Yaşam

Diyetlerde En Çok Yapılan 5 Hata

Doğru Diyet Yapmak

Kilo vermek ve ideal vücut ölçülerine ulaşmak herkesin hayalidir ve bu hayale ulaşmak için herkesin farklı bir diyet uygulama yöntemi bulunur. Bu süreçte  sağlığınızdan olmamanız için kilo verirken yapılan hatalara dikkat etmeliyiz ve zayıflamanın öncelikle karar vermekten geçtiğini belirtmeliyiz.

doğru diyet yapmak

Doğru Diyet Yapmak İçin Dikkat Etmemiz Gerekenler

  • Su Tüketimini Azaltmak

Vücuda alının su miktarı ile tükettiğimiz su miktarının dengesi önemlidir. Erişkin bir insanın günde en az 2-2.5 litre su tüketmesi gerekir. Yeterli su tüketimi vücut ısısının denetimini sağlar, yağ yakımını hızlandırır ve ödemin atılmasına yardımcı olur. Tartıda fazla çıkacağınızı düşünerek kaçındığınız sular sağlığınıza zarar olarak size geri dönebilir. Buda doğru diyet yapmak kavramına karşıdır.

  • Tek Tip  Beslenme Programları uygulamak

Kısa süre içerisinde kilo vermek isteyenlerin bilinçsiz uyguladığı tek tip beslenme şeklinde aslında verilen kiloların geri alındığını  uzmanlar belirtiyor. Tek tip beslenme metabolizmaya şoklama oluşturduğundan saç ve tırnaklarda kırılma,halsizlik.  adet düzensizliği, kabızlık ve çabuk  yorulma meydana getiriyor.  Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek ve verdiğimiz kiloları geri almamak için 4 tip beslenme grubundan uygunca beslenmeliyiz.

sağlıklı beslenmek
  • Ara Öğünleri Atlamak

Diyet yapan insanların genel düşüncesi olan ara öğünlerin atlanması halinde hızlı kilo verileceği düşüncesi metabolizmaya zarar veriyor. Oysa ki ara öğünler kalorileri düşük , 2 öğün arasında ortaya çıkabilecek kan şekeri düşüklüğü, halsizlik, çabuk yorulma gibi olumsuz durumları ortadan kaldırmayı amaçlar. Bu öğünlerin atlanması durumunda bir  takım olumsuzluklarla karşılaşabilirsiniz.

  • Karbonhidrat İçeren Besinleri Tüketmemek

Karbonhidrat fazla kilo aldıran besin olarak bilinir ancak her öğünün olduğu gibi karbonhidratın da yalnızca fazlası zararlıdır. Karbonhidrat vücudun proteinleri kullanması açısından önemlidir diyetinizde miktarını takip etmek şartıyla karbonhidrat tüketmenizi tavsiye ederiz.

diyetlerde yapılan hatalar
  • Şok Diyetler Uygulamak

Şok diyetler ilk günlerde birkaç kilo vermenizi sağlayabilir ancak ilerleyen günlerde vücudun yeterli besin alamaması ve enerjisinin düşmesi ve metabolizmanızın yavaşlaması nedeniyle daha fazla kilo veremediğinizi görebilirsiniz.

Yorum Bulunamadı

Yorum Yap