Yaşam - Mart 3, 2019

Motivasyonu Arttırmak İçin Yapmanız Gereken 9 Şey!

Motivasyon ve verimlilik bir işi yaparken başarılı olma ihtimalimizi arttıran en önemli unsurlardandır. Motivasyon eksikliği her insanda var olan doğal bir özelliktir. Dikkat edilmesi durumunda verimlilik maksimum seviyeye getirilmektedir.

Motivasyonu Arttırmak
Eğer hayallerini gerçekleştirmek istiyorsan, durma çok çalış!

Motivasyon Nasıl Sağlanır?

Bill Gates, Mark Zuckerberg, Jack Bezos gibi çok büyük işler yapmış insanların nasıl bu duruma sahip olduklarını merak ettiniz mi? Eğer merak ediyorsanız sorunun cevabı çok basit: Planlı çalışarak.

Atalet kavramını çok sık görmeyiz fakat atalet kavramı Türk insanında çok baskındır. Atalet, bir insanın yapacağı işe odaklanmasında güçlük çekmesi, miskin olması, sürekli uyku, yorgunluk belirtilerinin olması anlamına gelir. İşte ataleti yıkmanın en önemli yollarından birisi motivasyonu arttırmak yada verimliliği arttırmaktır. Belki bizler, örneğini verdiğim insanlar gibi çok büyük kitlelere hitap edemeyeceğiz, fakat hedeflerinize ulaşmak o insanların yaptığı kadar büyük bir iş sayılacaktır.

Motivasyon Arttırma Yolları Nelerdir?

Motivasyon Nasıl Arttırılır

1- Plan

Motive olmaktaki en önemli kurallardan birisi planlı yaşamaktır. Eğer planlı bir şekilde yaşamaya alışırsanız yaşamınızda başarılı olmamanız için hiç bir sebep yoktur. Bugün, yarın veya 1 yıl sonrası hiç fark etmez, planınızı yapın ve buna göre hareket etmeye çalışın. Motivasyon yanında başarıyı getirmektedir, başarı ise daha da motive etmektedir. Planlı olmak ise motivasyon ve başarıyı tetiklemektedir. Planlı olmak başarmanın yarısıdır.

2- Farkındalık

Neler yapabileceğiniz, yetenekleriniz bu unsurlar sizi hayatta gol atmanıza yardımcı bir forvet oyuncusu gibidir. Eğer neler yapabileceğinizin farkına varırsanız aşamayacağınız engel yoktur. Fark yaratmak, farkında olmakla başlamaktadır. Planlı yaşayan insanlar, hayatın ve hayatın güzelliklerinin daha farkındadır. Her şeye vakit ayırmaktadır. Bu durumda kişileri daha mutlu bir insan yapmaktadır. Nasıl başarı motivasyonu artırıyorsa, mutlulukta başarıyı doğurmaktadır. Tüm bunlar çarkın bir dişlisi gibidir ve doğru çalıştığı taktirde her zaman başarıyı getirmektedir.

3- Verimlilik

Hangi saatlerden daha çok verim alıyorsunuz. Bu soruyu daha önce kendinize sordunuz mu? Geceleri daha verimli çalışıyorsanız veya başarılı işler çıkarıyorsanız gece oturup o saatlerde çalışmayı denemelisiniz. Örneğin bir lise öğrencisisiniz ve üniversite sınavına hazırlanıyorsunuz. Gece 4 – 5 sularında daha iyi test çözüp konu anlatımlarını daha iyi idrak ediyorsanız daha erken uyuyup o saatlerde kalkıp çalışmak ders çalışma motivasyonunu arttıracaktır.

4- Organize Olmak

Gün içerisinde eğer yoğun bir kişiyseniz oldukça iş yükünüz ağır ve yorucu olacaktır. Fakat bu yaptığınız işleri gruplayarak veya belirli saatlere bölerek yapmaya çalışırsanız verimlilik daha da artacaktır aksi taktirde negatif olacaksınız bu da hem aile içi rahatsızlığa hemde kişisel başarısızlığa yol açacaktır.

5- Bazen “Hayır” Demek Hayat Kurtarır!

Sizler birer insan, bireysiniz. Her şeyi yapmak zorunda değilsiniz. Kendinize vakit ayırmalısınız. Basit bir kelime sizi yoğun stresli ve sıkıcı işlerden kurtaracaktır. Hayır demeyi öğrenmek kendinize vakit ayırdığınızı süreyi arttıracaktır.

6- Hobileriniz Edinin

Çalışma ortamından, ailenizden farklı hobiler edinin. Futbol oynayın, yüzün, basketbol oynayın, kürek çekin… Hobiler insanların en sevdiği işlerdir, çünkü hobi, insanların en çok zevk aldığı işi yapmasıdır. İnsanlar yapmayı sevdiği işlerde her zaman çok başarılı olmuşlardır.

7- Başarılı Olduğunuzda Kendinizi Ödüllendirin

Konunun en güzel bölümüne geldik aslında. Başarılı olduk. Mükemmel bir şey, başarılı oldunuz ve kendine ödül vermelisiniz. Bu, her durumda makuldur, örneğin kilo veriyorsunuz ayda 3 kilo vermek sizin için bir başarıdır ve siz bunu gerçekleştirdiğinizde kesinlikle ödülü hak ediyorsunuzdur. Belki ufak bir gezi, belki ufak bir çikolata bile bu ödül kavramına girecektir.

8- Yiyecekler ve Spor

Dikkat etmeniz gerekenlerden bir tanesi yiyeceğiniz yemekler ve spor/egzersizdir. Çok yağlı tuzlu yemek hantallaştırır sürekli uyumak ve yatıp dinlenmek istersiniz. Yiyeceklerinize dikkat edip basit egzersiz hareketleriyle güne daha motive başlayabilirsiniz.

9- Çok Çalışın

Çok çalışmak: en önemlisi, en zoru ve en kolayıdır. Eğer yukarıdaki maddeleri gerçekleştirirseniz zaten çalışacaksınız ve buna alışmış olacaksınız. Çalışmak sizin için bir yaşam felsefesi olacak. Eğer yukarıdakileri yapmakta zorlanıyorsanız, çalışmak size çok zor bir iş haline gelecek. Çalışarak her şeyi yapabilirsiniz.
“Çalışmadaki devamlılık, her güçlüğü yener.” Andre Maurois.

Bizi Takip Edin!

Yeni paylaşımlardan haberdar olmak için mail adresinizi yazın

tarafından yazıldı

Yazarın diğer yazılarını görmek için yazar ismine tıklayın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: