Yaşam - Mart 9, 2019

Vitamin Eksikliğinin 10 İşareti

Vitaminler vücudumuzun sağlığı ve hücrelerimizin sağlıklı işleyişi için önemli organik besinlerdir. Beden sağlığımızı korumak, çeşitli rahatsızlıklara yakalanmamak ve enerjimizin düşmemesi için gerekli vitaminleri doğru şekilde ve ölçüde almalıyız. Yetersiz vitamin alımı çeşitli rahatsızlıklarla kendini gösteriyor. Gelin vitamin eksikliğinin vücuttaki belirtilerine  hep beraber bakalım.

Vitamin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir

vitamin topları

1. Uzun süreli yorgunluk

Eğer çok fazla efor sarf etmeden vücudunuzda uzun süreli yorgunluk ve fiziksel koordinasyon bozukluğu hissediyorsanız bu durum   B1 vitamini eksikliğini ifade ediyor olabilir. Bu vitamin Beynin enerji  üretimi için gereklidir.

2. Görme Problemleri

A vitamini eksikliği vücudumuzda görme problemi oluşturabilir. Bu vitamin gündüz ve gece görmemizi sağlayan bir vitamindir ve A vitamini eksikliğinde göz akı parlaklığını kaybederek gece körlüğü veya göz kuruması gibi sorunları beraberinde getirebilir.

3. Kansızlık

B9 vitamini eksikliği vücutta kimi zaman kansızlığa neden olabilir. Bu durum solgun bir ten rengine, üşümeye, yorgunluğa ve bir çok rahatsızlığı beraberinde getirir.

4.Cildinizin çatlaması ve kuruması

Cildinizin kuruması ve çatlaması gibi deri hastalıkları B6 vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Bu eksikliğin belirtileri; elde egzama. iltihaplanma, dilde çatlaklar ve hücre yenilenmesinde yavaşlama olarak karşınıza çıkabilir.

5.Ciltte nedensiz oluşan morarmalar

Cildinizde nedensizce ve kolayca oluşan morarmalar C vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. C vitamini eksikliğinde vücut kolajen yapamaz ve bu durum vücutta çeşitli dokuların daha hassas olmasına ve tamirinin yavaşlamasına neden olur.

6. Cansız görünen saçlar ve çabuk kırılan tırnaklar

Bu durum H ya da B7 eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Belirtileri ise saçlarda kepeklenme. yavaş uzama ve sık kırılan tırnaklar olarak kendini gösterebilir.

7. Kemik ağrıları

Vücuttaki D vitamini eksikliği, kas ve kemik ağrılarına neden olabilir ve bu eksikliğin sonucu tüm vücutta hissedilir  ve ağrılar size zamanla halsizlik verebilir.

8. Kalsiyum

Vitamin eksikliği belirtilerinde kalsiyumun önemi oldukça fazladır. Kalsiyum eksikliği, vitamin eksikliğini tetikler. Kemiklerin zayıflığı, kas ve sinir kontrolü için kalsiyum dengenizi normal seviyelerde tutmalısınız.

9. Baş dönmesi, mide bulantısı

Eğer sık sık başınız dönüyor ise lütfen vitamin eksikliğinden şüphelenin ve en doğru kliniğe gidiniz. Baş dönmesi, mide bulanmasını tetikler eğer sizde bu ve diğer belirtiler mevcutsa vitamin eksikliğiniz olabilir.

10. Depresyon

Hiç bir şeye tahammül edemez hale geldiyseniz, sürekli kafanızda bir olaylar kurup kurup üzülüyorsanız mutlu olamıyorsanız B12 vitamin eksikliğiniz olabilir.

Vücudunuzda neler olup bittiğini öğrenmenin en sağlıklı yolu doktor tavsiyesine başvurmaktır. Kısa ve basit bir test ile vücudunuzda hangi vitaminin eksik olduğunu ve çözümü için ne yapmanız gerektiğini ancak bu yolla en doğru şekilde öğrenebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!

Yeni paylaşımlardan haberdar olmak için mail adresinizi yazın

tarafından yazıldı

Yazarın diğer yazılarını görmek için yazar ismine tıklayın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: