İyi bir kitap sizlerin hayal dünyasını genişletir, farklı dünyalar yaşatır ve tecrübe kazandırır. Bizde bu doğrultuda kitap okumayı seven ve sürükleyici kitap arayışında olan kişiler için bir liste hazırladık. Bir oturuşta bitireceğiniz kitapların bulunduğu ve okurken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız kitapları incelemeye ne dersiniz?

Sürükleyici Kitap Önerileri

Sürükleyici kitaplar, kitap okuma alışkanlığı kazanmanızda ve kitap okumayı sevmenize daha fazla yardımcı olacaktır. Merak duygusunu canlandırdığı için sürekli kitap okumak isteyecek ve bu sayede kitabı elinizden bırakmayacaksınız.

1- Hayvan Mezarlığı – Gecenin Pençesi

Hayvan Mezarlığı

Stephan King tarafından kaleme alınmış Hayvan Mezarlığı kitabı korku ve gerilim türündedir. 399 sayfa sayısı olan bu kitap okuyucularını oldukça sürükleyen bir kitaptır. 2003 Yılında yazılmış bu kitabın konusu: Ormanlık yazlık evine taşınan bir aile kızıl derili bir hayvan mezarlığı ile karşılaşırlar. Kızıl derililerin inancına göre “Kutsal Mezarlığa gömülen ölüler, kısa sürede yeniden hayata dönerler.” Ele alınan konu tamamen bu şekilde. Stephan King bu durumu çok iyi kaleme almış ve okurlarını heyecanlandırmaya başarmıştır.


2- Otomatik Portakal

Otomatik Portakal

Anthony Burgess tarafından yazılmış sürükleyici kitap önerileri kategorisine dahil ettiğimiz Otomatik Portakal, oldukça güzel konulara değinerek insanlara farklı bir mesaj vermeyi amaçlamıştır. Modern klasikler dizisinde yer alan bu kitap, 15 yaşındaki Alex adlı karakterin yaşantısını ele almıştır. İlgisiz aile yapısını ve günümüz toplumun çalkantılı yaşantısını çok doğal ve etkili bir dille anlatmıştır. Dönemin endüstri yapısının büyümesiyle kötü dünya ve yönetimine karşı çıkan bir sokak çetesinin herkese işkence etmesi ve bu çetenin toplum tarafından düzeltmesini anlatmaktadır. 1971 yılında ele alınan bu roman beyaz perdeye sürülmüştür. Herkes tarafından beğeni kazanmıştır.


3- Aklından Bir Sayı Tut

Aklından bir sayı tut

Aklından Bir Sayı Tut serisi John Verdon tarafından ele alınmış suç ve gerilim tarzında bir kitap serisidir. Sürükleyici kitap önerileri listesine dahil olan bu serinin toplamda 5 adet kitabı bulunan bu seri çok kişi tarafından sevilerek okunan seriler arasında bulunmaktadır. Hikayesi ve konusu bakımdan oldukça sürükleyici bir kitap serisi olarak kabul edilmektedir. Serinin tüm kitaplarında Dave Gurney adındaki dedektifin hikayelerini ele almaktadır. Aklından Bir Sayı Tut kitabının konusu ise Dave Gurney’in üniversiteden arkadaşına gelen ilginç bir mektupla başlar. Gizemli mektuptaki şifreyi çözmek için Dave Gurney’e ulaşır. Bakalım bu şifreyi dedektif çözebilecek mi?


4- Kavim

Kavim

Ahmet Ümit tarafından ele alınan harika bir eserdir. Polisiye ve gerilim türünde olan bu kitabın konusu, Komser Nevzat ve arkadaşları tarafından olan esrarengiz bir olayı çözmek için harekete geçer. Gizemli bir cinayetin sebebini bulmak için yoğun çaba gösteren polis ekipleri, Hristiyanlık, Süryanilik, Müslüman, Alevi gibi bir çok dini konuların ele alınıp işlenen cinayeti çözmek için İstanbul’dan Mardin’e yoğun mesai harcarlar. Bu cinayeti o kadar güzel bir dille anlatmış ki okurken kitabı elinizden bırakamayacaksınız.


5- Sineklerin Tanrısı

Sineklerin Tanrısı

Sineklerin Tanrısı eseri, William Golding tarafından 2006 yılında ele alınmıştır. Ele aldığı konu oldukça anlamlıdır. Dünyadaki savaştan etkilenmemesi için bir düzine çocuğu bir adaya bırakmak zorunda kalan İngiltere, çocukların içinde bulundukları psikolojik sorunları ve baskıları tahmin edemez. Rüya gibi bir adaya düşen bu çocuklar için yaşam hiçte kolay olmayacaktır. Vahşi yaşam, bu çocukları vahşi insanlara çevirecek mi? Ada da en büyük 12 yaşında olan bu çocuklar adadan sağ salim kurtulabilecekler mi?


