Yaşam

Europass Nedir? Europass CV Nasıl Oluşturulur?

europass cv

Europass cv oluşturmanın, kariyerinize olumlu bir etkisi olacaktır. Neden mi? Çünkü Europass, insanların beceri ve yeteneklerini Avrupa’da daha sade ve kolay anlaşılır bir biçimde oluşturulmasına yardımcı olmak için açılmış bir platformdur.

Europass CV oluşturmak için her hangi bir şart bulunmamaktadır. Herkes bu sisteme giriş yaparak CV oluşturabilir veya düzenleyebilirler. Oluşturduğunuz CV’leri oturum açarak kayıt edebilir, istediğiniz zaman sistem üzerinden tekrar düzenleyip, bilgisayarınıza kayıt edebilir veya istediğiniz kişiye mail atabilirsiniz.

Europass Nedir?

Europass toplamda 5 dokümandan oluşan, insanların yeteneklerini ve becerilerini daha iyi bir şekilde aktarmasını hedefleyen boş bir belge türüdür. Bu belgelerden ikisi erişimi herkes tarafından mümkün olan, özgeçmiş (CV) yani bizim burada kullanmayı öğreneceğimiz diğeri ise dil pasaportudur. Diğer üç belge mesleki eğitim merkezleri düzenlenen belgelerdir.

İş hayatının olmazsa olmaz belgelerinden birisi CV’lerdir. Şirketlerin kişileri ön tanıma belgesi olarak bilinen CV’ler, kişinin yeteneklerini, becerilerini ve kişisel özelliklerinden bahseden bir belgedir. Kişiler, Europass cv özelliği sayesinde Avrupa standartlarında belirlenmiş bazı özelliklerin online platform üzerinden hazırlanması ve düzenlenmesi imkanı tanımaktadır. Şimdi hep beraber europass cv oluşturmanın püf noktalarına göz atalım.

Europass CV Nasıl Oluşturulur?

Europass cv oluşturmak için öncelikle bağlantıyı takip etmelisiniz daha sonra ekranda taslak halinde yer alan yönergeleri takip ederek cvnizi oluşturabilirsiniz. Fakat cv oluşturken dikkat edilmesi gereken hususlar var şimdi onlardan bahsedelim.

1- Tüm Bölümlerde Kısa ve Öz Olun

Cvnizin çok uzun olması okurken karşı tarafı sıkacak ve göz atıp geçecektir fakat yeteneklerinizi veya becerilerinizi kısa ve etkili bir şekilde anlatabilirseniz europass cvniz o kadar etkili olacaktır. Cümlelerinizi etkili seçmeniz sizi bir adım öne taşıyacaktır.

2- Başvuru Türünüzü Belirleyin

cv hazırlarken başvuru türü

Europass cv oluştururken, başvuru yapacağınız pozisyona göre başvuru türünü belirtmelisiniz.

Kendinizi mi belirtmek istiyorsunuz, iş mi arıyorsunuz veya bir yere mi başvuracaksınız bu tür seçenekleri değerlendirip buna göre cv oluşturmanız gerekmektedir.

3- Diğer Beceriler Kısmına Önem Verin

europass cv nasıl oluşturulur

Kendinizi ifade edebileceğiniz en önemli kısım burasıdır. Bir şirket, yalnızca becerilerinize veya yeteneklerinize bakmaz, standart hayatınızda yaptığınız etkinlikler, çalışmalar veya organizasyonlara da dikkat eder ve sizin karakteristik yapınızı ön plana çıkarır. Bu tip durumlar iş alım sürecinde çok etkilidir dikkatli olmalısınız.

4- Dijital Beceriler Bölümüne Dikkat Edin

Europass Nedir? Europass CV Nasıl Oluşturulur?

Dijital beceriler bölümü tam 5 aşamadan oluşuyor ve dijital alanda becerilerinizin hangi seviyede olduğunu ölçüyor. Burada size verilen seçeneklere uygun olanı seçtiğiniz taktirde hiç bir şey yazmadan cvnize otomatik olarak dijital beceri seviyeniz ekleniyor. Bu bölüm hem iş veren hemde sizin için oldukça önemli europass cv oluştururken dijital beceriler bölümünü çok daha dikkatli okuyup bilgilerinizi buna göre işaretleyin.

5- Fotoğrafınız Kesinlikle Olmalı

İnsanları tanımanın en güzel ve doğru yollarından birisi görsel temastır. İşletmelerde buna çok dikkat etmektedir. Tertip düzen bir iş yerinin olmazsa olmazıdır. Sizlerde europass cv hazırlarken en düzgün ve klas bir fotoğrafınızı koymanız gerekmektedir. Fotoğraf koyarak adayların bir önüne geçebilirsiniz.


Artık cvniz hazır, dosyayı dışarı aktar seçeneğini seçtikten sonra hazırlamış olduğunuz öz geçmişi ister bilgisayar ister belirli bulut cihazlarına belirlemek istediğiniz dosya biçiminde kayıt edebilirsiniz. İlerleyen zamanda düzenlemek istiyorsanız şayet indirmiş olduğunuz pdf dosyasını tekrar bu editöre ekleyerek düzenlemelerde bulunabiliyorsunuz.

Europass CV nasıl oluşturulur sorusuna bu maddelerle cevap vermek doğru olacaktır. Dikkat edeceğiniz maddeleri bildikten sonra yapacağınız hamleler farklı olsa da doğru bir şekilde tamamlayacaksınız.

Europass Örnek CV

europass örnek cv

Avrupa Birliği için hazırlanan cvler İngilizce dilinde olmak zorunda fakat sizler bu editörü kendiniz içinde kullanabilirsiniz. Etkili bir cv oluşturmak için nelere dikkat edilir hakkında yazdığımız yazıya göz atabilir daha etkili ve dikkat çekici cvler hazırlayabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yap