İnternette gezmek ve işlemlerinizi halletmek için kullanılan browserlara yakından bakalım ve en çok kullanılan, en çok tercih edilen ve en iyi tarayıcılara yakından göz atalım.


İnternet aleminde vakit geçirmek için en gerekli olan ihtiyaçlardan biri tarayıcılardır. Tarayıcılar (browser) sayesinde internet sitelerinde blog okuyabilir, video izleyebilir, forum sitelerinde gezebilir, film veya dizi izleyebilir hatta istediğiniz çoğu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

En İyi Tarayıcılar

Son zamanlarda browserlar arasında rekabet giderek kızıştı. Google Chrome daha gelişmek adına sürekli güncellemeler yaparken rakipleri Firefox, Opera ve Yandex ise UI/UX tarafında geliştirmelerle kullanıcılarını memnun etme çabasında. Microsoft ise bu rekabete dahil olmak için Edge tarafını güçlendirerek pazar payından bir dilim almak için varını yoğunu ortaya koyuyor. Son çıkarttığı Yeni Edge ile Chromium alt yapısı kullanarak rakiplerinden kullanıcı almanın peşinde.

Şimdi sırasıyla en çok tercih edilen yani en çok kullanılan tarayıcıları sırasıyla ele alalım.

1- Google Chrome

Google Chrome

Web tarayıcılar pazarında en çok payı alan browser, %68.50 oranda Chrome oldu. Rakiplerine göre ezici bir üstünlüğü bulunan Chrome, insanlar tarafından en çok tercih edilen web browser. Kullanım yüzdesine göre konuşacak olursak en iyi tarayacılar kategorisinde 1. sırada yer almayı hak ediyor diyebiliriz. Dünyanın en çok tercih edilen tarayıcısı olmasına rağmen eleştirilen bir çok yanı bulunuyor. Bunlardan biri ise çok fazla bellek tüketmesi. Sekmeler arkada dondurma özelliğinin olmasına rağmen hala aşırı derecede bellek tüketiyor. Bundan dolayı farklı tarayıcı tercih eden kullanıcılar oluyor.

Peki neden Chrome?

İnsanların Google Chrome’u tercih etmelerinin altında yatan bazı sebepler var. Bunlar oldukça mantıklı ve dikkate değer sebepler.

Çok fazla eklenti (extension) olması

Her ihtiyacı uygun eklentilerin bulunması kullanıcıları bu alanda cezbediyor. Milyonlarca büyüklükte eklenti (extension) havuzu bulunuyor. Örneğin web programlama yapan veya SEO ile ilgilenen kişiler aradığı eklentiyi kolaylıkla bulabiliyor ve yaptıkları işleri kolaylaştırabiliyor.

Gerçekten hızlı bir browser

Piyasaya ilk sunulduğundan beri oldukça hızlı ve performans bakımından kullanıcılarını memnun ediyor. Rakiplerine göre hız konusunda hep ilk sıralarda yerini alıyor. BaseMark aracıyla sizde bunu test edebilirsiniz.

Özellik ve kullanım rahatlığı

Herkesin kullanabileceği ve oldukça rahat bir şekilde dizayn edilen edilmesinden dolayı en çok kullanılan web browser diyebiliriz. Aradığınız her şeyi çok kolay bir şekilde bulabileceğiniz, siteler arasında geçişleriniz, aramaların yapılması vs. oldukça kolay olmasından dolayı tercih sebebi.

Tüm platformlarda kullanılabiliyor

Chrome tüm platfromlarda istenilen biçimde kullanılabiliyor olması tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri. Windows, MacOs, Linux, Android, iOS gibi tüm işletim sistemlerinde stabil olarak çalışıyor.

Google Chrome indirmek için: https://www.google.com/intl/tr_tr/chrome/

2. Microsoft Edge

Microsoft Edge
Microsoft Edge

Yenilenmiş Microsoft Edge çıktığı günden itibaren inanılmaz bir talep görmüş ve sevilmiş durumda. Chromium motorunu kullanması ve sadeliğin ön planda olduğu bu tarayıcı, kullanıcıları tarafından tam not almış durumda. %7.59 oranında aldığı oyla en yakın rakibi Firefox’u geçerek listenin 2.sırasına adını yazdırmayı başarmış. Yeni bir browser olmasına rağmen bu kadar hızlı yükleşir Chrome’u tedirgin etmeli mi?

Chrome’a göre daha iyi performans verdiği söylenebilir. Özelleştirme seçenekleri oldukça geniş istediğiniz şekilde tarayıcınızı düzenleyebilirsiniz. Ayrıca gizliliğede önem verdiğini söyleyebiliriz.

Windows’un varsayılan tarayıcısı konumda olması bu kadar hızlı tırmanmasına sebep olmuş olabilir mi? Artı olarak Windows’un haricinde MacOs, Andorid ve iOS ile de uyumlu çalışıyor.

Tarayıcının önemli dezavantajlarından biri yalnızca Microsoft hesabıyla uyumlu çalışıyor. Gmail hesabınızı entegre edemiyorsunuz.

