Yaşam - Mart 1, 2019

Etkili Bir CV Nasıl Hazırlanır – CV Oluşturmak

İş bulmak zor ve meşakkatli bir yoldan geçer. Her insanın kendi istediği özelliklerde çalışma stratejisi vardır fakat bu durum o kadar kolay olmuyor. Firmaların çalışanlarından istediği, herkesin çok daha fazla çalışıp şirkete para kazandırmasıdır tabii ki bu da gerçekleşmiyor.

İş bulmanın bu kadar zor olduğu dönemde kendinizi şirketlere çok iyi pazarlamanız gerekmektedir. Kendinizi ne kadar iyi pazarlarsanız kendi belirlediğiniz çalışma saatleri, maaş, sosyal yardımlar vb. gibi durumlardan yararlanmamız veya aradığınız özelliklerde bir şirket bulmanız kolaylaşacaktır. Kendinizi iyi pazarlamanın yolu ise oldukça etkili bir cv hazırlamaktan geçiyor.

CV Nedir?

Resume

CV kelimesi “Curriculum Vitae” kelimelerinin baş harflerinden oluşan “Yaşam Özet” anlamına gelen ve ilk baktığında kim olduğun, seni tanımak için özet bilgi veren Türkçeye “Öz geçmiş” anlamına gelen bir kağıt parçasıdır. Bu kağıt parçasının değerli olması sizin yaptığınız projeler, çalıştığınız yerler, öğrendiğiniz yabancı diller, hobileriniz gibi bir çok kavrama bağlıdır.

Etkili Bir CV Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler

CV Nedir

1- Doğru ve güçlü bir temel inşa edin

Öz geçmiş doğru, abartısız yalın bir halde yazılmış şekilde olmalıdır. Aldatmanın olmadığı CV her zaman çok değerli olacaktır. Konuşma dili kullanmamanız sizi daha etkili hale getirecektir buna dikkat etmelisiniz. İlk görüş her zaman önemlidir. İş başvurusu yapılacak şirketle ilk görüşme biçimi cvler aracılıyla yapılmaktadır. Bırakılan güzel bir ilk izlenim için temeli sağlam inşa etmek gereklidir.

2- CV bir ayna gibidir

CV sizin bir takım aynanız gibidir. Sizi özetleyen bu sürece gerçekten vakit ayırın ve etkili bir dil kullanarak bu öz geçmişi hazırlayın. Bu şekilde doğru öz geçmiş hazırlamanın temelini atın.

3- Abartılı, çok uzun CV’ler etkisizdir

2 sayfayı geçen CV ler hazırlamayın sonuçta bu öz geçmişleri kontrol edenlerde insandır. Kariyerinizi oldukça özet geçin ve bu konuda çok etkili ve gerçekten merak uyandırıcı şekilde yapın ki CV nizi kontrol ettiklerinde devamını öğrenmek için sizinle görüşme yapsınlar.

4- Her iş/pozisyon için ayrı bir öz geçmiş

Başvurduğunuz pozisyona uygun özelliklerinizden bahsetmeniz sizin yararınıza olacaktır. Alakasız özelliklerin iş bulma potansiyelinizi düşürebileceği bir gerçektir. Her başvuracağınız iş için ayrı bir öz geçmiş oluşturmak çok daha değerli olacaktır.

5- Eğitim / iş / staj deneyimi

Eğitim bilgilerinizi karışık yazmak doğru olmaz. İlkokuldan kronolojik sıra şeklinde en son ki eğitim hayatınıza doğru yazmak daha doğru bir tercih olacaktır. Ters kronolojik sıra ile de iş ve eğer varsa staj deneyimlerinizi yazmanız etkili bir cv oluşturmak kategorisinin altın kurallarındandır.

6- Yeteneklerinizi etkili bir biçimde vurgulayın

Öğrendiğiniz yabancı diller veya bildiğiniz bilgisayar programlarını, iletişim gücünüzü karakter özelliklerinizi örneğin: liderlik vasfının güçlü olması gibi bunları düzgün ve kurallı bir şekilde öz geçmişe yazmalısınız.

7- Sertifikalar

Katıldığınız mesleki kurslar, aldığınız eğitim sertifikaları (unutmayın katılım sertifikaların çok bir değeri yoktur) bunları da dikkatli bir şekilde yayınlamanız sizin için çok değerli olacaktır. Her eğitim değerlidir, fakat başvuru yapacağınız alanla ilgili olduğunda değerlidir. Örneğin, el sanatları ile ilgili bir mesleki kurs almışsınızdır fakat başvuru yapacağınız alan pazarlama ile ilgili ve alakasızdır, aldığınız bu eğitimi sertifikalar kısmına yazmanız doğru olmayacaktır. Hobiler kısmında belirtmeniz daha mantıklı bir yaklaşımdır.

8- Referanslar

Belki de öz geçmişin en önemli kısımlarından birisi referanslardır. Başvuracağınız şirkette çalışan veya işinde marka olmuş sözü geçen tanıdıklarınızın isimlerini yazarsanız, bu durum işe girme ihtimalini arttırabilmektedir. Üniversite hocalarınızın referansını almak sizin için + puan olarak geri dönmektedir. Eğer üniversite mezunu iseniz hocalarınızla aranızdaki bağı daha sağlam tutmak size çok yardımcı olacaktır.

Örnek bir CV

cv oluşturmak

Görselde ki hataları yapmamanız öz geçmişiniz için çok değerlidir, çünkü karmaşık ve farklı yapılar, sizi karşı tarafa daha zor anlaşılmaya neden olur ve kendinizi ifade edemezsiniz. Europass yöntemi ile kendinize çok daha kullanışlı, kolay hazırlanan ve tüm işletmeleri, pozisyonlara hitap eden CV hazırlayabilirsiniz. Etkili bir cv oluşturmak, Europass yöntemi ile daha kolaydır. Europass cv oluşturmak istiyorsanız bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!

Yeni paylaşımlardan haberdar olmak için mail adresinizi yazın

tarafından yazıldı

Yazarın diğer yazılarını görmek için yazar ismine tıklayın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: