Yaşam

Renklerin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

Renklerin psiklolojij etkileri

Renkler hayatımızın her köşesindedir. Giyeceğimiz kıyafetler, gideceğimiz mekanlar, yemek yediğimiz tabakların vb. gibi her yerde renklerle karşı karşıyayız. Peki bu renkler hayatımızı nasıl etkiliyor?

Renklerin bir çok anlamı bulunuyor. İş görüşmesine giderken hangi renk kıyafet giyilirden, bir ürününü pazarlayan bir şirketin iç dizaynını yapacağı renge kadar renklerin insan psikolojisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Oturacağımız odanın dekoru, rengi gibi etkenler evdeki davranışlarınızı dahi etkilediğini biliyor muydunuz? Oda renginin açık olması, dekorunun ferah olması sizi daha rahat hissettirecek ve evdeki kavga gürültünün daha az olacağını söyleyebiliriz.

Renklerin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Tabii ki renkler kültür farklılıklarına göre anlamları ayırt edilebilir. Örnek verecek olursak, Pembe rengi genel olarak sakinliği arttırır, daha kontrollü davranmayı sağlar ve şiddeti azaltır fakat Asya kültürüne göre eskikliği ve sağlığı anlatır. Bu durumda ele alacağımız renklerin psikolojik etkileri daha çok bizim kültürümüze dayalı olarak anlatacağız.

Renklerin psikolojik etkileri, insan ve ruh sağlığından tutun, pazarlayacağınız ürünün renginden, zayıflamak istediğiniz zaman kullanacağınız yemek takımları vb. gibi nesnelerin renklerine dahi gidecektir. Renkler, insanın doğasında bulunan ve oldukça anlamı olan bir durumdur.

Renklerin İştah Üzerindeki Etkisi

Yeşil yemek takımı
Yeşil Tabak Takımı

Zayıflamak konusu biraz açalım. Renklerin iştah üzerindeki etkisinden bahsediyoruz şöyle ki eğer zayıflamak istiyorsanız etrafınızdaki bulunan renkler sizin yiyeceğiniz yemeği sınırlayabilir. Örneğin: sağlıklı beslenmek istiyorsanız: masa örtünüzü, yemek takımlarınızı veya peçetenizi yeşil seçtiğiniz taktirde, yeşil renk sizi daha sağlıklı beslenme itecektir. Yani yiyecek seçimlerinizi etkileyecek ve daha çok sebze veya taze yiyecekleri yemenize olanak sağlayacaktır.

Mavi tabakta yumurta
Sahanda yumurta

Kilo vermek istiyorsanız lacivert tercihler iştahınızı keser ve daha az yemek yemeye teşvik eder böylece kilo almak sizin için dert olmayacaktır. Renkler sayesinde yemek konusunda kendinizi dizginleyebilirsiniz.

Kırmızı tabakta yemek
Waffle

Kilo almak istiyorsanız kırmızı rengine yönelebilirsiniz. Kırmızı, en dikkat çekici renklerden birisidir, ayrıca iştah açıcı bir renktir. Fast Food yemek zincirlerinin kullandığı kırmızı renk buradan gelir. İştahınız açılsın bizden yemek yiyin diye. Yani sizde evde yemek yemek, kilo almak istiyorsanız kullanacağınız kırmızı dekor daha fazla yemek yeme olanağı tanıyacaktır.

Renklerin dili vardır eğer bu dilden konuştuğunuz taktirde istediklerinizi elde edeceksiniz. İş görüşmesine giderken giyilecek renkler vardır eğer bu renkleri tercih ederseniz karşıdaki insanı etkilemek daha kolay olacaktır. Eğer bu konu hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız linki takip edin. Renkler ve anlamları aslında gerçek hayatta da sürekli karşılaştığımız durumlara sahip şimdi renklerin anlamlarını biraz detaylı inceleyelim.

