Blog

    Blog > Yaşam > Yakıt Tüketimini Azaltmanın 10 Etkili Yolu

Yakıt Tüketimini Azaltmanın 10 Etkili Yolu

Yakıt Tüketimi

Son zamanlarda artan petrol fiyatlarından dolayı araç yakıt tüketimini azaltmanın yollarını derledik. Yakıt tüketimi, dizel, benzinli veya lpg kullanan araçların daha az yakıt harcaması, bu sayede cebinizden daha az para çıkması demektir. Eğer aracınızın çok yakıt harcadığını düşünüyorsanız ve artan petrol fiyatlarından dolayı eskisi kadar aracınız ile seyahat edemiyorsanız bu yazıdaki tüyolar sizin yardımcınız olabilir.

Benzin fiyatları, motorin fiyatları almış başını gidiyor. Bu durum, aracı kullanırken gösterdiğiniz performansa dikkat etseniz dahi cebinizi etkileyecek bir faktör. Şu an en az yakan bir araç diye tabir ettiğimiz minik araçlar dahi cep yakıyor. Yakıt tasarrufunu sağlamak için yapmamız gereken bazı taktiksel hareketler var. Bu hareketleri yaptığınız taktirde aracınız eskisinden daha az yakacak ve paranız cebinizde kalacak.

Araç Yakıt Tüketimini Azaltmak

Yakıt tasarrufu

Yakıt Tasarrufunun azalması Araçtan Olabilir

Böyle bir seçenek mevcut. Aracınızın çok fazla yakması veya yakıt harcaması aracınız ile ilgili bir problemin olduğunu gösteriyor olabilir.

  • Yağ bakımı kilometresini geçirmiş olabilirsiniz,
  • Hava fitresi ile ilgili bir problem olabilir,
  • Gaz/Debriyaj ayarlarında problem olabilir,
  • Hava lastik basınçları çok yüksek veya çok az olabilir. Mutlaka lastik basınçlarını kontrol ediniz.
  • Fren ayarlarının bozulması,
  • Rot ayarlarının yapılmaması

Araç kullanırken ne kadar dikkat ediyor olursanız olun eğer araç ile ilgili problem varsa yakıt performansı oldukça düşük olacaktır. İlgili sorunları sanayide tamir ettirdikten sonra sürücü ile ilgili durumların iyileştirilmesi için uğraş gösterin. Eğer aracınızda bu tür sorunlarla karşılaşmıyorsanız aşağıdaki önerileri dikkate alınız!

Yakıt Tüketimi

1. Ağırlık

Şaşırtıcı gelebilir fakat bu durum yakıt performansını arttırmakta oldukça etkili bir durumdur. Aracınızda gereksiz ağırlık yapacak eşyalar taşımayın. Bagajınızda veya arka koltukta fazlalık eşyalar varsa bunları evinizin bodrumuna koyun. Gereksiz ağırlık yapacak eşyalardan kaçının.

2. Rölantide Durmak

Aracın rölantide durması yakıt tüketimini arttıran sebeplerden bir tanesidir. Aracın boşta durması sizi bir yere vardırmayacak fakat yakıtınızı harcayacaktır. Eğer birini bekliyorsanız yaklaşık 10 sn. fazla bekleyecekseniz aracınızı durdurmanız önerilir.

3. Vites Değiştirmek

Vitesi zamanında değiştirmek cebinize oldukça olumlu bir dönüş sağlayacaktır. Çünkü düşük devirde araç kullanmak mazot veya benzinin daha az kullanılması anlamına gelir. Hızlanırken veya yolda giderken vites değiştireceğiniz ayarı çok iyi belirlemelisiniz.

4. Pencere / Sunroof Etkisi

Araçları tasarlayan, araçların rüzgarı çok daha iyi kesmesi ve giderken rüzgarın arabanın performansını etkilememesi için çalışmalar yaparlar. Eğer yüksek hızda otobanda giderken camınız veya sunroofunuz açık olduğunda rüzgar aracınızı etkiler yani araç performansında ters etki yaratır. Ayrıca aracın savrulma riskini arttırır. Camın açık olması gibi veya aracınızda bisiklet, tavan bagajı vb. unsurları taşımanız aracın yakıtını arttıracağı bir durumdur.

5. Aşırı Hız

Yüksek devirde araç kullanmak yakıt tasarrufunuzu etkileyecek ve aracınızın çok fazla yakıt harcamasına neden olacaktır. Aracınızı daha düşük devirlerde daha sakin bir sürüş ile daha az yakmasına yardımcı olabilirsiniz.

6. Dur-Kalk

Dur kalk yapmak bizim elimizde olan bir durum değildir. Yoğun trafikte araç normalden daha fazla yakar. Eğer yoğun trafiğe sahip yerlerde yaşıyorsanız araç yerine toplu taşıma araçları kullanmak hem sizin vaktiniz için hemde dünya için daha yararlı olacaktır.

7. Önünüzü Sürekli Takip Edin

Aracınızı kullanırken trafik ışıkları, yaya yolları ve trafik tabelalarını takip edin. Trafik ışıklarına direkt yakalanmak yerine biraz daha yavaş giderek ışıkların değişmesine izin verin bu sayede daha az dur kalk yapmış ve yakıt tasarrufunuzu arttırmış olacaksınız.

8. Doğru Yakıtı Kullandığınızdan Emin Olun

Tüm yakıtlar aynı değildir. Petrol markalarının kendi istasyonlarındaki yakıtlar dahi değişebilir. Aracınıza en kaliteli yakıtı almaya çalışın. Aldığınız yakıtın tek bir marka olmasına dikkat edin. Aracınızı alıştırdığınız yakıt, performansı arttırdığını ve yakıtı düşürdüğünü fark edeceksiniz.

9. Periyodik Bakımlarını Geciktirmeyin

Periyodik bakımlar aracın kalbi gibidir. Aracınızı tamamen etkiler. Bu yüzden periyodik bakımlarını zamanında yaptırın.

10. Yakıt Tasarruf Cihazlarını Kullanabilirsiniz

Yakıt tasarruf cihazları sayesinde aracın yakıt tüketimini azaltmak ve performansını arttırmak mümkün. Bor ile geliştirilmiş katkı maddeleri ile de aracınızın enjektör, motor temizliğini yapabilir bu sayede daha az yakmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bu önerileri dikkate aldığınız taktirde daha fazla seyahat edebilirsiniz. Güvenli ve keyifli yolculuklar!

Bir cevap yazın
*
*
*