Günümüzde küreselleşmenin etkisiyle Dünya küçük bir kasaba haline geldi ve kullandığımız tek dil bizim için yetersiz gelmeye başlamıştır.  Farklı ülkeler gezmek, yeni kültürler öğrenmek, insanlarla iletişim kurabilmek ve en önemlisi iş bulabilmek için artık daha fazla dili biliyor olmamız şarttır.

Yabancı dil öğrenmek aslında bizim gözümüzde büyüttüğümüz kadar zor bir iş değildir. Yalnızca yabancı dili öğrenirken onu yaşamak, hayatımızın her alanına katmak ve o dilde düşünmek gerekmektedir.

İş hayatında yaşanan globalleşme ve küreselleşme ister istemez insanların farklı kültürleri ve dillerini öğrenmesine yol açmıştır. Mahalledeki bakkalın dahi rakibi Çin’deki bir market zinciridir. Olayların bu denli ciddi bir mesela haline dönüşmesi büyük şirketlerin yabancı dil bilen, kültür seviyesi daha fazla olan insanları istihdam etme fırsatını önüne sunmuştur.

Yabancı Dil Öğrenmenin Yolları

1- YABANCI FİLM/DİZİ İZLEMEK

İngilizce Öğrenmek

Yabancı dil öğrenmenin en iyi yolu o dile maruz kalmaktır. Bu nedenle günlük rutinde izlediğiniz dizileri, dinlediğiniz müzikleri öğrenmek istediğiniz dilde izler ya da dinlerseniz bir süre sonra kelimelere aşina olacak ve anlamlarını öğrenip ne söylendiğini anlamaya başlayacaksınız.

Bunun için Youtube videolarından yararlanabilir ve ya dinlediğiniz müzikleri tercüme ederek başlayabilirsiniz. Bu aşamada kolay ve anlaşılır şarkılardan başlayıp zaman geçtikçe seviyenizi yükseltebilirsiniz. Eğer şarkılardaki devrik cümleleri tercüme etmek zor geliyorsa aynı işlemi çocuk masalları çevirerek yapabilirsiniz. Masallardaki yabancı dil daha basit ve anlaşılır olduğundan başlangıç seviyesi için oldukça uygun olacaktır.

2- ÖĞRENDİKLERİNİZİ YAZMAK

Yabancı dil öğrenmenin yolları

Farklı bir dil öğrenirken sürekli yeni kelimeler öğrenecek ve bunlara maruz kalacaksınız. Bu kelimelerin havada kalmaması ve kısa sürede unutulmaması için yapacağınız en iyi şey bunları not etmeniz olacaktır.  Gün sonunda öğrendiğiniz kelimeleri tekrarlayın ve öğrendiğiniz kelimelerle anlamlı küçük hikayeler, bilmeceler ve oyunlar yazmayı deneyin. Konuşamıyorsanız yazmak çok etkili bir yöntemdir.

Kendinize küçük çalışma kağıtları hazırlayabilir, odanızda ya da görebileceğiniz yerlere post it yapıştırabilirsiniz. Tüm bunlara maruz kaldıkça öğrendiğinizi fark edeceksiniz.

3- KONUŞMAYA ÇALIŞMAK

Kolay yoldan yabancı dil öğrenmek

Yabancı dili öğrenmeye başlarken temek adım aslında konuşmaya çalışmaktır. Öğrendiğimiz kelimeleri sesli tekrar edip bu kelimelerle anlamlı basit cümleler kurmaya başlamalısınız. Bunu yaparken kendi sesinizi kaydedebilir ve daha sonra dinleyerek pratik yapabilirsiniz. Aynanın karşısına geçin ve bildiğiniz tüm kelimeleri sayıklayın, utanılacak bir durum yok, kendi kendinize mırıldanın size çok fazla şey katacaktır. Dilinizin çözülmesine yardımcı olacak ve kelimelerin telaffuzlarını daha iyi bir şekilde söylemenize yardımcı olacaktır.

Konuşmanın diğer bir yolu da kendinize yabancı dilinizi geliştirmek için yabancı bir arkadaş edinmek ya da bunun için var olan uygulamaları indirmek olabilir.

4- TEKNOLOJİDEN FAYDALANMAK

Yabancı dil öğrenmek

Daha hızlı yabancı dil öğrenmek için teknolojiyi kullanmak çok yararlı olacaktır. Teknoloji hayatımızın her yerinde ve bu durum dil öğrenme konusunda bizim hayatımızı kolaylaştıran en temel şeylerden biridir. Sanal bir yabancı dil eğitimi almak, telefonunuzun ya da bilgisayarınızın dilini öğrenmek istediğiniz dile çevirmek aslında basit ve işe yaramaz gibi gözükse de sizlere kelime kazandıran ve dili anlamanız için kafa yormanızı sağlayan şeylerdir.

Özellikle sosyal medyayı yakından takip ediyorsanız öğrenmek istediğiniz dildeki hesapları takip etmek  ve bu hesaplarda yapılan paylaşımları çevirmek yabancı dil öğrenmenin en kolay ve pratik yoludur. İngilizce öğrenmenin kolay yolu veya farklı bir yabancı dili bu yöntemlerden geçiyor.

Sonuç olarak yabancı dil öğrenmek istiyorsanız ilk iş, o dili öğrenmeyi istemenizle başlamaktadır. İstediğiniz şeyi elde etmek isterseniz edersiniz, tabi ki daha kısa sürede ve daha profesyonel olarak bir dili öğrenmek, o ülkede eğitim alarak ve yaşayarak daha kolay olacaktır. Bunun için yeterli durumunuz ve zamanınız yoksa kendi çabalarınızla öğrenebilir ya da sanal bir eğitime başvurabilirsiniz. Duolingo ve Voscreen gibi ücretsiz uygulamalar, yabancı dilinizi geliştirmenize yardımcı olabilirler.

Author

Bir Yorum Yap