildinizin kurumasına bir nebze çare de olmaktadır. Ayrıca biliyorsunuz ki su cildi güzelleştirir.
 • Karaciğere yardımcı olmalısınız, bunun için üzüm, greyfurt, yaban mersini, pancar suyu, kereviz gibi yiyecekler yiyebilirsiniz ayrıca filtre kahve içmekte karaciğerinize yardımcı olabilir.
 • A vitamini içeren besinler tüketmeniz gerekmektedir. Bu sayede bağışıklılık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.
 • Süt, yoğurt peynir gibi ürünleri tüketmelisiniz. Protein kazanmak açısından çok önemli bir besin kaynağıdır.
 • Taze sebze ve meyveler tüketmeyi unutmayın. Kış ayı ise bol bol mandalina ve portakal. Yaz ayında ise, erik çilek gibi sulu meyvelere öncelik verin.
 • E vitamini almanız gerekmektedir. Cilt aşırı derece de kuruduğundan dolayı bunu önlemek amacıyla; fındık, ceviz, badem gibi besinler tüketmeye özen gösterin.

Neler Tüketmemeliyiz?

 • Patates Kızartması. Evet herkesin en çok sevdiği yiyeceklerden biri fakat bol yağ içerdiğinden dolayı uzak durmanız gereken öncül yiyeceklerdendir.
 • Asitli içecekler tüketmemeye özen göstermeliyiz. Cola, fanta, gazoz gibi içecekler bol şekerde içerdiği için yağ üretmeye sebep verir buda ilaç tedavisine zarar verebilir.
 • Sigara ve alkolden uzak durun. Böbreklere ekstra zarar verecektir.
 • İşlenmiş ve trans yağ içeren yiyeceklere bulaşmayın.
 • Kısacası, aşırı şeker, tuz ve yağlı besinlerden uzak durun. En aza çekmeye çalışın bu durum sağlığınız için oldukça önemli.

Roaccutane Zayıflatır mı?

Roaccutane kullanan kişilerin en çok sorduğu ve merak ettiği sorulardan bir tanesi roaccutane zayıflatır mı veya kilo aldırır mı? Roaccutane, kilo vermeniz veya almanız için geliştirilmediği için doğrudan etki etmez fakat sivilcelerin gitmesi için yağlı yiyeceklerden uzak durmanız gerektiği üzerinde durursak, dolaylı yoldan kilo vermenize ve hayatınızı daha sağlıklı hale getirebileceği söyleyebiliriz.


Roaccutane İlacını Kimler Kullanamaz?

 • 12 yaşından küçükler
 • Hamile olanlar veya hamile olmak isteyen kişiler
 • Karaciğer rahatsızlığı veya böbrek rahatsızlığı olanlar
 • Emziren anneler
 • Bünyesi zayıf olan kişiler

Roaccutane Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Roaccutane yan etkileri oldukça ciddidir. İngiltere’de bu ilacın kullanımına bağlı 20 ölüm gerçekleşti. Eğer gerçekten kullanmak istiyorsanız gerekli önlemleri alınması gereklidir.

1. Dudak ve Göz Kuruluğu

Blistex
Blistex

En sık görülen yan etkilerden birisi dudak kuruluğudur. İlk haftalarda dahi dudak kuruluğu başlayabilir. Bunun sebebi: ilaç, vücuttaki yağ oranını azalttığından dolayı susuz kalıyor ve dudaklarda kuruma yapıyor. Önüne geçmek için bol bol su içmeniz gerekiyor. Günde yaklaşık 3 veya 4 litre su içmeniz size çok fazla fayda sağlayacaktır.

Dudak kuruluğunun önüne geçmek için ayrıca Blistex dudak nemlendiricisi kullanırsanız çok etkili sonuç alırsınız. Göz kuruluğu için ise doktorunuzun önerdiği göz damlalarını kullanabilirsiniz.

Dudak kuruluğa ne iyi gelir hakkında daha detaylı bilgi için linki takip edebilirsiniz.

2. Burun Kanaması

Herkeste görülmez, fakat kuruluktan dolayı burun kanallarında çatlama yapar buda kanamaya sebep verir. Bol su tüketimi ile bununda önüne geçebilirsiniz.

3. Ciltte Pul Pul Dökülmeler

Bepanthol
Bepanthol

İlacın çalışma prensiplerinden birisi vücuttaki yağ oranını azaltmak ve irinleri cilt altından dışarı çıkartarak gözenekleri kapatmaktır. Bu yüzden ciltte kurumalar ve pul pul dökülmeler meydana gelmektedir. Tedavi süresinde ciltte soyulmalar meydana gelecektir.

