Dijital çağ hayatımızda çok önemli bir rol oynuyor. Artık banka ile olan işlemlerimizi, ödemelerimizi ve alışverişlerimizi dijital dünya üzerinden gerçekleştiriyoruz. Güçlü şifre oluşturmak, siber saldırılardan ve çalıntı ihtimallerinden korunmak için yapılması gereken ilk güvenlik aşamasıdır.

Şifreleri günlük yaşantımızda her yerde kullanıyoruz; Sosyal medya hesapları, internet sitelerindeki hesaplar, e-mail adresleri, e-devlet gibi tüm uygulamalar şifrelerle korunmaktadır. Bu şifrelerin kırılması sonucunda tüm mahrem bilgileriniz çalınabilir.

Kullanıcılar, oluşturdukları güçlü şifreleri unutacağını ve kaybedeceğini düşündüklerinden dolayı tercih etmiyor. Bir platform üzerinde kullandıkları şifreyi tüm platformlarda kullandıklarından güvenik açığının artmasına neden oluyor. Şimdi sizlerle güçlü şifre oluştururken nelere dikkat edilmesi gerektiği, güçlü şifreleri nasıl kayıt altında tutabileceğinizi ve diğer püf noktaları paylaşacağız.

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Ardışık sayılardan oluşturulan şifreler: 135753, ABCDEF, QWERT gibi şifrelerin kırılması oldukça basittir. Ayrıca şifrelerde doğum tarihi, yaş, evlilik yıl dönümü gibi tahmin edilmesi kolay şifrelerin kullanılması hesapların çalınma riskini oldukça artırır.

Hackerların kullandıkları yazılım, sosyal mühendislik ile birleştiğinde çok tehlikeli olabilir. Sizin hakkınızda tahmin edebileceği bir takım şifreleme yöntemlerini bu yazılımlara öğretildiğinde basit şifrelerinizin kırılması an meselesi. Bunun önüne geçmek için yapmanız gereken insanların tahmin edemeyeceği türden şifreler kullanmaktır.

Güçlü Şifre Nasıl oluşturulur? Yöntemleri Nelerdir

 • Büyük, küçük harf ve noktalama işaretleri yani özel karakterleri kullanmaya özen gösterin. Bu karakterleri, arka arka değil ara ara kullanırsanız daha etkili olur. Örneğin: 15!s@l*Læm-1.” gibi bir şifre kullanmak gayet uyumlu olacaktır.
 • Rakamları kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Şifrelerinizi belirli periyotlarda değiştirin bunu yaparken farklı kombinasyonlarda kullanmayı da unutmayın.
 • Farklı kurum veya internet sitelerinde farklı şifreler kullanın.
 • Kendinize özgü bir algoritma oluşturursanız şifrelerinizi unutmamış olursunuz. Örneğin yaptığınız işle alakalı ama insanların aklına gelmeyecek türden şifre oluşturmak olabilir mesela bir markette çalışıyorsanız Ç!k0l@ltæ*Al! gibi bir şifre oluşturarak hem aklınıza gelmesi daha kolay hemde tüm özel karakterlerin, rakamların ve büyük – küçük harfin bulunduğu bir şifre oluşturmuş olursunuz.
 • Şifreleriniz minimum 8 karakter olmasına özen gösterin.
 • Şifrelerinizin uzunluğu ne kadar çok olursa korunmanız da o kadar çok olur.
 • Şifrelerin uzun olması güvenlik bakımından hayati önem taşır. Güçlü şifrelere en güzel örnek minimum 8, maksimum 16 uzunlukta, içerisinde özel karakter, rakam ve büyük harf geçen şifrelerdir.

Güçlü Şifre Önerileri / Güçlü Şifre Örnekleri

Şifre

Kırılması zor, zaman alıcı şifreler, güçlü şifre olarak nitelendirdiğimiz şifrelerdir. Güvenli şifreler yalnızca büyük – küçük harf veya kullanılan özel rakamlar ile oluşturulan şifreler değil. İlgililik derecesi de önemlidir. Hackerlar şifreleri çalmak istedikleri zaman verilere göre bir algoritma oluştururlar. Oluşturdukları bu algoritma şifrenizi çalmaya yetebilir.

Oluşturacağınız şifre hackerların fark edemeyeceği bir yapıda ve farklılıkta olursa kullandığınız harfler, özel karakterler ve rakamlar önem kazanacaktır.

AiX1’2S8!vT-98?D
1#o$dE[oP}?-1lK
P1!xTop71*sA

2017 yılında yapılan araştırmalara göre en çok kullanılan şifreler:

 • 123456789,
 • 159753,
 • 1q2w3e4r,
 • sifre123
 • 123sifre
 • deneme
 • 123456,
 • password,
 • qwert,
 • 12345 gibi şifreler.

Güvenli internet istiyorsanız ve lütfen şifre seçimine dikkat ve önem gösterin.

Online Güçlü Şifre Oluşturma Siteleri

Güçlü şifre oluşturmak için bir kaç yazılım mevcut. Tüm kurallara uygun bir şekilde sağlam ve kırılması zor şifre oluşturan sistemler şunlardır;

sifre.hesaplama.net

adtorium.com/webmaster-araclari/sifre-olustur

sifreuretici.daltinkurt.com/

random.org/passwords

ip.biz.tr/8

Tüm bu siteler haricinde bir de Google Chrome’un sizlere sunduğu güçlü şifre oluşturucu uygulaması mevcut onuda buradan indirebilirsiniz.

Şifre Güvenliği Testi Nasıl Yaparım?

Evet artık sizde yapacağınız iş ile ilgili güçlü şifreler oluşturdunuz fakat bu şifrelerin güvenli veya güçlü olduğunu nasıl ölçeceğiz? Tüm kurallara uygun bir biçimde şifrenizin zayıf – orta – güçlü diye size puan verecek bir kaç sistemden bahsedeceğim:

howsecureismypassword.net şifrenizin güvenilirlik puanını ve ne kadar zamanda çözülebileceğini veren çok geniş kullanım amaçlı bir sitedir. Size önerdiğimiz “AiX1’2S8!vT-98?D” şifrenin güvenilirliğini ölçtüğümüzde bu şifrenin oldukça güçlü olduğunu ve tam 41 trilyon yılda çözülebileceğini yazdı.

password.kaspersky.com/tr, ünlü virüs programı olan Kaspersky’ın oluşturmuş olduğu bir sistemdir. Bu sistem ile de şifrenizin güçlülük seviyesini ölçebilirsiniz.

Diğer bir öneri ise passwordmeter.com adresidir.

Bu websiteleri sayesinde şifrelerin ne kadar güçlü ve güvenli olduğunu ölçebilirsiniz.

Sonuç

Dijital dünyada korunmanın en önemli ve ilk aşamalarından birisi güçlü şifreler ile korunmak olduğundan, sizlere elimizdeki verilerle bunun öneminden bahsetmeye çalıştık. Umarım bu tehlikenin farkında olur ve daha güçlü şifreler ile korunmaya başlarsınız.

Bir Yorum Yap