Yaşam

Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeliyiz ve Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ramazan Ayı

Ramazan ayının gelmesi ile evlerimizde ve sofralarımızda tatlı telaşlar başladı. Bu ay içerisinde dini görevlerimizi yerine getirirken, yediklerimize dikkat etmemiz sağlığımız için oldukça önemli bir yer kaplıyor. Oruç, doğru beslenildiği taktirde vücudumuz için oldukça yararlı bir hal alıyor.

On bir ayın sultanında yeme alışkanlıklarımızın değişmesi vücut dengemizi bozabilmekte ve dikkatsiz beslenilmesi kilo ve sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Peki enerjimizi kaybetmeden, vücudumuzun suyunu kaybetmeden Ramazan’da nasıl beslenmeliyiz ve nelere dikkat etmeliyiz hep birlikte bakalım.

İftar Ve Sahurda Dikkat Etmemiz Gerekenler

Ramazan'da Nasıl Beslenmeliyiz?

Oruç yeterli ve dengeli  beslenildiğinde, midenin dinlenmesi, damarlarda pıhtılaşmanın azalması, vücutta detoks etkisi yaratması bakımından oldukça faydalıdır. Bu etkilerin zarara dönüşmemesi için yapmamız gerekenler nelerdir?

1. Yiyecekleri İyice Çiğnemeye Özen gösterin

İftarda ve sahurda yiyecekleri hızlıca çiğnemeden yutmak midenizde rahatsızlıklara neden olabilir. Bununla birlikte hızlıca ve yeterinden fazla yenen yemek kalp rahatsızlıklarına neden olabilir. Bir öneri olarak iftar vaktinde çorbanızı içtikten sonra 2 veya 3 dakika bekleyerek diğer yemeğinize geçmeniz mide spazmının önüne geçecektir.

2. Bolca Su İçmeye Özen Gösterin

Yeterli sıvı alınmadığı takdirde, uzun süre susuz kalacağımızdan dolayısıyla sıvı kaybı oluşur. Bu durumda halsizlik, çarpıntı ve hararete neden olabilir. Sıvı kaybının artması durumunda tansiyon düşmesi ve bayılmalara sıklıkla rastlanabilir. Ramazan ayında yaklaşık 2 litreye yakın su tüketilmesi gereklidir. Bunu iftar ve sahur dilimi arasında düzenli bir şekilde içerseniz daha sağlıklı olacaktır.

3. Pide Ve Porsiyon Tüketimine Dikkat Edin

İftar ve sahurlarda ağır yiyeceklerden kaçının. Fazla yağlı yiyecekler tüketmeyin. Ayrıca yemeklerinizin porsiyonlarınıza dikkat etmelisiniz. Sahurlar hafif kahvaltılardan oluşmalı iftarlar ise doyurucu ve besleyici yemeklerden oluşmalıdır. Karbonhidratın fazla tüketilmemesine özen gösterilmelidir.

4. Lif Bakımından Zengin Yiyecekler Tüketin

İftarınızı lif bakımından zengin olan hurma ile açmaya özen gösterin. Bağırsaklarınız için zengin lif içeren sebzeleri tüketmeyi tercih edin. Bunun yanı sıra Ev yoğurdu ve mevsim yeşillikleri tüketmenizi tavsiye ederiz.

5. Tuz Tüketimine Dikkat Edin

Aşırı miktarda tuz tüketmek ve gereğinden fazla tuz bulunan ürünleri tercih etmek oldukça zararlıdır. Bu durum gün içerisinde normalden daha fazla susamanıza neden olacak ve hararete sebebiyet verecektir.

6. Sahur Yapmaya Özen Gösterin

Sahur öğünü ramazan aylarında kesinlikle atlanmaması gereken bir öğündür. Atlanması halinde tüm gün aç kalan vücudumuzda halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı gibi olumsuzluklar meydana gelebilir.

7. Tatlı Porsiyonuna Dikkat Edin

Ramazan ayında sıkça tüketilen baklava, revani, kek, pasta, bisküvi gibi kan şekerini hızla yükselten gıdalar acıkmaya neden olacağından tüketiminden kaçınılması gereken gıdalardır. Ayrıca toplumumuzda sahurda sıkça tüketilen pirinç pilavı ve makarna da kan şekerini hızla yükselttiğinden kaçınılması gereken gıdalar arasındadır. Bu nedenle uzak durmak gereklidir. Tatlıları çok abartmamalı ve porsiyonuna dikkat etmek sağlınız açısından büyük önem arz ediyor.

ramazanda beslenme

Ramazanın gelmesiyle Ramazan’da nasıl beslenmeliyiz, Ramazan’da hangi yiyecekleri tüketmemeliyiz gibi sorulara yanıt arar olduk. Doğru ve dikkatli beslenildiği taktirde vücudumuz için oldukça yararlı olan orucu sağlıkla tutmanız dileğiyle. Sahurda yapabileceğiniz 4 farklı omlet tarifi ya da iftar sofralarınızı süsleyecek 3 farklı makarna tarifine göz atmak isterseniz linke tıklamanız yeterli. Mutlu ramazanlar dileriz.

Yorum Bulunamadı

Yorum Yap