Nisan ayının gelmesi ve yazın kapıyı çalması ile birçoğumuzun aklına kış aylarında hareketsizlik ve rehavetten dolayı aldıkları kiloları hızlı bir şekilde nasıl vereceği geliyor. Tam da yaz için tatil planları yaptığımız bu aylarda açık renkli kıyafetleri giyebilmek, denizin tadını çıkarmak için harekete geçmenin aslında tam da zamanı.

Bu süreçte vücut sağlığımızı koruyarak kilo vermek bizim için en temel şartı oluşturuyor. Bunun için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini gerekli ve yeterli miktarda almamız gerekiyor. Şimdi sizlerle birlikte yaza zayıf girmek için ne tür yöntemler uygulamalıyız hep birlikte göz atalım.

Yaz İçin Zayıflatan Öneriler

1- Kahvaltı düzenine dikkat edin.

Diyet Kahvaltı

Kahvaltı hepimiz için günün en önemli öğünüdür zayıflamak istiyorsanız ve aynı zamanda gün içinde zinde ve enerjik kalmak istiyorsanız bu öğünü asla kaçırmamanız gerekiyor. Üstelik yapılan araştırmalarda kahvaltıda yenen besinlerin kalorisinin gün içinde tamamen kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır.

Kahvaltıda tüketeceğiniz besinler bol lif ve C vitamini içeren besinler olursa sizi gün içinde tok tutacaktır, bu süre içinde fazla karbonhidrattan uzak kalmanız önerilir. Yumurta bir diyetin olmazsa olmaz öğesidir çeşitli omletler yaparak kahvaltınızı zenginleştirebilirsiniz.

2- Su tüketiminize dikkat edin.

Su Tüketimi

Yaz ayları gün ışığından oldukça uzun süre yararlandığımız ve vücudumuzun su ihtiyacının oldukça arttığı günlerdir. Bu süreçte zayıflamak ve vücudumuzun su ihtiyacını karşılamak için bol miktarda su tüketmemiz gerekir.

Bir insanın günlük su tüketimi 2- 2.5 litre olmalıdır.  Su tüketmekten hoşlanmıyorsanız ya da zayıflama sürecini hızlandırmak istiyorsanız suyunuzun içine limon, nane ya da karanfil ekleyerek bu işlemi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

3- Hareket etmeyi unutmayın.

Diyet Spor

Kendinize zaman ayırın, kışın hareketsiz kalarak aldığınız kiloları şimdi hareket ederek vermek işin en kolay yanı. Günlük olarak en az 30 dk yürüyüş yapmak ya da diğer spor faaliyetlerinde bulunmak kilo vermenize ve kilo verirken zinde kalmanıza yardımcı olacaktır. Üstelik metabolizma hızınız artacak ve hızlı şekilde kilo vermek kolay hale gelecek.

4- Ara öğünleri unutmayın.

Beyin

Ara öğünleri vücudumuzun enerjisini kaybetmemesi, iki öğün arasında ortaya çıkabilecek tansiyon düşüklüğünü engellemesi, halsizlik ve çabuk yorulma gibi olumsuz durumları ortadan kaldırması açısından vücudumuz için oldukça elzemdir. Ara öğün atlanması durumunda hızlıca kilo verilmesi fikri tamamen yanlış ve sağlığa zararlıdır.

5- Tükettiğiniz besinlere dikkat edin.

Kilo vermek istiyorsanız eski yeme alışkanlıklarınızı bir kenara bırakmanız gerekiyor. Yazın cazibeli ve renkli yiyeceklerine karşı dirençli olmalısınız. Yağ kullanımını azaltmalısınız. Yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan dondurmalardan kaçmak yerine yeterli miktarda tüketmelisiniz. Süt ürünleri alımına dikkat edilmeli vücudumuza gerekli olan kalsiyum ihtiyacını doğru ve yeterli şekilde almalıyız. Bu süreçte ekmek tüketimini azaltmalısınız ve çiğ meyve sebze tüketimini artırmalısınız.

Siz de kışın aldığınız kilolardan kurtulup yaza yeni bir başlangıç yapmak istiyorsanız bu adımları takip ederek sağlıklı bir şekilde kilo verme yoluna girebilirsiniz. Bu süreçte vücut sağlığına dikkat ederek kendiniz için en iyi yolu seçerek zayıflayacağınıza bizlerde kalpten inanıyoruz. Bu konudan sonra diyetlerde en çok yapılan 5 hata hakkında bilgi edinmek istiyorsanız linki tıklayabilirsiniz. Keyifli günler dileriz.

Author

Bir Yorum Yap