Ramazan ayının gelmesi ile evlerimizde ve sofralarımızda tatlı telaşlar başladı. Bu ay içerisinde dini görevlerimizi yerine getirirken, yediklerimize dikkat etmemiz sağlığımız için oldukça önemli bir yer kaplıyor. Oruç, doğru beslenildiği taktirde vücudumuz için oldukça yararlı bir hal alıyor. Bu yazımızda Ramazan Ayında nasıl beslenmeli, nelere dikkat edilmeli ve doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgiler paylaşacağız.

On bir ayın sultanında yeme alışkanlıklarımızın değişmesi vücut dengemizi bozabilmekte ve dikkatsiz beslenilmesi kilo ve sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Peki enerjimizi kaybetmeden, vücudumuzun suyunu kaybetmeden Ramazan’da nasıl beslenmeliyiz ve nelere dikkat etmeliyiz hep birlikte bakalım.

Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeli ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ramazan'da Nasıl Beslenmeliyiz?

Oruç yeterli ve dengeli  beslenildiğinde, midenin dinlenmesi, damarlarda pıhtılaşmanın azalması, vücutta detoks etkisi yaratması bakımından oldukça faydalıdır. Bu etkilerin zarara dönüşmemesi için yapmamız gerekenler nelerdir?

1. Yiyecekleri İyice Çiğnemeye Özen gösterin

İftarda ve sahurda yiyecekleri hızlıca çiğnemeden yutmak midenizde rahatsızlıklara neden olabilir. Bununla birlikte hızlıca ve yeterinden fazla yenen yemek kalp rahatsızlıklarına neden olabilir. Bir öneri olarak iftar vaktinde çorbanızı içtikten sonra 2 veya 3 dakika bekleyerek diğer yemeğinize geçmeniz mide spazmının önüne geçecektir.

2. Bolca Su İçmeye Özen Gösterin

Yeterli sıvı alınmadığı takdirde, uzun süre susuz kalacağımızdan dolayısıyla sıvı kaybı oluşur. Bu durumda halsizlik, çarpıntı ve hararete neden olabilir. Sıvı kaybının artması durumunda tansiyon düşmesi ve bayılmalara sıklıkla rastlanabilir. Ramazan ayında yaklaşık 2 litreye yakın su tüketilmesi gereklidir. Bunu iftar ve sahur dilimi arasında düzenli bir şekilde içerseniz daha sağlıklı olacaktır.

3. Pide Ve Porsiyon Tüketimine Dikkat Edin

İftar ve sahurlarda ağır yiyeceklerden kaçının. Fazla yağlı yiyecekler tüketmeyin. Ayrıca yemeklerinizin porsiyonlarınıza dikkat etmelisiniz. Sahurlar hafif kahvaltılardan oluşmalı iftarlar ise doyurucu ve besleyici yemeklerden oluşmalıdır. Karbonhidratın fazla tüketilmemesine özen gösterilmelidir.

4. Lif Bakımından Zengin Yiyecekler Tüketin

İftarınızı lif bakımından zengin olan hurma ile açmaya özen gösterin. Bağırsaklarınız için zengin lif içeren sebzeleri tüketmeyi tercih edin. Bunun yanı sıra Ev yoğurdu ve mevsim yeşillikleri tüketmenizi tavsiye ederiz. Hafif yiyecekler olduğundan dolayı rahatsız etmez hemde kilo vermenize yardımcı olur.

5. Tuz Tüketimine Dikkat Edin

Aşırı miktarda tuz tüketmek ve gereğinden fazla tuz bulunan ürünleri tercih etmek oldukça zararlıdır. Bu durum gün içerisinde normalden daha fazla susamaya neden olacak ve hararete sebebiyet verecektir.

6. Sahur Yapmaya Özen Gösterin

Ramazanda beslenmenin en önemli kurallarından biri sahur öğünüdür. Sahur, ramazan aylarında kesinlikle atlanmaması gereken bir öğündür. Atlanması halinde tüm gün aç kalan vücudumuzda halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı gibi olumsuzluklar meydana gelebilir. Sahurda, yaban mersini, bal, reçel, pekmez gibi yiyecekler yiyerek hem gün boyu tok kalırsınız hemde vücut gerekli şeker takviyesini almış olur.

