Yaşam - Şubat 28, 2019

Diyet Yaparken Kilo Vermenizi Engelleyen 5 Diyet Hatası

Kilo vermek ve ideal vücut ölçülerine ulaşmak herkesin hayalidir ve bu hayale ulaşmak için herkesin farklı bir diyet uygulama yöntemi bulunur. Bu süreçte  sağlığınızdan olmamanız için kilo verirken yapılan hatalara dikkat etmeliyiz ve zayıflamanın öncelikle karar vermekten geçtiğini belirtmeliyiz.

doğru diyet yapmak

Diyetlerde Yapılan En Sık Hatalar

1. Su Tüketimini Azaltmak

Vücuda alının su miktarı ile tükettiğimiz su miktarının dengesi önemlidir. Erişkin bir insanın günde en az 2-2.5 litre su tüketmesi gerekir. Yeterli su tüketimi vücut ısısının denetimini sağlar, yağ yakımını hızlandırır ve ödemin atılmasına yardımcı olur. Tartıda fazla çıkacağınızı düşünerek kaçındığınız sular sağlığınıza zarar olarak size geri dönebilir. Buda doğru diyet yapmak kavramına karşıdır.

2. Tek Tip Beslenme Programları Uygulamak

Kısa süre içerisinde kilo vermek isteyenlerin bilinçsiz uyguladığı tek tip beslenme şeklinde aslında verilen kiloların geri alındığını  uzmanlar belirtiyor. Tek tip beslenme metabolizmaya şoklama oluşturduğundan saç ve tırnaklarda kırılma, halsizlik, adet düzensizliği, kabızlık ve çabuk  yorulma meydana getiriyor. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek ve verdiğimiz kiloları geri almamak için 4 tip beslenme grubundan uygunca beslenmeliyiz.

sağlıklı beslenmek

3. Ara Öğünleri Atlamak

Diyet yapan insanların genel düşüncesi olan ara öğünlerin atlanması halinde hızlı kilo verileceği düşüncesi metabolizmaya zarar veriyor. Oysa ki ara öğünler kalorileri düşük, 2 öğün arasında ortaya çıkabilecek kan şekeri düşüklüğü, halsizlik, çabuk yorulma gibi olumsuz durumları ortadan kaldırmayı amaçlar. Bu öğünlerin atlanması durumunda bir takım olumsuzluklarla karşılaşabilirsiniz.

Ara öğünlerde meyvelerin tercih edilmemesi de oldukça kötü bir karardır. Meyvelerde bulunan şeker tüketilmediğinde kilo verildiği düşünen bir kesim var fakat bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Meyve içerisinde lifler bulunduğundan şekerin bir zararı bulunmuyor tabii ki fazla tüketilmediğinde.

4. Karbonhidrat İçeren Besinleri Tüketmemek

Karbonhidrat fazla kilo aldıran besin olarak bilinir ancak her öğünün olduğu gibi karbonhidratın da yalnızca fazlası zararlıdır. Karbonhidrat vücudun proteinleri kullanması açısından önemlidir. Diyetinizde miktarını takip etmek şartıyla karbonhidrat tüketmenizi tavsiye ederiz. Örneğin pirinç yerine bulgur pilavını tercih edebilirsiniz.

Bazı vitaminler ve mineraller yağ sayesinde gün yüzüne çıkıyor. Yağ tüketmemek kilo vermenize yardımcı olmayacaktır. Vücudun yeterli oranda yağa da ihtiyacı vardır. Salataları bir tatlı kaşığı yağ karıştırarak yemeniz vitamin ve mineralleri almanıza yararı olacaktır.

taze meyve suları

5. Şok Diyet Yöntemlerine Başvurmak

Şok diyetler ilk günlerde birkaç kilo vermenizi sağlayabilir ancak ilerleyen günlerde vücudun yeterli besin alamaması ve enerjisinin düşmesi ve metabolizmanızın yavaşlaması nedeniyle daha fazla kilo veremediğinizi görebilirsiniz. Ayrıca şok diyet yönteminin devamı sağlandığı taktirde yağlarla beraber kas ve sıvı kaybına sebebiyet vereceğinden sağlınız için oldukça tehlikelidir.

Unutulmamalı ki beslenme bir bilim dalıdır herkesin önerdiği diyet listesiyle diyet yapmak en büyük hatalardan birisidir. Diyet listenizi veya beslenme listenizi bir uzman tarafından almanız gereklidir. Stratejik bir plan oluşturularak parça parça ilerlenmelidir.

Bizi Takip Edin!

Yeni paylaşımlardan haberdar olmak için mail adresinizi yazın

tarafından yazıldı

Yazarın diğer yazılarını görmek için yazar ismine tıklayın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: