Hamilelik süreci birçok aşaması bulunan ve her süreci araştırılması gereken bir konudur. Anne adayları tarafından yapılan bu araştırmaların en önemli süreçlerinden bir tanesi ise doğum sonrasıdır. Bu süreçten sonra gecelik mi yoksa pijama mı giymek daha avantajlı hep birlikte bakalım.

Doğum sonrası lohusalık dönemin anneler bu durumda genellikle plan yapacak durumda olmamaktadır bu nedenle doğum öncesi gelecek zamanı planlayarak ilerlemek oldukça önemlidir. Bu dönemde annenin ihtiyaçları oldukça önemlidir.

Doğum sonrası hastanenin ilk gecesinde başlayan lohusalık dönemi için seçeceğiniz kıyafet oldukça önemlidir. Hem rahatlığınızı hem de en kolay kullanılabilir olmasını düşünmeniz gerekmektedir. Anne adayların hamile giyim seçiminde özellikle kararsız kaldıkları konu ise ilk gece gecelik mi yoksa pijama mı giyme konusunda yaşadıkları kararsızlıktır.  Pijama ve geceliğin avantaj ve dezavantajlarına göz atmak gerekir.

Doğum Sonrası Hastanede Gecelik mi Pijama mı Tercih Edilir?

Doğum Sonrası Dönemde Pijama Tercih Etmek

+ Avantajları

Doğum sonrası dönemde lohusa pijama ürünlerini tercih eden birçok anne adayı bulunmaktadır. 

 • Doğum sonrası yaşanan üşüme sırasında pijama size istenilen rahatlığı sağlayabilir.
 • Pansuman kolaylığı sayesinde gecelik yerine tercih edilebilir.
 • Uyurken toplanma sorunu olmadığında anne rahatça dinlenebilir.
 • Emzirme bölgesinin bulunması anneye büyük kolaylık sağlar.
 • Giyme çıkarma kolaylığının olması doğum sonra hareket esnasında olası açılmaları engeller.
 • Doğum sonrası yürüme seansları sırasında daha korunaklı olduğundan anne adayları tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.

– Dezavantajları

 • Doğum sırasında atılan dikişler nedeniyle anne pijamalar ile pek rahat olamayabilir.
 • Bu dönemde birçok pansuman bulunduğu için üzerinizi birçok kez çıkartıp tekrar giymeniz zor olabilir.
 • Sezaryen doğumlarda pijamanın lastikli bölgesi karnınızı sıkıp canınızı yakabilir. Bunu önlemek için bel bölgesi yaralanabilir pijamalar tercih etmek gerekir.

Doğum Sonrası Dönemde Gecelik Tercih Etmek

+ Avantajları

Bu dönemde tercih edilebilecek bir diğer ürün ise lohusa gecelik ürünleridir. İster normal doğum olsun ister sezaryen, doğum sonrası dönemde bir takım komplikasyonlar nedeniyle annelerin doğum sonrası dönemde gecelik tercih etmeleri daha sık karşılaşılan bir durumdur.

 • Atılan dikişler nedeniyle pansuman yapılması gerektiğinden annenin gecelik tercih etmesi büyük kolaylık sağlar.
 • Sıcak havalarda gerçekleşen doğumlarda gecelik anneye ferahlık sağlar.
 • Doğum sonrası dönemde gecelik tercih etmek anneye büyük giyme çıkarma kolaylığı sağlar.

– Dezavantajları

 • Doğum sonrası dinlenmeye ihtiyacı olan annelerin uyudukları zamanlarda geceliğin toplanması olumsuz bir özellik olarak gösterilebilir.
 • Doğum yapılan hastanenin yeterli sıcaklığa sahip olmaması annenin üşümesine neden olabilir.

Pijama yada Gecelik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum sonrası dönemlerinde annelerin doğum çantalarında yer alan pijamaları artık bir çok firma üretmektedir. Pijama ya da gecelik tercih ederken emzirme bölmesinin bulunmasına özen gösterilmedir. Unutulmamalıdır ki asıl önemli olan görünüşten çok anne ve bebeğin rahatlığıdır. Bu nedenle pamuklu kumaşlar tercih edilmeli, geniş ve esneyen formlarda gecelikler alınmalıdır.

Bebeğinize ve size zarar vermemesi açısından pullu ve can acıtan materyallerin kullanacağınız geceliğin üzerinde olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.  Bel bölgesi ayarlanabilen ürünlerin tercih edilmesi lohusa annenin rahatlığı açısından oldukça önemlidir.

Daha fazla bilgi edinmek için Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilir konumuzu inceleyebilirsiniz.

Author

Bir Yorum Yap