Yakıt Tüketimini Azaltmanın 10 Etkili Ve Şaşırtıcı Yolu

/ Nisan 24, 2019 / Yaşam

Son zamanlarda artan petrol fiyatlarından dolayı araç yakıt tüketimini azaltmanın yollarını derledik. Yakıt tüketimi, dizel, benzinli veya LPG kullanan araçların harcadığı yakıt fiyatıdır. Bu durumu maksimum seviyede aşağı çekmek için belirli yöntemler belirledik. Şimdi bu yöntemler ve öneriler neler bunlara bakalım.

Benzin ve motorin fiyatları kur farkından ve ekonomik bir takım olaylardan dolayı artmış durumdadır. Fiyatların bu denli artması, aracı kullanırken gösterdiğiniz performansa dikkat etseniz dahi cebinizi etkileyecek bir faktördür. Yakıt tasarrufunu sağlamak için yapılması gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar dikkate alındığı taktirde aracın yakıtı eskisinden daha az yakacaktır.

Yakıt Tüketimini Azaltmak

1. Ağırlık

Aracın ağırlığı şaşırtıcı gelebilir fakat bu durum yakıt performansını arttırmakta oldukça etkili bir durumdur. Aracınızda gereksiz ağırlık yapacak eşyalar taşımamalısınız. Bagajınızda veya arka koltukta fazlalık eşyalar varsa bunları evinizin bodrumuna veya saklayabileceğiniz bir yere koymalısınız.

2. Rölantide Durmak

Aracın rölantide durması yakıt tüketimini arttıran sebeplerden bir tanesidir. Aracın boşta durması sizi bir yere vardırmayacak fakat yakıtınızı harcayacaktır ve uzun süre rölanti halinde beklemesi yakıt tüketimini arttıracaktır. Rölantide olma süresi 30 saniyeyi aşmamalıdır, aksi durumda aracınız boşuna yakıt tüketecektir.

3. Vites Değiştirmek

Vitesi zamanında değiştirmek cebinize oldukça olumlu bir dönüş sağlamaktadır. Çünkü düşük devirde araç kullanmak mazot veya benzinin daha az kullanılması anlamına gelmektedir. Hızlanırken veya yolda giderken vites değiştirme ayarı çok iyi belirlenmelidir.

4. Pencere / Sunroof Etkisi

Araçları tasarlayan mühendisler, aracın rüzgarı çok daha iyi kesmesi ve giderken rüzgarın arabanın performansını etkilememesi için çalışmalar yaparlar. Eğer yüksek hızda otobanda giderken camınız veya sunroofunuz açık olduğunda rüzgar aracınızı etkiler yani araç performansında ters etki yaratır. Ayrıca aracın savrulma riskini arttırır. Camın açık olması gibi veya aracınızda bisiklet, tavan bagajı gibi unsurları taşımanız aracın yakıtını arttıracağı bir durumdur.

5. Aşırı Hız

Yüksek devirde araç kullanmak yakıt tasarrufunuzu etkileyecek ve aracınızın çok fazla yakıt harcamasına neden olacaktır. Aracınızı daha düşük devirlerde daha sakin bir sürüş ile daha az yakmasına yardımcı olabilirsiniz.

6. Dur-Kalk

Dur kalk yapmak bizim elimizde olan bir durum değildir. Yoğun trafikte araç normalden daha fazla yakar. Eğer yoğun trafiğe sahip yerlerde yaşıyorsanız araç yerine toplu taşıma araçları kullanmak hem sizin vaktiniz için hemde dünya için daha yararlı olacaktır.

7. Önünüzü Sürekli Takip Edin

Aracınızı kullanırken trafik ışıkları, yaya yolları ve trafik tabelalarını takip ederseniz, trafik ışıklarına direkt yakalanmak yerine biraz daha yavaş giderek ışıkların değişmesine izin verin bu sayede daha az dur kalk yapmış olacaksınız.

8. Doğru Yakıtı Kullandığınızdan Emin Olun

Tüm yakıtlar aynı değildir. Petrol markalarının farklı istasyonlarındaki yakıtlar değişebilir. Aracınıza en kaliteli yakıtı almaya çalışın. Aldığınız yakıtın tek bir marka olmasına dikkat edin. Aracınızı alıştırdığınız yakıt, performansı arttırdığını ve yakıtı düşürdüğünü fark edeceksiniz.

9. Periyodik Bakımlarını Geciktirmeyin

Periyodik bakımlar aracın kalbi gibidir. Aracınızı tamamen etkiler. Bu yüzden periyodik bakımlarını zamanında yaptırın.

10. Yakıt Tasarruf Cihazlarını Kullanabilirsiniz

Yakıt tasarruf cihazları sayesinde aracın yakıt tüketimini azaltmak ve performansını arttırmak mümkün. Bor ile geliştirilmiş katkı maddeleri ile de aracınızın enjektör, motor temizliğini yapabilir bu sayede daha az yakmasına yardımcı olabilirsiniz.


Yakıt Tüketiminin Artması Araç İle İlgili Bir Soruna Teşkil Edebilir!

Yakıt tasarrufu

Eğer yakıtın ortalamanın üzerinde ise, öncelikle aracınızı bir ustaya kontrol ettirmelisiniz. Aracınızın çok fazla yakması veya yakıt harcaması aracınız ile ilgili bir problemin olduğunu gösteriyor olabilir.

  • Yağ bakımı kilometresini geçirmiş olabilirsiniz,
  • Hava fitresi ile ilgili bir problem olabilir,
  • Gaz/Debriyaj ayarlarında problem olabilir,
  • Hava lastik basınçları çok yüksek veya çok az olabilir. Mutlaka lastik basınçlarını kontrol ediniz.
  • Fren ayarlarının bozulması,
  • Rot ayarlarının yapılmaması

Araç kullanırken ne kadar dikkat ederseniz edin eğer araç ile ilgili problem varsa yakıt performansı oldukça düşük olacaktır. İlgili sorunları sanayide tamir ettirdikten sonra sürücü ile ilgili durumların iyileştirilmesi için uğraş göstermelisiniz. Eğer aracınızda tekniksel problemler mevcut değilse aşağıdaki tüyoları dikkate almalısınız.

Bu önerileri dikkate aldığınız taktirde daha fazla seyahat edebilirsiniz. Güvenli ve keyifli yolculuklar!

Bizi Takip Edin!

Yeni paylaşımlardan haberdar olmak için mail adresinizi yazın

Buğra tarafından yazıldı

Yazarın diğer yazılarını görmek için tıkla

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?