Teknolojinin çok hızlı gelişmesiyle birlikte siber saldırı tehlikesi gün geçtikçe daha da artmaktadır. Bilgi güvenliğinden dolayı siber saldırılardan korunmak çok önemli bir hal almaktadır. Artık kullandığımız tüm nesneler internete bağlanabilmektedir bu durum hacklenme ihtimali bir o kadar artmaktadır.

2020 yılında güvenlik tehdidi daha da artacaktır, bu sebeple kişisel verilerin korunmasında çok daha dikkatli olunmalıdır.

Tüm nesnelerin internete bağlanması saldırı riskini oldukça yükseltmiştir. IoT yani Nesnelerin İnterneti ile 2020 yılında neredeyse her türlü ürün/cihaz internete bağlanmaktadır. Güvenlik açıklarının yoğunluğu bundan dolayıda artmıştır çünkü saldırı sisteme sizin akıllı buzdolabınız veya akıllı kumandanız da dahil olabilir.

Siber Saldırılardan Korunmanın Yöntemleri

Kişisel verileriniz, işletmenin verileri gibi önemli bilgilerin siber zorbaların eline geçtiğinde dolandırılma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Siber güvenlik sistemlerinin doğru ve planlı bir şekilde oluşturulması sizi ve işletmenizin korunma ihtimalini daha da arttıracaktır.

Hacklenmek, bir diğer söyleyişle siber saldırı anlamını da taşımaktadır. Siber saldırılardan korunmak için kullanılacak bir düğme yoktur fakat yapacağınız bir kaç kişisel verilerin korunması yöntemi sayesinde bu durumlardan uzak kalmak mümkündür.

Hackerlar, milyarlarca cihazı siber saldırı yoluyla eline geçirerek saldırı ağını oldukça güçlendirebilirler. bu durumdan dolayı kişisel verilerin korunması durumunda çok daha ciddi olunmalıdır.

Kredi Kartının Güvenliği

Kredi Kartı Güvenliği

Günümüzde dijital platformlardan alışveriş yapmak oldukça popüler hale gelmiştir. Herkes kredi kartı ile rahatça alışveriş yapmaktadır. Alışveriş yaparken bir ürün satın almadan önce 5 kere düşünün, araştırın ve güveninizi kazandığı taktirde alışverişinizi gerçekleştirin.

Alışveriş yaptığınız internet sitelerinin HTTPS ile başladığından olduğundan emin olun. Normalde web siteleri HTTP ile başlar sonuna aldıkları “s” takısı güvenlik sertifikası anlamına gelmektedir. Konuyu biraz daha açacak olursak, HTTPS kullanan web siteleri çift uçlu şifreleme sistemi kullanmaktadır. Böylece kredi kartı bilgileriniz veya şifreleriniz başkalarının eline geçmesini engellenir.

Bilgi güvenliği sebebiyle kredi kartı bilgilerini gireceğiniz web sitelerini çok dikkatli seçiniz ve şifrelerinizi üçüncü bir şahısla asla paylaşmayınız. Ayrıca bu web sitelerinde 3D Secure yani güvenli alışverişin mevcut olup olmadığına dikkat ediniz ve buna göre tercihlerini gerçekleştirin.

Her şeyinizi Güncelleyin

5 Adımda Siber Saldırılardan Korunma Yöntemleri

Saldırıların artıkça güvenlik açıkları da meydana gelecektir. Bu güvenlik açıkları, sistem sağlayıcıları tarafından sürekli araştırılıp güncellemelerle kapatılması için uğraş vermektedir. Kullandığınız sistemin güncellemelerini takip ederek sürekli güncel tutun. Böylece daha güvenli bir ortam oluşacaktır.

Yapay zekanın, IoT ile birleşmesinde ortaya çıkan bu güçlü network, insanların internette hareket ederken çok daha dikkatli olmasına sebebiyet vermektedir. Yapay zeka ile insanlar gibi düşünen cihazların zombileşmesi ve sizden gizli ataklar yapmasına karşı sisteminizi sürekli güncel tutmanız ve korumanız gerekmektedir.

Anti-Virüs Yazılımı Kullanın

Anti-Virüs Yazılımları

Anti-virüs yazılımları, bilgisayarları ve telefonları virüslerden koruyan yazılımlardır. Bu tür yazılımlar, sisteminizi internetteki zararlı yazılımlardan korur. Kredi kartlarını, şifrelerinizi veya sosyal medya hesaplarınızı bilgisayarlarınızdaki açıklarla ele geçiren siber zorbalardan korunmanın en doğru yollarından birisi Anti-Virüs yazılımlarıdır. İnternette ki onlarca virüslü içerikleri otomatik belirleyip bunların bilgisayarlarınıza veya mobil cihazlarınıza zarar vermesini engellemektedir.

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz anti-virüs yazılımlarından bir tanesi Comodo‘dur. Ayrıca Eset, Avast, Panda gibi ücretsiz anti-virüs yazılımlarından da yararlanabilirsiniz.

Verilerinizi Yedekleyin

Neden Veri Depolama

Verilerin yedeklenmesi çok önemli bir husustur. Verilerinizi güncel olarak yedeklediğiniz taktirde herhangi bir problem olması halinde tekrar eski haline getirebilir, kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz. İşletmenizdeki veya evinizdeki verilerin yedeklenmesi için bazı veri depolama cihazlarını kullanabilirsiniz. Bu cihazlar, güvenlik avantajı da sunmaktadır. Veri depolama ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Güçlü Şifreler Kullanın

Güçlü Şifre

Tahmin edilmesi zor olan güvenli şifreler kullanın. En iyi şifreler; harf, rakam ve sembollerin bir kombinasyonuna sahip olan şifrelerdir. Yeni güçlü bir şifre bulmakta zorlanıyorsanız, çevrimiçi güvenli bir şifre üreticisi kullanabilirsiniz. Ayrıca her hesap için her zaman farklı bir şifre kullanın. Tüm şifrelerinizi kaydetmek için kullanabileceğiniz güvenli bir şekilde şifrelenmiş bir uygulama olan 1Password‘ü kullanın, böylece onları asla unutmaz ve karıştırmazsınız.

Cyrptojacking yani fidye yazılım ile işletmenize ait tüm verileri depolayan siber hırsızlar, çaldıkları verileri ile satarak sizleri tehdit edebilirler. Güçlü şifreler sayesinde işletmenizi ve şahsınızı fidye yazılımlardan da koruyabilirsiniz.

Güçlü şifreler ile ilgili detaylı bilgi almak için içeriği ziyaret edebilirsiniz: 1oneri.com/guclu-sifre-nasıl-olusturulur/

Oluşturulan tüm bu yollar, sizlerin siber saldırılar karşısında madur olmamanız içindir. Gösterilen gayretler, daha güvenli internet için çok önemlidir. Güvenliğinizi geri plana atmayın ve sürekli güncellenen teknolojide sizde kendinizi güncelleyin.

Bir Yorum Yap