Hamilelik birçok aşaması bulunan ve özellikle anne adayları için önemli süreçlerden biridir. Anne adayları özellikle doğum sonrası için birçok hazırlık yapmaktadır. Bu hazırlıklardan en önemlisi ise giyimlerini düzenlemektir. Doğum sonrası rahatlık anne adayları için oldukça önemlidir. Anne kendini ne kadar rahat hissederse bu durum bebeği de etkileyeceği için anne mümkün olduğunda rahat hissettirilmelidir.

Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilir?

Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilir

1. Rahat Kıyafetler Kullanmaya Özen Gösterin

lohusa hamile

Lohusalık dönemi olarak adlandırılan doğum sonrası dönemde anneler genellikle pijama veya gecelik tercih ederler. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi rahatlığı ve bel kısmının ayarlanabilir olmasıdır. Özellikle pijama tercihinde bulunacak anneler için effortt pijama oldukça tercih edilebilir bir alternatiftir. Pijama tercih eden hamile adaylarının bu dönemde pijama tercih etmelerinin sebebi özellikle bel bölgesinin rahatlığından kaynaklanmaktadır.

Pijama dışında bu dönemde tercih edebileceğiniz effortt gecelik ürünleri de bulunuyor. Gecelikler pijamalara nispeten farklı özellikler taşımaktadır. Pijamalarla dahi rahat edemeyen anne adaylarını gecelikler rahat ettirebilir. Ayrıca gecelikler giyme ve çıkartma kolaylığı sağlayabilir. Özellikle pamuklu yapılan bu ürünlerle üşüme ve terleme gibi problemlerle yaşamazsınız.

Lohusalık döneminin en önemli ürünlerinden biri olan lohusa gecelik ürünleri günümüzde birçok marka tarafından üretilmektedir. Anne adayları da bu ürünleri oldukça fazla tercih etmektedirler. Rahat etmeniz için her şey planlanan ürünlerde özellikle emzirme açısından size rahat ettirecek birçok alternatif bulunmaktadır. Emzirme haznesi bulunan gecelik ve pijamalar sayesinde üzerinizi çıkartmadan emzirme haznesinden bebeğinizi emzirebilirsiniz. Ayrıca idrar kesesine belirli bir baskı olacak bu tuvalet ihtiyacınız artacağı için tuvalete çıkmanızı kolaylaştıracak bu ürünlerle hem şık görünüp hem de rahat bir şekilde hamilelik ve lohusalık dönemini geçirebileceksiniz. Dar olmayan ürünleri tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

2. Beslenmenize Dikkat Edin

Anne ve Sağlıklı Beslenme

Doğum sonrası bebeğiniz ve vücut sağlığınız için beslenmenize önem vermeniz gerekmektedir. Günde 4 ile 5 öğün sebze ve meyve tüketmeniz gerekmektedir. Bu öğünlerde karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenip meyve tüketimini ihmal etmemeniz gerekmektedir. Dengeli ve doğru beslenmek, doğum sonrası dönemde daha hızlı toparlanmanıza ve sütünüzün artmasına yardımcı olacaktır.

Aşırı baharatlı, tuzlu ve hormonlu gıdalardan uzak durulmalıdır aksi taktirde bu durum mide ve bağırsak sorunlarına yol açabilir. Lifli gıdaların tüketilmesi ve yiyeceklerin çok çiğnenerek yavaş tüketilmesi gaz ve kabızlık sorununu çözmeye yardımcı olacaktır.

3. Spora Kısa Bir Süre Ara Verin

Doğum sonrası lohusalık dönemi kadının yaşam döngüsündeki en hassas dönemdir. İyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir ancak bu süreç içinde ağır kaldırmamak, uzun süre ayakta kalmamak, uzun yürüyüşlere çıkmamak ve sağlığınızı olumsuz etkileyecek, dikişlerinizi zorlayacak aktivitelerde bulunmamanız oldukça önemlidir.

Hassas dönemi atlattıktan sonra doktorunuzun da onayını alarak vücudunuzu zorlamayacak aktivitelerde bulunabilirsiniz. Kısa yürüyüşler, yoga ve basit bel bacak hareketlerini tercih edebilirsiniz.

4. Kendinizi İyi Hissettirecek Aktivitelerde Bulunun

Doğum sonrasında annenin yeni bir yaşama alışmaya başlaması hormonal değişikliklere sebep olur. Aşırı yorgunluk, değişimler, doğum sonrası kilolar yeni doğum yapmış anneleri huzursuz ve mutsuz hissetmeye itebilir. Lohusalık depresyonu olarak adlandırılan bu durum anne ve bebeği oldukça olumsuz etkileyebilmektedir.

Böylesi bir durumdan kurtulmak için annenin kendini mutlu ve huzurlu hissettiği aktivitelerde bulunması gerekir. Yeni hobiler edinmek, aile saatleri düzenlemek, evden uzaklaşmak ve günlük rutinin dışındaki aktivitelerde bulunmak anneleri daha iyi hissettirecektir. Tüm bunları ayapıp bu durumdan çıkamıyorsanız bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

5. Doktor Kontrollerine Özen Gösterin

Bebek Kontrolü

Doğum sonrası dönem annenin ve bebeğin bağışıklık sisteminin zayıf olduğu ve enfeksiyonlara ve hastalıklara en yakın olduğu dönemdir. Bu süreç içerisinde annenin vücudunda yeniden yapılanmanın olduğu ve hormonların değiştiği bir dönemdir.

Doğumun ilk 24-48 saati anne ve bebek için en kritik süreçtir. Bu süre içerisinde annenin kanamaları olabilir ya da bebeğin kalıtsal bir hastalığı olup olmadığı tespit edilebilir. Bu nedenle anne ve bebeğin bu süre içerisinde doktor gözetiminde olması oldukça önemlidir. İlerleyen dönemlerde annenin dikiş kontrolleri ve bebeğin aşıları içinde sağlık kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir.


Author

Bir Yorum Yap