Yoğun ders ve sınavların ardından gelen 3 aylık yaz tatilini daha değerli bir biçimde kullanmak mı istiyorsunuz? Bunaltıcı sınavlardan sonra yapmanız gereken en verimli şey öncelikle güzel bir tatil yapmak olacaktır. Peki, bu 3 aylık yaz tatilinde neler yapılabilir, neler yapılırsa iş hayatında başarılı olunur veya hangi çalışmalar bizi gelecekte iyi yerlere getirir, kendimizi geliştirmek için neler yapabiliriz? gibi soruların cevaplarını birlikte bulalım.


Kendimizi Geliştirmek İçin Neler Yapabiliriz

Kendinizi geliştirmek için yapılacak şeyler kişiden kişiye değişebilir. Çoğu insana göre yapılacak olan şeyler farklı olabilir, fakat bazı şeylerin herkes tarafından yapılması gerekmektedir. Örneğin herkesin kitap okuması veya bir hobi edinmesi gerekmektedir. O zaman kişisel gelişim için yapılması gereken şeyleri inceleyelim.

1- Kitap Okuma Sayısını Artırmak

Kitap Okuma Sayısı

İnsanların kendilerini geliştirmek için yaptıkları en tutarlı ve en yararlı kaynaklardan bir tanesi kitap okumaktır. Çalışmak istediğiniz veya hoşunuza giden alanla ilgili okuyacağınız kitaplar sizin çok değerli olacaktır. O zaman 3 aylık yaz tatili süresini planlamakla işe koyulmak doğru bir seçenektir. Planlarınızı günlük veya haftalık olarak ayarladığınız taktirde okunacak kitap sayısını attıracak buda kitap konusunda daha başarılı olmanızı sağlayacaktır. Okunacak kitap önerileri istiyorsanız sizin için derlediğimiz sayfaya göz atabilirsiniz.

Kitap okumaya vakit bulamadığınız günlerin acısını çıkartmaya ne dersiniz? Yaz tatillerinde okuyacağınız kitap sayısını en yükseğe çıkartmalısınız, bu sayede beyin kaslarınız daha da güçlenecek ve artık okuduğunuz kitap sayısı yetmeyecektir. Evinizin bir köşesinde, yaz tatili yapıyorsanız kumsalda, köyünüze veya memleketinize gittiyseniz orada kitap okuyabilir ve kendinize yatırım yapabilirsiniz. Kitaplar sayesinde yaz tatilinde kendinizi geliştirmeye fırsat sunabilirsiniz.

2- Ücretsiz Halk Eğitim Kurslarına Kayıt Olun

Ücretsiz Kurslar

Her şehirde belediyelerin ücretsiz yaz kursları bulunmaktadır. Halk eğitim merkezleri, bir çok alanda kurslar vererek insanların boş zamanlarında farklı bir meslek veya hobi alanları ile ilgilenmesini sağlamaktadır. Sizlerde şehrinizde bulunan meslek türlerinden birine kayıt olarak hem kendinizi geliştirmenize, hemde arkadaş çevrenizin daha da gelişmesine yardımcı olmaktadır. Tatilde yapılacaklar listesindeki en güzel ve değerli olandan biriside halk eğitim kurslarıdır. Buradan alacağınız kurslar sayesinde tatillerde kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yabancı dil kursları, bilgisayar kursları, enstrüman kursları, dikiş nakış kursları, yüzme kursları, aşçılık kursları gibi bir çok farklı alanda kurslar vermektedir. https://e-yaygin.meb.gov.tr adresinde, şehrinizdeki halk eğitim merkezleri ve kurslar hakkında detaylı bilgiler bulunmaktadır.

3- Yabancı Dil Öğrenmek İçin Harekete Geçin

Yabancı Dil Öğrenmek

Yabancı bir dil öğrenmek için veya bilinen bir yabancı dili geliştirmek 3 ay için kısa bir vakit fakat hiç çalışmadığınız da veya harekete geçmediğiniz de sürekli gerilemeye devam edecektir. Yaptığınız çalışmalar bulunduğunuz seviyeyi korumaya ve az da olsa ilerleme gösterecektir. Yabancı dil öğrenmek ve geliştirmek için en güzel zamanlardan birisi yaz tatilidir. Yaz tatilini şehir dışında geçiriyorsanız turistlerle sohbet etmek bile sizin için bir fayda göstergesidir. Yabancı dil öğrenmek, kişisel gelişimin en değerli unsurlarından birisidir. Yabancı dil sayesinde hem dil, hemde o dilin kültürünü öğrenirsiniz bu sayede kişisel gelişiminizi daha da hızlandırabilirsiniz.

