Teknoloji

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur, Güçlü Şifre Oluşturma Teknikleri

Güçlü Şifre Oluşturmak

Dijital çağ hayatımızda çok önemli bir rol oynuyor. Artık banka ile olan işlemlerimizi, ödemelerimizi, alışverişlerimizi dijital mecra üzerinden gerçekleştiriyoruz. Güçlü şifreler, sizin şifrelerinizin ele geçirilmesi ihtimalini azaltacak bir güvenlik aşamasıdır.

Şifreleri günlük yaşantımızda her yerde kullanıyoruz. Sosyal medya hesapları, internet sitelerindeki hesaplar, mail hesapları, e-devlet gibi tüm uygulamalar şifrelerle korunur. Bu şifrelerin kırılması sonucunda mahrem tüm bilgileriniz çalınabilir.

Güçlü şifre oluşturmak zor değil fakat insanlar bu tarz şifreleri unuturum, kaybederim veya girişi oldukça zor diye tercih dahilinde tutmuyorlar. Çoğu insanlar bir yerde kullandıkları bir şifreyi tüm platformlarda kullanıyorlar buda güvenik açığını daha da arttırıyor. Peki güçlü şifre nasıl oluşturulur maddeler halinde göz atalım.

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Basit veya orta düzeyde dediğimiz şifre türleri; ardışık sayıların birbirini takip etmesi örneğin 135753, ABCDEF, QWERT vb. gibi şifrelerin kırılması oldukça basittir. Ayrıca şifrelerde doğum tarihi, yaş, evlilik yıl dönümü vb. tahmin edilmesi kolay şifrelerin kullanılması şifrelerin hackerlerin eline geçmesinde önemli rol oynar.

Güçlü Şifre Nasıl oluşturulur? Yöntemleri Nelerdir

  • Oluşturulan şifrenin güçlü olması için şifreniz de büyük, küçük harf kullanın. Noktalama (özel) işaretlerinden kullanmayı unutmayın, fakat arka arka değil ara ara kullanırsanız daha etkili olur.
  • Rakamları da kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Şifrelerinizi ara ara değiştirmeyi ve aynı şekilde farklı kombinasyonlarda kullanmayı da unutmayın.
  • Farklı kurum veya internet sitelerinde, farklı farklı şifreler kullanmalısınız!
  • Kendinize özgü bir algoritma oluşturursanız şifrelerinizi unutmamış olursunuz.
  • Şifreleriniz minimum 8 karakter olmasına özen gösterin.
  • Şifrelerinizin uzunluğu ne kadar çok olursa korunmanız da o kadar çok olur.
  • Şifrelerin uzun olması güvenlik bakımından hayati önem taşır. Güçlü şifrelere en güzel örnek minimum 8, maximum 16 uzunlukta, içerisinde özel karakter, rakam ve büyük harf geçen şifrelerdir.
Şifre

Güçlü Şifre Önerileri / Güçlü Şifre Örnekleri

Kırılması zor, zaman alıcı şifreler, güçlü şifre olarak nitelendirdiğimiz şifrelerdir. Güçlü şifrelerin oluşturulması hayati önem taşır. Güvenli şifrelerin oluşturulması yalnızca büyük – küçük harf veya kullanılan özel rakamlar ile değildir. İlgililik derecesi de önemlidir. Hackerlar şifreleri çalmak istedikleri zaman verilere göre bir algoritma oluştururlar. Oluşturdukları bu algoritma şifrenizi çalmaya yetebilir. Oluşturacağınız şifre hackerların fark edemeyeceği bir yapıda ve farklılıkta olursa kullandığınız harfler, özel karakterler ve rakamlar önem kazanacaktır. Bir kaç tane güvenli şifreye örnek verecek olursak eğer P1!xTop71*sA gibi şifreler oluşturmanız sizi daha güvenli olarak gezinti yapmanızı sağlayacaktır.

AiX1’2S8!vT-98?D
1#o$dE[oP}?-1lK

Unutmayın! Başıma gelmez demeyin! 2017 yılında yapılan araştırmalara göre en çok kullanılan şifre: 123456, password, qwert, 12345 gibi şifreler. Güvenli internet istiyorsanız ve lütfen şifre seçimine dikkat ve önem gösterin.

1 Yorum

Yorum Yap