6- Simyacı

Simyacı

Simyacı, 1988 yılında ünlü yazar Paulo Coelho tarafından yazılmıştır. İnsanlar için gerçekten önemli bir yere sahiptir. Simyacı, okurlarına her seferinde hayallerinin peşinden gitmesini ve peşini asla bırakmaması gerektiğini öğütleyen, okurken su gibi akıp giden bir kitaptır. Hayatınıza ışık olabilecek, bakış açınızı veya vizyonunuzu geliştirebilecek bir kitaptır. Kitabın öyküsü kısaca; İspanya’da çobanlık yapan Santiago’nun Mısır’ın eteklerinde kendi hazinesini bulmaya giden yolculuğunu ve bu yolculuk esnasında başından geçenleri anlatan bir öyküdür. Kendi kişisel menkıbesini gerçekleştirmek isteyen ve bunun peşinden giden bir çobanın öyküsüdür. Anlattığı öykünün sıcaklığını hissetmeniz ve bu öyküden dersler çıkararak hayatınıza uyarlamanız sizin kitaplar karşısındaki ön yargınızı kıracak bir kitaptır.


7- Da Vinci Şifresi

Kitap Okumayı Sevdirecek 11 Farklı Sürükleyici Kitap Önerileri

Dan Brown’un 2003 yılında kaleme aldığı Da Vinci Şifresi adlı eseri dünyada en çok okunan kitaplar arasında. Kitap, polisiye, gerilim, gizem ve mistik olaylar içeriyor. Kitabın kahramanı Harvard Üniversitesi Simge-Bilim Profesörü Robert Langdon, yaptığı araştırmalar ve incelemelerle mistik bir hava katmış diyebiliriz. Da Vincinin Şifresi, tarikatlardan o kadar güzel bahsedilmiş ki okurken hayran kalmamak elde değil. Kitabın özeti kısaca bir sır üzerinden ilerliyor. Sırrın şifreleri, Da Vinci’nin eserlerine gizlenerek olay örgüsü başlıyor. Sizce Robert Langdon ipuçlarını takip ederek sırrın şifresini çözebilecek mi?


8- Rüzgarın Adı: Kral Katili Güncesi

Kitap Okumayı Sevdirecek 11 Farklı Sürükleyici Kitap Önerileri

Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss tarafından 2007 yılında kaleme alınmıştır. Fantastik kitap önerileri türüne giriyor. Ele aldığı büyülü dünya, kitabı okduğunuzda sizi oldukça etkileyecek. Kitabın dili oldukça sade, okuduğunuz zaman baş kahraman ile birlikte hissedebileceksiniz. Kitabın kurgusu sanki Harry Potter sanki Yüzüklerin Efendisi demek istediğim bunlar gibi çok ayrı bir dünya anlatılmış. Sizi farklı bir dünyadaymış gibi hissettirecek noktalara değinmiş. 3 seri olarak yazılmış Rüzgarın Adı kitabının ilkinde ele alınan konu kısaca, Kvothe kendi hayat hikayesinden bahsediyor ve bu hayat hikayesini anlatması 3 gün sürüyor. Her kitap 1 günü ele alıyor. İlk kitabında yani 1.günde 15 yaşına kadarki hayat hikayesinden bahsediyor. Kendine yepyeni dünya olmuştur bir gencin hayatını ele alıyor. Her detayın satır satır anlatılması sizi oldukça etkileyecektir.


9- Etkili İnsanların 7 Alışkanlıkları

Kitap Okumayı Sevdirecek 11 Farklı Sürükleyici Kitap Önerileri

Stephen Covey tarafından ele alınmış bu kitap, kişisel gelişim kitap önerileri tarafında, başucu yapabileceğiniz kitaptır. Kitapta yapacağınız 7 adet öneri veriliyor. Kitapta verilen 7 öneriye uyduğunuz taktirde başarıdan başarıya koşacağınızı söylüyor. Etkili İnsanların 7 Alışkanlıkları kitabını okumak istiyorsanız kendinize sormanız gereken 3 soru var:
1, kişisel gelişiminize özen gösteriyor musunuz? 2, alışkanların gücünü görmek istiyor musunuz? 3, büyük ve uzun vadeli hedeflerin var mı?
Eğer yukarıdaki soruların cevabı olumluysa bu kitabı okuyup ve uygulayıp nasıl başarılı olacağınızı görün.


10- İki Şehrin Hikayesi

Kitap Okumayı Sevdirecek 11 Farklı Sürükleyici Kitap Önerileri

Charles Dickens tarafından ele alınmış ve şuana dek 200 milyon adet satılmış tüm zamanların en çok kitabı ünvanını ele almıştır. 1859 yılında yayınlamış kitap, dönemin Fransız Devrimi ile Terör Dönemi kargaşası arasında yaşam mücadelesi veren insanların hayatını ele almıştır. Dünya edebiyatı klasiklerine merakınız varsa İki Şehrin Hikayesini okuyabilirsiniz.


11- Uçurtma Avcısı

Kitap Okumayı Sevdirecek 11 Farklı Sürükleyici Kitap Önerileri

Uçurtma Avcısı, Khaled Hosseini tarafından ele alınmış bir kitaptır. Kabil’de monarşinin son yıllarında büyümeye çalışan iki çocuğun hayat hikayesini ele almıştır. Bir çocuk çok zengin bir ailenin diğeri ise başka bir ailenin hizmetkarıdır. Çocukların birbirleriyle kesişen hayatlarını çok güzel ve sade dille anlatmıştır. Herkesin çok beğendiği okurken ağladığı Uçurtma Avcısını çok seveceksiniz.


İlginizi Çekebilir:

1 Yorum

Bir Yorum Yap