Kültür & Sanat

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanın En Etkili 6 Yolu

Okuma Alışkanlığı

Okuma alışkanlığı kazanmak için çabalamanız gerekmektedir. Çaba sarf edildiğinde bu özellik, yüzde yüz kazanılmaktadır. Bu yazıyı okuyor olmanız sizin çaba sahibi ve bazı durumların farkında olduğunuzu göstermektedir aynı zamanda kitap okuma alışkanlığını kazanmanız için yapmanız gereken ilk adımı atmışsınız demektir. Öncelikle kitap okumak; hobi olarak, eğlenmek, vakit geçirmek veya bilgi edinmek için okunmaktadır. Siz kendinizi hangi tanıma uygun görüyorsanız kitap okuma alışkanlığınız da bu tanıma göre şekillenecektir.

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Neler Yapmalıyız?

Kitap Okumak

Alışkanlıkların başarılı olması için yapmak istediğiniz şey kırk gün boyunca tekrarlanmalıdır. Eğer bu özelliği kazanmak istiyorsanız, okuduğunuz kitap bittiğinde hemen diğerine başlamanız gerekmektedir. 40 gün boyunca kitabı elinizden düşürmeyin. Gece yatmadan önce, uykudan kalktıktan sonra veya kahvaltı yaparken okuyabildiğiniz kadar (bir sayfa bile) okumak gereklidir. Kitap okumak, temeli çocukken atılması gereken çok güzel bir alışkanlıktır. Kitap okumak için geç kalanlar bu özelliği kazanmak için zorlanmaktadırlar fakat hiç bir şey için geç değildir.

1. Oku

Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır

İlk önce yapılması gereken okumaktır. Okumadan asla başarılı olamazsınız. Bu durum hayatın her alanı için geçerlidir. Başarılı olmanın başlıca sebeplerinden birisi okumaktır. Ne olursa olsun, gazete, blog yazıları, dergiler, romanlar, edebi metinler, makaleler… Okumak için hiç bir zaman geç değildir.

2. İlgi Alanlarınızı Belirleyin

İlgi Alanları

Okuma alışkanlıklarınız ilgi alanlarına göre şekillenecektir. İlgi alanlarınızı belirlemeniz çok önemli bir husustur. Okumak istediğiniz kitabı buna göre satın almanız veya bir kütüphaneden ödünç almanız gerekmektedir. İlgi çekici kitaplar okuma hevesini arttıracaktır. Eğer gerilim tarzından hoşlanıyorsanız polisiye kitapları tam sizlik! İpucu: İlgi alanlarınızı, izlediğiniz dizi veya filmlerden de belirleyebilirsiniz. Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi gibi fantastik filmlerin hayranı iseniz kitaplarını okuyabilirsiniz. Sürükleyici kitaplar için bu linke tıklayabilirsiniz. Bu, sizin hem hayal gücünüzü hemde kültürünüzü geliştirmeye yardımcı olacaktır.

3. Başucu Kitabı Belirleyin

Başucu kitabı

Başucu kitabı, elinizden düşürmeden sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz, her alanda okuyabileceğiniz bir kitaptır. Başucu kitabı nasıl belirlerim? Başucu kitabı belirlemek, ilgi alanlarınızla alakalıdır. İlgi alanlarınız hazır ise başucu kitabınızda hazırdır. İlgi alanınıza göre o alanda en çok okunan kitabı seçin. Bu sizin başucu kitabınız olacaktır. Artık ilgi alanlarımızı belirledik. Artık başucu kitaplarımızı satın alıp okumaya başlanabilir.

4. Kitaplardan Ne İstediğinizi Belirleyin

Kitap İçeriği

Kitaplardan istediğiniz şey çok önemlidir. Kendinizi geliştirmek veya bir alanda uzman olmak istiyorsanız okuyacağınız romanlar çok etkili olmayacaktır. Kitaplardan sıkılmanıza neden olacaktır. Kişisel Gelişim kitaplarından veya kendinizi geliştirmek istediğiniz alandan alıp okuyacağınız kitaplar kitap okuma alışkanlığı kazanmanızda yardımcı olacaktır. O kitaplardaki önemli notları kullanmak kitaplarla sürekli haşır neşir olmanıza yardımcı olacaktır bu da kitapları sevmenize sebebiyet verecektir.

Okuma alışkanlığının önemini çocuklara aşılamak çok önemlidir. Çocukluk zamanında kitabın önemini bilen bir kişi geleceğinin farkına çok kolay varacaktır. Çocuklarınıza kitap okumayı alışkanlık haline getirmeye çalışın. Çocuklarımızın kitap okuyor olması geleceğimizi aydınlatacaktır.

5. Sıkıldığında Kenara Bırak

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak

Eğer okuduğunuz kitaptan sıkıldıysanız kenara bırakın ve okumaya devam etmeyin. Bu durum sizin kitaptan soğumanıza neden olacaktır. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için yaptığınız tüm çalışmaları bu durum yüzünden berbat edebilirsiniz. Sıkıcı durumlar, insanı gerer ve bir daha devamını getirmenize izin vermez. Yukarıdaki maddelerde sürekli okumaktan bahsettik. Evet sürekli okumak gereklidir fakat bazı durumlarda aşırısı zarar vermektedir. Sıkılmak bu durumlardan birisidir. Risk gördüğünüz anları fark etmelisiniz ve buna göre davranmalısınız.

6. Hedef Koyun

Rafta bulunan bazı kitaplar

Sürekliliğin ve başarının temeli hedefler koymak veya planlar yapmaktır. Doğru plan ve hedefler her zaman başarıya götürmektedir. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için çıktığınız bu yolda yardımcınız olarak planlarınız ve hedefleriniz mutlaka olmalıdır. Ayda 5 kitap okumalıyım, 1 haftada 3 kitap bitirmeliyim gibi kendinizin performansına göre hedefler belirleyin ve buna uymaya çalışın, başarılı olunduğunda gerekirse kendinize ödül verin bu motivasyonu daha da arttıracaktır. Motivasyon arttırma yollarını daha detaylı incelemek istiyorsanız bağlantıyı takip edebilirsiniz.


Sonuç

Kitap okumak, sizin ve geleceğiniz için çok önemli bir olgudur. Kitap okumak geleceği şekillendirmektedir, ülkemize daha güzel, daha eğitimli ve kültürlü gençler inşa etmektedir. Bizler çok okuyan, bilim ile daha çok uğraşan Türk gençlerini görmek istiyoruz. Jonathan Swift‘in dediği gibi “Dünyayı yöneten, kalem, mürekkep ve kağıttır.”

Değerli ziyaretçimiz; sizin için derlediğimiz okunabilecek en iyi kitaplar listesine de göz atabilirsin. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için bir kitaba ihtiyacın olacak bu listedeki kitaplar sana yardımcı olacaktır, ayrıca daha detaylı kitap önerileri almak için bu linki takip edebilirsiniz.

2 Yorumlar

Yorum Yap