Yaşam - Nisan 10, 2019

En Kısa Sürede Alerjiden Kurtulma Yolları En Etkili 4 Yolu

Alerjiden kurtulma yollarına başlamadan önce alerjinin ne olduğu ile ilgilenelim. Alerjiyi, bağışıklık sistemimizin bir maddeye karşı gösterdiği hassasiyet ya da antikorların aslında zararsız olan maddelere karşı savaşması olarak tanımlayabiliriz. Alerjiler genel olarak toz, besin, solunum yoluyla aldığımız maddeler polen, hayvan türleri gibi maddelerin vücuda girmesi sonucu oluşmaktadır.


Özellikle bahar aylarının gelmesi ve milyonlarca polenin havada uçuşması sonucu sıkça karşılaşılan polen alerjisinin ne olduğu, alerjinin hangi sebeplerle ve kimlerde ortaya çıktığına hep birlikte bakalım.

Alerji Belirtileri Nelerdir

Alerjinin oluşma sebebi gibi alerji belirtileri ve alerjinin şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Genellikle kaşıntı, ciltte kızarıklıklar, burun tıkanıklığı, hapşırma, kronik öksürük şeklinde kendini gösterebilir. Aynı zamanda çok farklı şekillerde de gerçekleşebilir.

Alerji Vücuda Neler Yapar

Her insanın vücut özellikleri ve dayanıklılık yapısı farklı olduğundan bu konuda kesin bir şey söylemek yanlış olur. Ancak sık rastlanan alejiler nelerdir soruna cevap verilebilir.

  • Çeşitli yiyecekler ( süt, peynir, yumurta, domates, çikolata)
  • Bazı ilaçlar
  • Evcil hayvanların tüyleri
  • Kolye küpe tarzı takılar
  • Mantarlar
  • Polenler
  • Toz ve çeşitli mikroplar vb.

Bu ve bunlar gibi bir çok etken sizin alerji geçirmenize neden olabilir. Alerjilerin dönemsel olarak en fazla ortaya çıktığı zamanlar bahar aylarıdır. Özellikle polen alerjisine ya da mevsimsel geçişlere alerjiniz varsa bu dönemler daha dikkatli olmanız gereken zamanlar olacaktır.

Alerji Nedir, Alerji Nasıl Geçer

Alerji Nasıl Geçer

Alerji nasıl geçer sorusunun cevabı aslında neye alerjinizin olduğunu bilmekle başlayacaktır. Alerjiniz olan nesneden uzak durmanız ve bunun için ilaç tedavisi uygulamanız sizi hızlı bir şekilde sağlığınıza kavuşturacaktır.

Öncelikle bir Dermatoloji uzmanına görünmeli ve neye alerjiniz olduğunu alerji testi yardımıyla öğrenmelisiniz.  Alerjiye etken olan maddeler uzaklaştırıldığında yaşanan olumsuzlukların önüne geçebilirsiniz.

Alerjiden Kurtulma Yolları Nelerdir

Alerjiden Kurtulma Yolları

Doğal Yollarla Alerjiden Korunma

Alerji belirtilerinin ortadan kalkması için doğal yollarla alerjiden kurtulma yollarını deneyebilirsiniz.

1. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi içerisindeki Magnezyum, B vitamini ve Potasyum sayesinde alerji etkenleri ortadan kaldırabilir.

2. Isırgan Otu

Polen alerjisi ya da saman nezlesi gibi alerjilere sahipseniz ısırgan otu tüketebilirsiniz.

3. Papatya Çayı

Papatya çayı vücutta direnç sağlayan bir özelliğe sahiptir. Bu çayı bolca tüketebilirsiniz.

4. Soğan

Soğandaki antioksidanları kullanabilirsiniz.

Tüm bu reçeteyi alerjiden kurtulma yollarına örnek gösterebiliriz. Bir hastalığı tedavi etmenin en iyi ve en doğru yolu bu konuda eğitim almış doktorlardan yardım almaktır. Sizin için en doğru kararı onlar verecektir. Sağlıklı günler dileriz.

Bizi Takip Edin!

Yeni paylaşımlardan haberdar olmak için mail adresinizi yazın

tarafından yazıldı

Yazarın diğer yazılarını görmek için yazar ismine tıklayın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: