Yapay zeka ile birlikte çoğu teknoloji şirketinin kullandığı IoT (Internet of Things) yani Nesnelerin İnterneti sayesinde bir takım hareketsiz, işlem yapamayan nesneleri adeta canlandırıyor. Yapay zeka ve alışveriş mağazaları, maliyeti düşürmek ve bazı işlem kolaylıkları gibi sebeplerden dolayı ise böyle bir yola başvurmanın önemli bir karar olduğunu düşünüyorlar.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, robotik anlamda karşımıza çıkmış ve insan gibi robotlarda kullanılması planlanan bir teknoloji biçimiydi fakat yapay zekanın tüm nesnelere uygun hale getirilmesi ve bunun başarılı bir şekilde çalışması tüm sektörleri etkilemiştir. Yapay zeka, yazılımlar aracılıyla çalışan bir mantıktır. Network sistemi, yazılım ve makine öğrenmesi dedikleri kavramlar birleştiğinde ortaya koskoca bir yapay zeka konusu çıkmıştır. Network’un yani Bilgisayar Ağlarının verimli kullanılması ve internetin çok hızlı bir şekilde büyümesi yapay zekanın daha kullanışlı hale gelmesine yardımcı olmuştur.

İnternet, tüm internete bağlanma özelliği olan tüm cihazları birleştiren devasa bir ağdır. Bununda etkisi kullanılarak yapay zeka çok farklı bir boyuta ulaşmıştır. Akıllı evler, akıllı arabalar, akıllı fabrikalar vb. gibi bir çok alanda kullanılmıştır ve kullanılmaya devam ediyor.

Şimdi Amazon’un deposunda kullanılan yapay zekaya sahip robotları izleyelim!

Peki bu yapay zekanın alışverişe ve alışveriş alışkanlığına etkisi nedir?

İnsanlar yaşamları sürdürebilmesi için barınma, beslenme ve giyinme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Alışveriş mağazaları, eğer büyük mağazaları düşünecek olursak wall-mart, migros vb. gibi marketlerden bahsedecek olursak, temel ihtiyaçların tümünü karşılıyorlar denilebilir.

Alışverişlerin yapılmasında oluşan kuyruk, zaman yönetimi, müşteri kişiselleştirme, özel ürünler vb. gibi konulardan dolayı bu marketler teknolojinin nimetlerinden yararlanmaya başladılar. Sizce insanlar bu farklılaşmaya nasıl cevap verecekler?

Amazon Go Nedir, Nasıl Çalışır?

Yakın zamanda Amazon şirketi ABD’de Amazon Go adında bir market zinciri oluşturdu. Bu market zinciri yalnızca yapay zekalardan oluşuyor. Kasa yok, ödeme kuyruğu yok yalnızca yapay zekanın işlettiği bir market zinciri denilebilir. Telefonunuza indirdiğiniz Amazon Go uygulaması sayesinde alışverişinizi yapıyorsunuz ve raflardan aldığınız ürünlerin ücretleri hesabınızdan düşüyor. Markete giriş yaparken bu uygulamadaki barkodu okutup bu şekilde markete giriş sağlanıyor ve alışveriş deneyimi bu şekilde yapılıyor.

Amazon Go

Mağazalar binlerce sensör ve kameralarla izleniyor, hırsızlık vb. gibi bir çok olumsuz etkenlerin sebepleri düşünülerek tasarlanmış bir marketten bahsediyoruz. Aslında bir çok iş kolu ölürken bir çokta iş kolu doğuyor. Bu sistemlerin güvenliği, yazılımı derken bir çok iş kolunda istihdam artıyor ve buda insanların farklı yöne doğru ilerlemesinde etkili olabiliyor.

Yapay Zeka ve Alışveriş

Yapay zeka ve alışveriş

Daha hızlı alışveriş

Artık insanlar beklemek istemiyorlar, nüfusun artması ve çalışan insan yoğunluğundan dolayı insanlar daha fazla evlerinde vakit geçirmek istiyorlar. Bu tarz yerlerde oyalanmak onlar için ızdırap haline dönüşüyor. Yani daha hızlı bir şekilde alışveriş yapmak, sıra kuyrukları beklememek çoğu kesim için oldukça büyük bir şans oluyor. Bu yüzden yapay zeka ve alışveriş marketlerinde kullanılması kuyrukların azalması ve daha hızlı alışveriş anlamında ciddi bir buluş denilebiliyor.

Kişisel Ürün Önerileri

Bu tür uygulamalar önceden de market zincirleri tarafından kullanılıyordu. Size daha ucuza ürün sattıkları bir takım kart vb. gibi uygulamalar. Tanıdık geldi değil mi? Mağazalardan alışveriş yaptığınız bu kartlar ile sizin neler aldığınızı hangi sıklıkla aldığınızı ne tür kategorilerden alış veriş yaptığınızı inceliyorlar ve size satın almadığınız ürünlere yani kategori çeşitliliğini arttırmaya yönelik alışverişe teşvik ediyorlardı. Bu sistem daha da gelişti artık uygulamalar aracılıyla yapılan ödemelerde daha dijital bir ortamda izliyorlar ve daha kolay bir şekilde kişisel ürün önerilerini tüm dijital ortamdan sizlere sunuyorlar. Buda müşterileri indirimlere, özel fırsatlara ve ürün çeşitliliklerine daha da yakınlaştırıyor.

Sosyal Medya

Gelişen yapay zeka yazılımları sayesinde artık marketler, insanların dolaştıkları almak istedikleri ürünlere ulaşıp buna göre kampanyalar düzenliyorlar. Sosyal medya tarafının yapay zekalarla etkin ve verimli kullanılması marketlerin daha zengin olacağını gösteriyor olabilir.

Doğru ve yerinde fiyatlandırma

Yapay zeka yazılımları veya uygulamaları sayesinde ürünlerin daha doğru ve piyasa endeksine uygun bir biçimde uygulanacağını söyleyebiliriz. Artık marketler kimin ne alıp almadığını, neden alıp almadığı gibi tüm soruların cevaplarını bulabiliyorlar. Eğer cevap fiyat ise bu fiyatlandırmayı daha doğru bir biçimde yapabilecekler. Ayrıca yalnızca üretici ve satıcı değil tüketicilerde doğru fiyata doğru ürünü çok daha kolay bir şekilde bulabilecekler.


Sonuç

Yapay zeka sayesinde yalnızca alışverişler kolay bir hale gelmeyecek. Zor, yapmak istemediğimiz tüm sektörlerde işler daha kolay ve basit hale gelecek. Yapay zeka ve alışverişin uyumu ile çoğu aile daha basit ve kolay şekilde alışverişlerini gerçekleştirecektir. Artık çoğu nesne, internet aracıyla akıllı hale getirilmiş durumdadır. İnsanlık bu nimeti iyi ve doğru bir şekilde kullandığı taktirde herkesin işine yarayacaktır. Alışkanlık söz konusu olduğunda geçmişi özleyebiliriz fakat herkes zamanla buna evrilecek ve internetle yaşama daha da alışacağız gibi görünüyor.

Bir Yorum Yap