Microsoft Edge’i indirmek için: https://www.microsoft.com/tr-tr/edge

3. Firefox

Firefox
Firefox

Listenin 3. sırasına düşen Firefox’un kullanım oranı %7.19. Kullanıcılar gerçekten Firefox’u tercih ediyor. Develop tarafında olan özellikleri olsun, gizliliğe ve güvenliğe önem vermesi ve kolay bir arayüze sahip olması sebebiyle kullanıcılar tarafından ilgi görmektedir. Sync özelliği sayesinde mobilde yaptığınız gezintileri masaüstüne tek tuşla aktarabilirsiniz.

E-posta ihlallerini takip ederek sizi bu konuda uyarır. Eğer verileriniz daha önceden çalındıysa bu platformları size söyleyerek aksiyon almanızı bekler.

Oldukça esnek bir yapısı olduğundan dolayı istediğiniz hesapla tarayıcınızı kullanabilir, eski tarayıcınızdaki verileri buraya aktarabilirsiniz.

Performans tarafında artışını sürdürüyor. Bellek tarafında en iddialı olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor diyebiliriz.

Ayrıca soruları cevapsız bırakmıyor. Yaşadığınız problem veya sıkıntıları belirtebileceğiniz bir platformu var. Bu platform üzerinden istediğiniz soruya cevap alabilirsiniz.

Firefox’a sahip olmak için buraya tıklayın.

4. Opera

Opera
Opera

Chromium alt yapısı kullanan tarayıcılardan biri olan Opera, reklam engelleyicisi, VPN gibi diğer tarayıcılardan farklı özelliklerle ön plana çıkmayı başarmış bir tarayıcıdır. %1.14 kadar bir kullanım oranı bulunsa da kullanıcıları gayet memnun. Opera Turbo veya mobil uygulamasını kullanan kullanıcıları için yapmış olduğu özelliklerde oldukça tercih ediliyor.

Turbo özelliği sayesinde bellek ve pil tüketimine oldukça yardımcı oluyor. Mobil uygulaması üzerinden yaptığınız aramalar, sekmeler ve websitelerini kayıt edip masaüstüne gönderebiliyorsunuz. Chromium altyapısı kullandığından dolayı Chrome’un kullandığı diğer eklentileri de kullanabilme özelliği sunuyor.

Opera GX adını verdiği paketle gamer yani oyuncuları hedeflemeyi de başarmış. Razer Chroma veya Twitch gibi oyun yayını yapan kişilere kolay bağlantı ve entegrasyon özellikleri de sunduğunu söyleyebiliriz.

Operay’ı indirmek için tıklayın.

5. Duckduckgo Browser

DuckDuckGo Browser
DuckDuckGo Browser

Duckduckgo browser gizlilik ve kişisel bilgiler konusunda oldukça hassas olmasıyla bilinmektedir. Son zamanlarda kişisel verilerin korunması ile ilgili bir çok gelişme oldu. Çok büyük markalar kişilerin verilerini takip ederek onlarla alakalı kampanyalar düzenlediler, projelerde kullandılar vs. DuckDuckGo bu tarz sorunların karşısına ise Kişisel Bilgilerinizi Saklamıyoruz sloganıyla piyasaya çıktılar ve iyi bir kitle yakaladılar diyebiliriz.

Tarayıcıyı kurduğunuzda kendi arama motoru olan DuckDuckGo ile geliyor fakat bunu değiştirebilirsiniz. Esnek kullanım avantajı olması bu konuda çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Performans tarafında ise kötü sonuçlar vermiyor. Ufak bir ekiple yürütülmesine rağmen kullanıcılarının fikirlerine önem veriyor ve sürekli geliştirmenin peşindeler.

DuckDuckGo Browser’ı hemen indirmek için tıklayın.

Neden Bu Kadar Fazla Web Tarayıcı Var?

En iyi web tarayıcıları
Hangi web tarayıcıyı tercih etmeliyim?

Akıllara gelen sorulardan biridir. Neden bu kadar fazla web tarayıcı var ve rekabet neden bu kadar kızıştı? Web tarayıcıların bu kadar fazla olmasının sebebi oldukça basit. Bir browser, kullanıcılarının istediği tüm özellikleri sunamadığından dolayı bu pazarda sürekli açık oluyor. Örneğin bir kişi güvenlik odaklı bir web browser arıyorsa performans ve diğer özellikler çok önemli olmuyor ve buna göre bir web browser tercih ediyor. Bir diğer kullanıcı gizliliği daha önemli kılıyor ise DuckDuckGo Browser veya Opera VPN gibi farklı seçeneklere başvurabiliyor. Hız düşünen biriyse Chrome tercih ederken web tasarım yapan bir developer ise Firefox tercih edebiliyor.

Tüm bu tarayıcılar kullanıcılarının odaklarına cevap vermek için varını yoğunu veriyor ve bu pazardan pay almaya çalışıyor.

Bir diğer konu ise web browser şirketlerinin nihai amaçlarına ulaşmaları da bu amacın bir parçası. Örneğin Google, Chrome tarayıcısı ile kullanıcılarını daha iyi tanıyor ve kimliklendirebiliyor. Böylece kendi içerisinde bulunan bir diğer uygulamalarda başarı sağlayabiliyor. İşte bazı kişiler için gizlilik önemli olduğu zaman Chrome tercih etmeyerek farklı alternatiflere yönelebiliyor.

Bir Yorum Yap