Flash Bellek son zamanlarda gerek günlük ihtiyaçlarımız gerekse okul ödevleri vb. tarzda dosya taşımak için kullandığımız bir gereç haline geldi. Virüslerin çok rahat gezdiği bu ortamlarda usb bellekleri başka bir bilgisayara takamaz haline geldik çünkü içerisindeki verilere virüs bulaştığında, eğer yedeği yoksa bir daha geri getirmek uğraş verici bir iştir. Flash bellek virüsten nasıl korunur gibi bir makale sayesinde artık usb bellekleri virüslerden uzak tutarak verilerimizi daha sağlıklı bir şekilde saklayacağız.

Flash Bellek Virüsleri Nelerdir?

Flash Bellek Nasıl Koruma Altına Alınır? - En Kolay Yöntemler

Böyle bir ekranla karşılaşabilirsiniz, buda bir virüs çeşididir. Dosyalarınız aslen var fakat virüs bunları bozmuştur ve dosyalar kurtarılmayı beklemektedir. Buradaki işlemleri yaptığınızda umarım böyle bir sonuçla karşılaşmayacaksınız. Amacımız buradaki adımlarla usb bellekleri virüslerden korumak.

Flash Bellek virüsleri oldukça küçük virüsler olduğundan çoğu virüs programı bu virüsleri göremezler ve belleklerinize kolayca sızarlar. Flash belleğe sızan bir virüs, orijinal dosyalarınıza gizlenir ve o isimlerde klasörler açıp içerisine virüslü dosyaları oluştururlar. En yaygın usb bellek virüslerinden birisi budur. Diğer bir gelişmiş ve rahatsız edici virüs ise verilerinizi gizler. Daha sonra flash belleğinizde bir adet kısayol klasörü oluşturur ve oraya tıkladığınızda virüsün bilgisayara yayılmasını sağlar. O zaman, Flash bellek virüsten nasıl korunur? bunlara maddeler halinde göz atalım.

Flash Bellek Virüsten Nasıl Korunur?

flash bellek virüsten nasıl korunur

Yapacağınız bir kaç işlem sonrasında, flash bellek koruma altına almak oldukça basittir. USB belleği tak çıkar yaptığınız anda bulaşan virüsleri kapıdan içeriye sokmayarak verilerinizi daha güvenli hale getirebileceksiniz. USB virüsten korumak için almanız gereken bir kaç önlem var. Bu önemleri aldığınız taktirde virüsler artık bulaşıp verilerinizi bozamayacak.

1- Flash Belleğinizi NTFS Sistemine Çevirmeniz Gerekli!

Flash belleği ntfs sistemine çevirmek

Bilgisayarımda ubs belleğinizin bulunduğu klasöre sağ tıklayıp biçimlendir seçeneğini seçtikten sonra açılan özellikler sayfasında dosya sistemi altındaki seçeneği NTFS olarak ayarlayın. Hızlı biçimlendir seçeneğini seçerek bu işlemi gerçekleştirin. NOT! bu işlemleri yapmadan önce verilerinizi yedeklemeyi unutmayın! Flash bellek virüsten nasıl korunur denildiğinde en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden birisi budur. En kolay ve önemli yöntemlerden birisidir. Bu yöntem sayesinde korumalı flash bellek biçimlendirme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

NTFS yeni teknoloji dosya sistemidir. Windows önceden dosyalarını FAT32 ile koruyordu fakat artık yenilenen teknoloji ile yetersiz kalan bu alana yeni bir soluk getirerek NTFS dosya sistemini kullanmaya başladı.

2- Dosya İzinlerini Ayarlayarak Verilerinizi Güvenli Hale Getirebilirsiniz.

Flash Bellek Dosya İzinleri

Dosya izinlerinden kasıt aslında yetkidir. Çok önemli, kaybolmasını istemediğiniz ve silmek istemediğiniz dosyalarınızın izinlerini güncelleyerek onların kaybolmasını engelleyebilirsiniz.

 1. Önce flash belleğinizin içerisinde boş bir klasör oluşturun. Örneğin, verilerim adlı bir klasör.
 2. Bilgisayarımdaki flash belleğinize sağ tıklayın, özellikleri seçin.
 3. Yukarıdaki sekmeden güvenlik olanı seçin ve buradan kullanıcılardaki everyone seçtikten sonra izinleri değiştirmek için düzenle seçeneğini seçin.
 4. Yazma ve değiştirme tiklerini kaldırın. Artık usb belleğinize dışarıdan hiç bir dosya giremeyecek.
 5. İkinci işlemi yapacağız burada ilk başta oluşturduğumuz verilerim klasörüne sağ tıklıyoruz güvenlik sekmesinden izinleri düzenleye giriyoruz daha sonra değiştir ve yazma kısımlarına izin ver kısmını seçin.

3- Flash Bellekte Dosyalarını Kurtarma, Flash Bellek İçerisi Dolu Fakat Dosyalar Gözükmüyor

Flash Bellekteki Dosyaları Kurtarma

Yaptığımız işlem, virüsleri kandırmak oldu. Virüsler flash belleğinizin direk kök klasörüne yerleşirler, biz ise flash belleğimizi kendi oluşturduğumuz bir klasöre bağladık ve bu sayede virüslerin verilerimize zarar vermesini engellemiş olduk.

Bu sorunu yukarıda anlattığımız virüs sorunlarından dolayı yaşadığınızı belirtmek isterim. Kaliteli bir virüs programı bunun önüne geçecektir fakat eğer kullandığınız virüs programı bunu engellemiyorsa yapacağınız bir kaç adım sayesinde dosyalarınızı kurtarabilirsiniz.

 • Öncelikle CMD (komut istemcisi) açın (başlat > çalıştır > cmd yazarak yada windows tuşu + r basarak çalıştırı açabilirsiniz. )
 • Açılan siyah ekrana attrib /d /s -h -r yaz enterla,
 • Sonra attrib /d /s -h -r -s yaz entarla,
 • Eğer, flash belleğinizin ismi F: ise başka bir şey de olabilir kontrol ediniz.
 • Aynı ekrana F: yaz enterla,
 • Devamında attrib /d /s -h -r yaz enterla,
 • Açılan kısıma attrib /d /s -h -r -s yazın,

Bu yöntem sayesinde, flash disk kaybolan dosyaları geri getirme işlemiyle verilerinizi tekrar eski haline getirmiş olacaksınız. Dikkatli olun, verilerinizin tamamen yok olmasına izin vermeyin.

Bir Yorum Yap