Teknoloji Yaşam

En Etkili LinkedIn Profil Oluşturmanın 10 Adımı

Linkedin

LinkedIn, iş hayatındaki insanların birbirleriyle iletişim kurmasını, bilgi alışverişi yapmasını, iş arayanların ve işverenlerin birbirlerinden haberdar olmasını amaçlayan sosyal bir platformdur. LinkedIn, bir sosyal medya platformu olduğundan dolayı işverenler ile iş arayanların birbirlerini çok daha kolay bulması sayesinde diğer platformlara göre daha etkilidir. LinkedIn profilini doğru bir biçimde ayarladığınızda iş bulmanız veya çalışan arıyorsanız bulmanız daha kolay hale gelecektir. Doğru LinkedIn profili oluşturmak için dikkat edilmesi gereken bazı hadiseler vardır, bu hadiselerin göz önünde bulundurulması ve buna göre tasarlanması gerekmektedir. Etkili LinkedIn profili oluşturulması için en önemli 10 maddeyi ele aldık.

Linkedin Nasıl Kullanılır

Günümüzde sosyal ağlar hayatımızın önemli bir yerini kaplıyor, bizler de gelişen teknolojiye ayak uydurmak ve hayatımızı kolaylaştırmak için çeşitli sosyal ağlara üye oluyoruz. Sosyal platformlardan biri olan LinkedIn, internet üzerinden kolayca iş bulmayı, iş dünyasından haberdar olup kolayca bağlantılarınızı artırmayı, daha kolay fırsat ve bilgi alışverişi yapabilmemizi sağlıyor. LinkedIn’de etkili bir profil nasıl oluşturulur hep birlikte göz atalım.

LinkedIn profil oluşturma işlemi çok zor değildir fakat sistemi tanımak gereklidir. Ne istiyoruz, neler amaçlıyoruz, hedeflerimiz nedir bu tür soruların cevaplanması ve daha sonra LinkedIn profil oluşturma işlemini gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

En eTKİLİ bİÇİMDE LinkedIn Profil Oluşturmak

LinkedIn profil oluşturma
  1. Profilinizi oluştururken kendi mesleğiniz ve kişisel becerileriniz ile ilgili anahtar kelimeler belirlemelisiniz. Size ulaşmak isteyen diğer kullanıcılar bu anahtar kelimelerle profilinize kolayca ulaşabilecektir. Etkili bir LinkedIn profili oluşturmak, iş hayatınız için önem arz edebilir.
  2. LinkedIn’e kayıt olduktan sonra mesleğiniz ve kendinizle ilgili profilinize doğru ve çok bilgi eklemelisiniz. Profilinizde unvanınızı ve sektörünüzü doğru belirlemelisiniz.Profiliniz sizin bir nevi öz geçmişinizi ve CV’nizi yansıtacağından profil bilgilerinizi daima güncel tutmalısınız.
  3. Güncel ve profesyonel fotoğraflar kullanın, bu sayede LinkedIn profilini daha etkili kullabilirsiniz.
  4. Bu platform üzerinden bir iş başvurusu yapmak istiyorsanız profilinize kısa bir öz geçmiş ekleyin. Öz geçmişinize kariyer hayatınızı, bu yoldaki başarılarınızı ve olmak istediğiniz konumu yazabilirsin. Bu öz geçmişi ve profilinizi tamamlarken yazım ve imla hataları yapmamaya özen gösterin.
  5. LinkedIn’de aktif olmak , daha fazla insana ulaşmak, daha fazla bağlantı kurmak için mesleğiniz ile ilgili gruplara katılabilirsiniz. Bu gruplar sayesinde uygun bağlantılar ile yeni iş fırsatları yakalayabilirsiniz.
  6. Siyasi tartışmalara girmeyin, çalıştığınız eski şirketleriniz ya da iş arkadaşlarınız hakkında olumsuz görüşler belirtmeyin.
  7. Düzenli bir şekilde post paylaşımı yapın. Bu şekilde platformda etkin olabilir ve daha fazla bağlantı kurabilirsiniz.
  8. Katıldığınız gruplarda çalıştığınız sektörle ve becerilerinizle ilgili tavsiyeler verin ve alın.
  9. İletişim bilgilerinizi eksiksiz şekilde yazmayı unutmayın. Size başka bir platform üzerinden ulaşmak isteyenler olabilir.
  10. Yeteneklerinizi ön plana çıkarın ve projelerinizden bahsedin. Deneyimlerinizi ve eğitimlerinizi paylaşın. Bu sayede LinkedIn nasıl kullanılır ve LinkedIn nasıl iş bulunur daha iyi anlamış olduk.

Ayrıca etkili bir cv nasıl oluşturulur hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız ve bu bilgiyi Linkedin üzerinde kullanmayı düşünüyorsanız yararlı bir makale olacaktır. LinkedIn ipuçları sayesinde artık profilinizi ve öz geçmişinizi daha etkili biçimde kullanabilirsiniz.

Yorum Bulunamadı

Yorum Yap