Yabancı Dil Öğrenmenin Kolay Yolları

4- Gönüllük Projelerinde Yer Alın

Gönüllülük Projeleri

Tatilde yapılacaklar (keşke sürekli yapılsa) arasında en değerlisi ihtiyacı olan canlılara yardım etmektir. Bu canlılar insan da, hayvan da, bitkilerde olabilmektedir. Yardıma muhtaç bu canlılara yardımda bulunmak, insanları vicdanen rahatlatır, huzurlu hissetmenize sebep olur ve yardımseverlik duygunuzu geliştirmektedir. İnsanlar yalnızca okumak, kitap okumak, yüzmek, eğlenmek veya yabancı dil öğrenmek için yaşamıyor, bunu asla unutmamız gerekmektedir. Yardım etmek, birilerine el uzatmak yapılacak en doğru ve en güzel işlerden birisidir. Bu gruplara veya topluluklara üye olmak, insanı duygularınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır. İnanın bu özellik size çok şey katacaktır.

Kişisel gelişim yalnızca kitap okumak veya akademik başarılı ile olan bir unsur değildir. Bu tür yardım elleri veya aktivitelerde kişisel gelişim ve kendinizi geliştirmek adına yapılan etkili çalışmalardır. Yapacağınız iyilikler sizi ruhsal anlamda dinlendirir ve yapacağınız işlerde motivasyonunuzu arttırır.

Bir köye kütüphane açmak, maddi olarak ihtiyacı olan bir bölgeye yardım toplamak, bir alanı yeşillendirmek, hayvanları ziyaret etmek ve onlara sevgi göstermek… Hepsi olur yeter ki yardımsever bireyler olalım.

5- Spor Hayatınızı Düzene Sokmanız İçin Bir Fırsat

Egzersiz

Yaz aylarındaki boşluklar sebebiyle spor hayatınıza düzen vermek kolaylaşacaktır. Yapacağınız planlar doğrultusunda belli günlere ve saatlere spor hareketleri veya egzersizler yazarak ve bunu devam ettirerek spor hayatınızı da düzene sokacaktır.

Telefonunuza indireceğiniz ücretsiz egzersiz programları sayesinde yapacağınız hareketleri ve çalıştığınız saatleri takip ederek çalışabilirsiniz. Seven adlı program bu özellikleri sunmaktadır. Bu tarz programlarla evinizde egzersiz yapabilirsiniz.

Spor salonlarına yazılarak veya tenis, yüzme gibi spor dallarından birisini yaparak ta spor hayatınız düzene girmektedir. Kursları ücretsiz veya ücretli şekilde yararlanılmaktadır.

6. Farklı Bir Meslek Dalıyla Uğraşın

Tamir

Daha önce hiç bilmediğini bir meslek dalıyla uğraşmak, size farklı yollar gösterecektir ve emin olun bu yollar ileride kendi işinize entegre edeceğiniz bilgiler olacaktır. Öğreneceğiniz bir meslek hiç anlamadığınız zaman karşınıza çıkacak ve bu durum size mutluluk kazandıracaktır. Gençken yapacağınız farklı meslekler hayatın zorluklarına karşı daha güçlü ve güvenle bakmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin bir mermer atölyesinde, bir araba sanayisinde, fırında veya çaycılık yapmak para ticaretinin nasıl yapıldığı, ekmek kazanmanın zorlukları hakkında bilgiler verecektir.

3 aylık yaz aylarında yapacağınız değişiklikler sayesinde kendinizi dahada geliştirebilirsiniz. Yapılacaklar yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Kendinize özel farklı stratejiler oluşturup farklı şeylerde yapabilirsiniz. Bizler sizlerin tatilleri boş geçirmemeniz adına farkındalık oluşturmayı hedefledik. Umarım faydalı olur. İyi tatiller.

Bir Yorum Yap