Teknoloji

5 Adımda Siber Saldırılardan Korunma Yöntemleri

Siber Saldırı

Teknolojinin çok hızlı gelişmesiyle birlikte siber saldırı tehlikesi gün geçtikçe daha da artmaktadır. Bilgi güvenliğinden dolayı siber saldırılardan korunmak çok önemli bir hal almaktadır. Artık neredeyse kullandığımız tüm nesneler internete bağlanabilmektedir bu durum hacklenme ihtimali bir o kadar artmaktadır. Hacklenmek, bir diğer söyleyişle siber saldırı anlamını da taşımaktadır. Siber saldırılardan korunmak için kullanılacak basit bir düğme yoktur fakat yapacağınız bir kaç kişisel verilerin korunması yöntemi sayesinde bu durumlardan uzak kalmak mümkündür.

2019 yılında güvenlik tehdidi daha da artacaktır bu yüzden kişisel verilerin korunmasında çok daha dikkatli olunmalıdır. Cyrptojacking yani fidye yazılım ile işletmenize ait tüm verileri depolayan siber hırsızlar, çaldıkları verileri ile satarak sizleri tehdit edebilirler. Yapacağınız bu adımlar sayesinde işletmenizi ve şahsınızı fidye yazılımlardan koruyabilirsiniz.

Tüm nesnelerin internete bağlanması saldırı riskini oldukça yükseltmiştir. IoT yani Nesnelerin İnterneti ile 2019 yılında neredeyse her türlü ürün internete bağlanır, akıllı hale gelmiştir. Güvenlik açıklarının yoğunluğu bundan dolayıda artmıştır, çünkü atak yapılacak yere sizin akıllı buzdolabınız veya akıllı kumandanız da dahil olabilir. Milyarlarca düzeyde bu cihazları zombileştirerek ağı oldukça güçlendirebilirler, bu durumdan dolayı kişisel verilerin korunması durumunda çok daha ciddi olmak gerekebilir. Yapay zekanın, IoT ile birleşmesinde ortaya çıkan bu güçlü network, insanların internette hareket ederken çok daha dikkatli olmasına sebebiyet vermektedir. Yapay zeka ile insanlar gibi düşünen cihazların zombileşmesi ve sizden gizli ataklar yapmasına karşı sisteminizi sürekli güncel tutmanız ve korumanız gerekmektedir.

Siber Saldırılardan Korunma Yöntemleri

Bu yazımızda 5 adımda siber saldırılardan korunma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Kişisel verileriniz, işletmenin verileri gibi önemli bilgilerin siber zorbaların eline geçtiğinde dolandırılma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Siber güvenlik sistemlerinin doğru ve planlı bir şekilde oluşturulması sizi ve işletmenizin korunma ihtimalini daha da arttıracaktır.

1. Kredi Kartının Güvenliği

Kredi Kartı Güvenliği

Günümüzde dijital platformlardan alışveriş yapmak oldukça popüler hale gelmiştir. Herkes kredi kartı ile rahatça alışveriş yapmaktadır. Alışveriş yaparken bir ürün satın almadan önce 5 kere düşünün, araştırın ve güveninizi kazandığı taktirde alışverişinizi gerçekleştirin.

Alışveriş yaptığınız internet sitesinin https ile başlıyor olduğundan emin olun! Normalde web-siteleri http ile başlar sonuna aldıkları “s” takısı güvenlik sertifikası anlamına gelmektedir. Konuyu biraz daha açacak olursak, https kullanan web siteleri, çift uçlu şifreleme sistemi kullanmaktadır. Siz alışveriş yaptığınızda, ekranınızdan girdiğiniz şifre karşı tarafa ulaştırılmaz siz farklı şifre ile şifrelenirken, karşı taraf farklı bir şifre ile şifrelenir buda hacklenme veya şifrelerinizn çalınma riskini çok daha aza indirmektedir.

Bilgi güvenliği sebebiyle kredi kartı bilgilerini gireceğiniz web sitelerini çok dikkatli seçiniz ve şifrelerinizi üçüncü bir şahısla asla paylaşmayınız. Ayrıca bu web sitelerinde 3D Secure yani güvenli alışverişin mevcut olup olmadığına dikkat ediniz ve buna göre tercihlerini gerçekleştiriniz.

2. Her şeyinizi Güncelleyin

5 Adımda Siber Saldırılardan Korunma Yöntemleri

Saldırıların artması güvenlik açıklarının oluşmasına fırsat tanımıştır. Bu güvenlik açıkları, sistem sağlayıcıları tarafından sürekli araştırılıp güncellemelerle kapatılması için uğraş vermektedir. Kullandığınız sistemin güncellemelerini takip ederek sürekli güncel tutmaya çalışmanız. Daha güvenli bir ortam sağlayacaktır.

3. Anti-Virüs Yazılımı Kullanın

Anti-Virüs Yazılımları

Anti-virüs yazılımları, bilgisayarları ve telefonları virüslerden koruyan yazılımlardır. Bu tür yazılımları kullanmak, sistemi internetteki zararlı yazılımlardan korumaktadır. Kredi kartlarını, şifrelerinizi veya sosyal medya hesaplarınızı bilgisayarlarınızdaki açıklarla ele geçiren siber zorbalardan korunmanın en doğru yollarından birisi Anti-Virüs yazılımlarıdır. İnternette ki onlarca virüslü içerikleri otomatik belirleyip bunların bilgisayarlarınıza veya mobile zarar vermesini engellemektedir.

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz anti-virüs yazılımlarından bir tanesi Comodo‘dur. Ayrıca; Eset, Avast, Panda gibi ücretsiz anti-virüs yazılımlarından da yararlanabilirsiniz.

4.Verilerinizi Yedekleyin

Neden Veri Depolama

Verilerin yedeklenmesi çok önemli bir husustur. Verilerinizi güncel olarak yedeklediğiniz taktirde herhangi bir problem olması halinde tekrar eski haline getirebilir, kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz. İşletmenizdeki veya evinizdeki verilerin yedeklenmesi için bazı veri depolama cihazlarını kullanabilirsiniz. Bu cihazlar, güvenlik avantajı da sunmaktadır. Veri depolama ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız bağlantıyı takip edebilirsiniz.

5. Güçlü Şifreler Kullanın

Güçlü Şifre

Tahmin edilmesi zor olan güvenli şifreler kullanın. En iyi şifreler; harf, rakam ve sembollerin bir kombinasyonuna sahip olan şifrelerdir. Yeni güçlü bir şifre bulmakta zorlanıyorsanız, çevrim içi güvenli bir şifre üreticisi kullanabilirsiniz. Ayrıca her hesap için her zaman farklı bir şifre kullanın. Tüm şifrelerinizi kaydetmek için kullanabileceğiniz güvenli bir şekilde şifrelenmiş bir uygulama olan 1Password‘ü kullanın, böylece onları asla unutmazsınız!

Güçlü şifreler nasıl oluşturulur, neden önemlidir hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için daha önce paylaştığımız güçlü şifreler nasıl oluşturulur hakkındaki blog yazısını okuyabilirsiniz.

Oluşturulan tüm bu yollar, sizlerin siber saldırılar karşısında madur olmamanız içindir. Gösterilen gayretler, daha güvenli internet için çok önemlidir. Güvenliğinizi geri plana atmayın ve sürekli güncellenen teknolojide sizde kendinizi güncelleyin.

Yorum Bulunamadı

Yorum Yap