Seyahat

İstanbul’da mutlaka gezilecek 5 yer!

İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbul tarihi ve doğal güzellikleri bakımından dünyada en önde gelen şehirlerden birisidir. İstanbul, iki büyük imparatorluğa ve iki büyük dine ev sahipliği yapmıştır. Dünyanın batısı ve doğusu arasında köprü olan bu şehrin hemen hemen her noktasında kültür, sanat ve tarih kokan yanlarını keşfedebilirsiniz.

Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olan İstanbul’un gezilmeye değer 5 yerini sizler için derledik.

1.AYASOFYA’YI KEŞFET

Ayasofya İçerisi

Ayasofya, İstanbul’a ilk kez gelecek olan yerli yabancı turistlerin görmesi gereken temel tarihi mekanlardan biridir. Ayasofya gerek tarihi yapısı gerekse içindeki mükemmel aurası sayesinde sizi etkilemeyi başaracaktır. Ayasofya, 916 yıl boyunca, Hristiyanlara Büyük Kilise olarak, 481 yıl ise Müslümanlara, Ayasofya olarak, hizmet ettiğinden dolayı iki büyük dini mensup insanların ilgi odağı olmuştur.

İstanbul’un en çok ziyaret edilen bu tarihi yapısı özellikle yabancı turistlerin ilgisi çekiyor ve şehrin turistlik önemini arttırıyor. Sultanahmet Camii ile aynı konumda bulunması o bölgenin çok daha haraketli olmasına sebep oluyor. Eğer yolunuz İstanbul’a düştüyse bu bölgeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ayasofya Ziyaret Saatleri

Yaz Sezonu: 09:00 – 18:00
Kış Sezonu: 09:00 – 16:00
Not: Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Özel günlerin birinci günü yarım gün ziyarete kapalıdır.

Ayasofya Giriş Ücretleri

Sivil ücreti: 60 TL
Öğrenci Fiyatı: 60 TL

2. KIZ KULESI

Kız Kulesi

Kız Kulesinin tarihi bundan tam 2 bin 500 yıl öncesine dayanır. Efsanelerin merkezi olarak kabul edilen denizin ortasındaki küçük bir adaya kurulan bu kule şeklindeki yapı Antikçağda Yunan efsanesine oradan Bizans İmparatorluğuna oradan Osmanlıdan da günümüze kadar gelmiştir ve şimdi bu efsaneye hep beraber göz atalım.

En bilindik efsanesi Bizans dönemi ile ilgilidir. Bizans döneminki falcılar krala, prensesin bir yılan tarafından ısırılması sonucu öleceğini haber veriyor, çok endişelenen kral, prensesi yılanın ısırmaması için Kız Kulesinin bulunduğu denizin ortasına bir kule yaptırıyor daha sonra kızını bu kuleye yerleştiriyor fakat bir gün bir prens, prensese aşık oluyor bir demet çiçek hazırlatıp prensese gönderiyor. Çiçeğin içine saklanan yılan genç prensesin sonu oluyor.

İstanbul’un en gözde mekanlarından olan Kız Kulesinde gün batımında bir akşam yemeği yemek, boğazın büyüleyici manzarasını izlemek için şüphesiz en iyi mekanlardan biridir.

3. Ortaköy

Ortaköy Camii

Ortaköy, tarihi kültürel yapısıyla özellikle 1990’lı yıllardan itibaren, gerek yerli turistlerin gerekse yabancıların geniş bir ilgi odağı haline gelmiştir.

Ortaköy, alışveriş caddeleri, boğaz manzarası, kafeleri ve barları yanında tarih kokan yapısıyla dikkat çeken bir yerdir. Ortaköy’e uğrarsanız, boğaz manzarası eşliğinde kumpir yemeği unutmayınız!

4.Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii, dünyanın tek 6 minareli camisi olan ve Türkiye’nin en ihtişamlı ve heybetli camisidir. Bulunduğu konum itibariyle gezilecek diğer yerlere yakın olması ve eşsiz manzarasıyla gezilecek yerler listesine eklemeniz gereken bir yapıdır.

Sultanahmet Camii giriş ücreti yoktur fakat girişte kılık kıyafete dikkat edilmesi gereklidir. Cuma namazı saatlerinde cemaatin rahatsız olmaması adına ziyaretçi girişi yasaktır.

Eğer vaktiniz kaldıysa antika ve halı alışverişinin yapıldığı dükkanlara göz atmak için tarihi Arasta Çarşısına göz atabilirsiniz.

5. Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

15.yy.dan 19.yy.a kadar Osmanlı Padişahlarının yaşadığı Topkapı Sarayı, muhteşem mimarisi ve barındırdığı değerler ile İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. 700 bin metre karelik bir alana kurulmuş olan bu yapı 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğunun eğitim ve idare merkezi olarak kullanılmıştır. Topkapı sarayı içerisinde 300 bin parçaya yakın çeşitli hediyelik gibi eşsiz eserler ziyaretçilere sunuluyor.

Topkapı Sarayı giriş ücretleri 60 TL.
Harem giriş ücreti 35 TL.
Aya İrini anıtına giriş ücreti 30 TL.

Topkapı Sarayı açılış saatleri: Salı günü hariç her gün 09.30-17.00 saatleri arasında açıktır.

1 Yorum

Yorum Yap