7. Tatlı Porsiyonuna Dikkat Edin

Ramazan ayında sıkça tüketilen baklava, revani, kek, pasta, bisküvi gibi kan şekerini hızla yükselten gıdalar acıkmaya neden olacağından tüketiminden kaçınılması gereken gıdalardır. Ayrıca toplumumuzda sahurda sıkça tüketilen pirinç pilavı ve makarna da kan şekerini hızla yükselttiğinden kaçınılması gereken gıdalar arasındadır. Bu nedenle uzak durmak gereklidir. Tatlıları çok abartmamalı ve porsiyonuna dikkat etmek sağlınız açısından büyük önem arz ediyor.

8. Dikkat Edildiğinde Oruç Tutarak Hem Kilo Verilebilir

Yıl boyunca vücut hiç dinlenmediğinden ramazan ayında oruç tutarak vücudumuzu bakıma sokarız. Oruç sayesinde vücudumuzdaki zararlı toksinler ölür, mikroplar kırılır ve böylece daha sağlıklı bir hale geliriz. Beslenmemize dikkat ederek ise istenmeyen yağlardan da kurtulabiliriz. Fazla şeker ve yağ tüketimi yapmadan doğru bir şekilde beslenilirse fazlalıklardan kurtulmak hiçte zor değil.

9. Kronik Hastaların Dikkatli Olması Gerekli

Kronik hastalığı olan kişilerin oruçlu tuttukları vakit ilaç saatleri değişebilir veya düzenleri bozulabilir. Bu kişilerin doktor tavsiyesi dışına çıkmamaları gerekmektedir. Kendi düşüncelerine göre ilaçlarını veya tedavilerini aksattıkları zaman hem bünyelerine hemde tedavilerine zarar verebilirler.


İftar ve Sahurda Doğru Bilinen Yanlışlar

Ramazan Ayında Yapılan Yanlışlar
  • Ramazanda vücut susuz kalır fakat insanlar gerekli sıvıyı almak için kola, limonata ve soda gibi gazlı içeceklere yönelmektedir. Bu doğru değil, asitli içecekler yerine bol bol su tüketmelisiniz. Ayrıca çay içmek vücuttaki suyu azaltır. İçtiğiniz çay kadar su tüketmelisiniz.
  • Sahur yapmadan oruç tutmaya başlamak oldukça yanlış bir harekettir. Vücudun belirli miktarda vitamin ve proteini alması gereklidir. Sahur yapmayı ihmal etmeyin.
  • Kan şekeri azaldığı için bal, reçel ve pekmez gibi bol şekerli gıdalara saldırmak yanlış, bunun yerine daha az yemek gereklidir. Fazla yenirse birden kan şekeri tekrar düşebilir.
  • İftar yaparken birden tüm sofrayı yemekte oldukça yanlış yapılan bir harekettir. Yavaş yavaş tüketmeye özen gösterin. Mide krampı geçirebilirsiniz.
  • İftar yapıldıktan hemen sonra tatlı yemek doğru değildir. Aradan 20 25 dk geçmesine özen gösterin ve tatlıyı öyle tüketin.
  • Sahur yaparken kahvaltılıklar tüketmek gereklidir. Yemekleri iftarda yemek daha doğru olacaktır.
  • Çoğu kişi oruç tutmanın zayıflatacağına inanmaktadır. Bu doğru değildir. Doğru ve sağlıklı beslenme, insan vücuduna çok yararlıdır fakat doğrudan zayıflamanıza yardımcı olmaz.
  • Oruçluyken egzersiz yapmak bünyeye zarar verebilir. Vücut aç ve susuz kaldığından dolayı zorlanırken sporla daha da zorlamak; baş dönmesi, halsizlik ve rahatsızlıklara neden olabilir.

Ramazanın gelmesiyle Ramazan ayında nasıl beslenmeli, Ramazan’da hangi yiyecekleri tüketmemeliyiz gibi sorulara yanıt arar olduk. Doğru ve dikkatli beslenildiği taktirde vücudumuz için oldukça yararlı olan orucu sağlıkla tutmanız dileğiyle. Sahurda yapabileceğiniz 4 farklı omlet tarifi ya da iftar sofralarınızı süsleyecek 3 farklı makarna tarifine göz atmak isterseniz linke tıklamanız yeterli. Mutlu ramazanlar dileriz.

Author

Bir Yorum Yap