Cilt kurumasının önüne geçmek için yoğun bakım kremi kullanabilirsiniz. Bepanthol önerebileceğim bir bakım kremidir. Cilt kuruluğunun önüne geçer ve rahat bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz, çünkü cilt kuruduğunda gülümsemeyecek kadar kuruyor.

4. Güneşte Fazla Kalırsanız Kırmızı Lekeler Oluşabilir

Bioderma Photoderm Max 50+

Tedavi süresince güneşte vakit geçirmemelisiniz, güneşe çıkacağınız zaman şapka veya güneş kremi gibi koruyucu etmenler ile kendinizi kollamalısınız. Aksi taktirde vücudunuzda kırmızı lekeler meydana gelir ve cildinize hasar verebilirsiniz.

Tedavi süresince denize girmenizde bir sorun yok ama kendinizi kollamanız şart! Önerebileceğim en etkili güneş kremi, Bioderma Photoderm Max 50+ güneşe çıkmadan 20 dk önce kullandığınızda işinizi görecektir.

5. Eklem ve Kas Ağrıları

Eklemlerinizde veya kaslarınızda ağrılar hissedebilirsiniz. Hareket kapasitenizi azaltır. Herkeste görülmez. Bel ağrıları, bacak ağrıları veya kol ağrıları gibi ağrılar hissedebilirsiniz. Eğer çok şiddetli ağrılarınız olursa doktorunuzla görüşmekte fayda var.

6. Baş Ağrısı veya Mide Bulantısı

Baş ağrısı veya mide bulantısı yapabilir fakat bu durum çok yüksek seviyede değildir. Eğer bu tür durumların ciddi boyutta olduğunda doktorunuza bahsedin belki dozu azaltabilir veya daha az kullanım için yardımcı olabilir.

7. Uykusuz ve Yorgun Hissetme

Vücut sürekli olarak çalıştığından dolayı yorgun ve halsiz hissetmenize neden olacaktır.


Roaccutane Tedavisi Sonrası

Yan etkilerinden arınmak için biraz zamana ihtiyacınız olacak. Dudak kuruluğu yaklaşık bir ay içerisinde sona erecek. Cildinizdeki kuruluk ise yaklaşık bir yıl kadar daha çok etkili olmamak şartı ile devam edecek. Eklem veya kas ağrılarınız sona erecek. Burun kanaması gibi sorunlarla 1-2 ay içerisinde belki tedavi süresinde vedalaşacaksınız.

Tedavi bittikten sonra ki bir yıl içerisinde yüzdeki kızarıklıklar, siyah noktalar, sivilce izleri gibi bir takım sorunlardan kurtulacaksınız. Eğer şiddetli sivilce izleri varsa kaybolması zaman alabilir veya farklı tedaviler gerektirebilir.


Roaccutane Nasıl Okunur?

En etkili sivilce ilaçlarından ve kesin çözümler sunan bu ilaç, Rookutan diye telaffuz edilmektedir. Çoğu kişi tarafından farklı farklı şekilde telaffuz edildiğinden dolayı anlam kargaşası oluşturmaktadır. Fakat bu ilaç doktorlar ve eczacılar tarafından Rookutan diye telaffuz edilmektedir.


📌 Dipnot: Bende roaccutane kullananlardanım. Şahsım olarak ilacı kullanalı 5 yıl oldu. Sivilce ve siyah noktalardan tamamen kurtuldum. İlacı kullanmayı bıraktığımdan beri tek tük çıkan minik sivilceler oldu. Bunun sebebi de çok yağlı yiyecekler yediğim zamandı. Yukarıda yazan yan etkilerin çoğunu geçirmedim, fakat geçirenler olduğu için yazma gereksinimi duydum. Eğer sizde roaccutane kullanımına başlayacaksınız ve aklınıza takılan her türlü soruyu yorum olarak bize iletebilirsiniz.


Roaccutane Kullanan Bazı Kişilerin Önce ve Sonrası Fotoğrafları;

1 Yorum

 1. Ben bu ilacı kullandım. İlk tedavi süresinde sivilcelerimden kurtuldum. Yaklaşık 4 yıl oldu. Şu an ne sivilce ne de siyah noktam var tamamen kurtuldum. Yan etkilerinin çoğu bende olmadı. Örneğin burnum çok kanamadı. Ama çok su içtim günde en az 3 lt. Yememe içmeme çok dikkat ettim. Doktorum çok iyiydi sağolsun çok iyi ilgilendi. Tahlillerime göre dozlarım belirlendi ve tedavim buna göre devam etti. Biraz güçlü olmak gerekiyor bu ilacı kullanabilmek için.

Bir Yorum Yap