Kırmızı

Kırmızı renkteki ağaçlar
Kırmızı Ağaç

Kırmızı renginin insan psikolojisine olan etkileri şöyledir: insanlara heyecan, enerji ve duygusal anlamda güçlü bir his verir. Kan dolaşımını hızlandırarak tüm bunları sağlıyor. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz gibi iştah açıcı bir özelliği de vardır. Ayrıca randevularda kırmızı renk kıyafetlerin tercih edilmesi ilişkinin daha kuvvetli olmasına yardımcı olabilir.

Yeşil

yeşillik içinde doğa evi
Orman içerisindeki bir ev

Yeşil huzur veren bir renktir. Allah’ın doğayı yeşil yaratmasındaki belki de nedenlerden birisi budur. İnsanlar yeşilin olduğu her yeri çok severler ormanlar, ağaçlık alanlarda bulunmak sinir ve stresten uzak tutar. Rahatlatır ve yorgunluğu alır. Kalp ritmini düzene sokar bu yüzden kalp hastalıklarında dahi kullanılır. Ayrıca yeşil, insan psikolojisine olan etkilerinden birisi de dostluk ve güvenin simgesidir. Bu yüzden bazı bankaların tasarımları veya logoları yeşil olarak tasarlanmıştır.

Mavi

Mavi göz yüzü ve deniz
Açık deniz

Mavi rengi sakinliği canlandırıyor diyebiliriz. Genellikle iş yoğunlu olan yerlerde kullanılan mavi sayesinde çalışanların daha sakin olması daha az yorulması için kullanılan bir renk türüdür. Mavi renginin psikolojik etkisi bunlarla sınırlı değildir. Huzur ve ferahlığı simgeler ve mavi ile birlikte olunduğunda daha huzurlu ve ferah bir ortam hissi vermektedir.

Beyaz

Beyazlar altında bir orman
Karla kaplı yol

Beyaz, ışığı yansıttığından dolayı ferahlık hissi verir. Beyaz ile tasarlanan bir mekanda oturduğunuzda daha ferah, serin bir hisse kapılırsınız, ayrıca beyaz saflığın, temizliğin simgesidir. Beyaz renginin insan üzerindeki psikolojik etkilerinden biriside motivasyondur. Beyaz rengi, motive eder ve çalışma hırsınızı arttırabilir bu yüzden çalışma ortamlarınızı beyaz gri gibi açık tonlarda düzenleyebilirsiniz.

Mor

Mor çiçekler
Mor Çieçk

Mor, zenginliğin, lüksün ve sadakatın gücünü temsil eder. Mor kraliyet ailelerin tercih ettiği ve sıklıkla kullandığı bir renk türüdür. Bunun sebebi mor renge ulaşmanın zor olması ve herkesin bu renge sahip olamamasıdır.

Sarı

Güneşin doğuşu
Batan Güneş

Sarı, enerji veren bir renk olarak bilinir fakat bazı kültürlerde sahteciliği, hastalığı gibi kötü durumları temsil eder. Sarılık hastalığı vb. gibi hastalık adlarını sarı renginden dolayı almıştır. Fakat bazı kültürlere göre de sarı rengi, kişiye neşe ve enerji vermesidir ayrıca dikkat çekici bir renk olduğundan taksilerde kullanılır uyarı niteliği taşıdığı içinse trafik lambalarında da yerini almıştır.

Siyah

Siyah kedi
Siyah kedi

Gücün ve asilliğin rengi olarak bilinen siyah rengi, bazı kültürlere göre keder, şanssızlık ve karamsarlık olarak ta tanımlanabilir. Fakat siyah renginin hem dekordaki hemde kıyafet olarak kullanıldığında kusurları kapatma özelliğinin olmasından dolayı oldukça sık tercih edilir.

Renkler sizin karakterinizi, hareketleriniz ve yapacaklarınızı belirtir. O yüzden seçim yaparken renklerin anlamlarını dikkate alıp buna göre değerlendirin ve kazanan siz olun!

Yorum Bulunamadı

Yorum Yap