Sürükleyici Kitap Önerileri: Okunması Gereken Kitaplar

/ Temmuz 7, 2019 / Kültür & Sanat

Kitap okumak bazı insanlar için işkence olsa da kitap okumanın tadını bilenler asla bu işten asla vazgeçmiyorlar. Bizde kitap okumayı seven ve sürükleyici kitap önerileri isteyen kişiler için bir liste hazırladık. İyi bir kitap sizlerin hayal dünyasını genişletir, farklı dünyalar yaşatır ve tecrübe kazandırır. Kendinizi geliştirmek ve iyi bir yaşam elde etmek için kitap okumak oldukça yararlıdır. Sürükleyici kitaplar, kitap okuma alışkanlığı kazanmanızda daha fazla yardımcı olacaktır. Merak duygusunu canlandırdığı için sürekli kitap okumak isteyecek ve bu sayede kitabı elinizden bırakmayacaksınız.

1- Hayvan Mezarlığı – Gecenin Pençesi

Hayvan Mezarlığı

Stephan King tarafından kaleme alınmış Hayvan Mezarlığı kitabı korku ve gerilim türündedir. 399 sayfa sayısı olan bu kitap okuyucularını oldukça sürükleyen bir kitaptır. 2003 Yılında yazılmış bu kitabın konusu: Ormanlık yazlık evine taşınan bir aile kızıl derili bir hayvan mezarlığı ile karşılaşırlar. Kızıl derililerin inancına göre “Kutsal Mezarlığa gömülen ölüler, kısa sürede yeniden hayata dönerler.” Ele alınan konu tamamen bu şekilde. Stephan King bu durumu çok iyi kaleme almış ve okurlarını heyecanlandırmaya başarmıştır.


2- Otomatik Portakal

Otomatik Portakal

Anthony Burgess tarafından yazılmış Otomatik Portakal, oldukça güzel konulara değinerek insanlara farklı bir mesaj vermeyi amaçlamıştır. Modern klasikler dizisinde yer alan bu kitap, 15 yaşındaki Alex adlı karakterin yaşantısını ele almıştır. İlgisiz aile yapısını ve günümüz toplumun çalkantılı yaşantısını çok doğal ve etkili bir dille anlatmıştır. Dönemin endüstri yapısının büyümesiyle kötü dünya ve yönetimine karşı çıkan bir sokak çetesinin herkese işkence etmesi ve bu çetenin toplum tarafından düzeltmesini anlatmaktadır. 1971 yılında ele alınan bu roman beyaz perdeye sürülmüştür. Herkes tarafından beğeni kazanmıştır.


3- Aklından Bir Sayı Tut

Aklından bir sayı tut

Aklından Bir Sayı Tut serisi John Verdon tarafından ele alınmış suç ve gerilim tarzında bir kitap serisidir. Toplamda 5 adet kitabı bulunan bu seri çok kişi tarafından sevilerek okunan seriler arasında bulunmaktadır. Hikayesi ve konusu bakımdan oldukça sürükleyici bir kitap serisi olarak kabul edilmektedir. Serinin tüm kitaplarında Dave Gurney adındaki dedektifin hikayelerini ele almaktadır. Aklından Bir Sayı Tut kitabının konusu ise Dave Gurney’in üniversiteden arkadaşına gelen ilginç bir mektupla başlar. Gizemli mektuptaki şifreyi çözmek için Dave Gurney’e ulaşır. Bakalım bu şifreyi dedektif çözebilecek mi?


4- Kavim

Kavim

Ahmet Ümit tarafından ele alınan harika bir eserdir. Polisiye ve gerilim türünde olan bu kitabın konusu, Komser Necdat ve arkadaşları tarafından olan esrarengiz bir olayı çözmek için harekete geçerler. Gizemli bir cinayetin sebebini bulmak için yoğun çaba gösteren polis ekipleri, Hristiyanlık, Süryanilik, Müslüman, Alevi gibi bir çok dini konuların ele alınıp işlenen cinayeti çözmek için İstanbul’dan Mardin’e yoğun mesai harcarlar. Bu cinayeti o kadar güzel bir dille anlatmış ki okurken kitabı elinizden bırakamayacaksınız.


5- Sineklerin Tanrısı

Sineklerin Tanrısı

Sineklerin Tanrısı eseri, William Golding tarafından 2006 yılında ele alınmıştır. Ele aldığı konu oldukça anlamlıdır. Dünyadaki savaştan etkilenmemesi için bir düzine çocuğu bir adaya bırakmak zorunda kalan İngiltere, çocukların içinde bulundukları psikolojik sorunları ve baskıları tahmin edemez. Rüya gibi bir adaya düşen bu çocuklar için yaşam hiçte kolay olmayacaktır. Vahşi yaşam, bu çocukları vahşi insanlara çevirecek mi? Ada da en büyük 12 yaşında olan bu çocuklar adadan sağ salim kurtulabilecekler mi?


6- Simyacı

Simyacı

Simyacı, 1988 yılında ünlü yazar Paulo Coelho tarafından yazılmıştır. İnsanlar için gerçekten önemli bir yere sahiptir. Simyacı, okurlarına her seferinde hayallerinin peşinden gitmesini ve peşini asla bırakmaması gerektiğini öğütleyen, okurken su gibi akıp giden bir kitaptır. Hayatınıza ışık olabilecek, bakış açınızı veya vizyonunuzu geliştirebilecek bir kitaptır. Kitabın öyküsü kısaca; İspanya’da çobanlık yapan Santiago’nun Mısır’ın eteklerinde kendi hazinesini bulmaya giden yolculuğunu ve bu yolculuk esnasında başından geçenleri anlatan bir öyküdür. Kendi kişisel menkıbesini gerçekleştirmek isteyen ve bunun peşinden giden bir çobanın öyküsüdür. Anlattığı öykünün sıcaklığını hissetmeniz ve bu öyküden dersler çıkararak hayatınıza uyarlamanız sizin kitaplar karşısındaki ön yargınızı kıracak bir kitaptır.


Bu Konu İle İlgili Diğer Yazılarımız:

Bizi Takip Edin!

Yeni paylaşımlardan haberdar olmak için mail adresinizi yazın

Buğra tarafından yazıldı

Yazarın diğer yazılarını görmek için tıkla

Yorumlar (1 Yorum)

  • Fırat
    Fırat - Ağustos 11, 2019

    Kavim baya güzel bir kitap iki günde bitti.

    Cevapla

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?