Blog

Google’da Doğru Arama Nasıl Yapılır?

Google Logo

Google herkesin sıklıkla uğradığı, unuttuğu, merak ettiği, araştırmak istediği konuyu, ödevlerini buradan sorgulayarak yapıyor. Fakat çoğu kişi yaptığı aramaya karşılık bir sonuç bulamıyor. Bunun sebebi bilgi yetersizliğinden değil. Google’a kayıtlı milyarlarca site var ve bu siteler belirli Google algoritmaları sayesinde siteleri aratılan kelime ve içerik ile doğru orantılı ise kullanıcının karşısına çıkarıyor. Arama yaptığınızda anahtar kelimelerinizin aradığınız içerikle uyuşması çok önemli geriye kalan sadece bir kaç taktik bilmek.

Peki Google’da Doğru Arama Nasıl Yapılır?Google’da Doğru Arama Yapmak

Google arama motorunda 2018 yılında dakika başına 3.7 milyon arama yapılırken 2019 yılında bu rakam 3.8 milyona yükselmiş yani demek oluyor ki yalnızca Türkiye’de değil Dünya Google’ı sürekli kullanıyor. O zaman nasıl doğru arama yaparız bunlara bakalım.

Anahtar Kelimenizi Doğru Seçin.

  • Örneğin bir makale aratıyorsunuz ve makalenin ismini bilmiyorsunuz. Eğer makalenin yazarını biliyorsanız yada o makalede geçen bir başlık, makalenin konusu gibi ayırt edici özelliklerini hatırlıyorsanız Google size yardımcı olacaktır.

Doğru Ortamda Arama Yaptığınıza Emin Olun

  • Doğru ortamda arama yapmanız doğru sonuçlar alma ihtimalinizi artırır. Eğer akademik bir çalışma arıyorsanız Google Akademik işinizi görecektir, fakat bir haber arıyorsanız Google News işinizi görecektir yada video arıyorsanız Google Videolar, e-ticaret ürünü arıyoranız Google Alışveriş vb. gibi Google’ın platformlarından arama yapmanız doğru sonuçlar elde etmenize olanak sağlar.

Tırnak İçerisinde Aratmayı Deneyin.

  • Araştırma yaptığınız bir konu hakkında kesin bulmak istediğiniz veya olmasını istediğiniz bir kelime varsa bu kelimeyi tırnak içinde yazarak aratırsanız size daha kesin sonuçlar verir. Örneğin “google’da doğru arama yapmak” diye arattığınızda size direkt bu kelimelerin geçtiği siteleri sunacaktır. Buda size daha kaliteli içerikler bulmanıza yardımcı olacaktır. Eğer o kelimeler içinde değişken bir kelime varsa * kullanmanız taktirde onun yerine başka parametrelerde koyabilir.

İstemediğiniz Kelimeleri Sonuçlarda Görmemek İçin Kullanın.

  • Örneğin bir ev alacaksınız, örneğin İzmir’de ki evleri görmek istemiyorsunuz, Google’da yaptığınız aramada satılık evler -izmir yazarsanız eğer size İzmir hariç tüm satılık evleri gösterecektir.

Yalnızca Bir Siteden Arama Yapmak İstiyorsanız site:siteismi.com Kullanın.

  • Arama yapacağınız belli bir site var mı? pekala o zaman o site içerisinde arama yapmak oldukça basit. Örneğin daha önce 1oneri.com da bir makale ile karşılaştınız ve daha sonra o makaleyi bulamadınız ama 1oneri.com da olduğunu biliyorsunuz. Yapmanız gereken Google arama motoruna site:1oneri.com google yazdığınızda size 1oneri.com içerisindeki google ile yazılmış tüm metinleri çıkaracaktır.

Yemekleri Karşılaştırmak mı İstiyorsunuz?

  • Yemek yiyeceksiniz fakat iki seçenek arasında kaldınız. Bu yiyeceklerin arasındaki farkları, besin değerlerini vb. görmek istiyorsanız:
  • Hamburger vs pizza diye arattığınızda size iki ürünün besin değerlerini karşılaştırır.

Define Kullanmak.

  • Define: tanımlamak anlamına gelir, Google aramalarında örneğin define: Google diye arattığınızda size o kelimenin tanımını çıkaracaktır.

Yukarıdaki önerileri dikkate aldığınız taktirde daha hızlı sonuçlara ulaşmak an meselesi. Aradığınız ve bulamadığınız sonuçlara bu tür yardımlar sayesinde artık ulaşabilirsiniz. Google site içi arama nasıl yapılır, Google gelişmiş arama nasıl yapılır tüm bunların cevabını makale içerisinde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın
*
*
*