Yeme&İçme

Her Gün Bir Bardak Filtre Kahve İçmek İçin 5 Sebep

Filtre Kahve İçmenin Yararları

Filtre kahve, kahve dükkanlarının vazgeçilmez bir kahve türüdür. Bizim kültürümüzde olsun, dünya kültüründe olsun yeri oldukça ayrı bir kahvedir. Genelde kahvaltı öncesinde güne dinç ve güçlü başlamak için tercih edilirler. Peki bu kadar çok tüketilen, Türkiye’nin kişi başına 0.4 KG kahve tükettiği ve her geçen yıl artan filtre kahvenin yararları nelerdir bunları irdeleyip, sizlere bilgi vereceğiz.

Filtre Kahve Nedir?

filtre kahvenin yararları

Filtre kahve, kahve çekirdeklerinin damlama yöntemiyle demlenmesi anlamına gelen bir kahve türüdür. Kahve çekirdeklerinin su ile çekilmesiyle ortaya çıkan asitler kahvenin lezzetini verir. Kahve daha önceki zamanların en popüler sıcak içeceğidir. 1850 yılı civarlarından Fransız kahve sever, kahvenin demlenmesini ve filtre haline getirilmesini bulmuştur. O zaman kullanılan cihazlar şu anki kullananlara göre oldukça ilkeldir. Günümüzde kullanılan filtre kahve damıtma makineleri daha modern ve kullanışlıdır. 1992 yılında günümüzde kullanılan filtre kahve damıtma makinelerinin patenti alınmıştır ve günümüzde de hala işleyiş böyle devam etmektedir. Bir çok şekilde filtre kahve yapılmaktadır. Frenchpress yöntemi, evinizdeki filtre kahve makinesi ve dripper denilen kahve öğütme yöntemi gibi bir çok kahve öğütme yöntemi ile filtre kahve yapılmaktadır.


Türk kahvesinin faydalarını biliyor musunuz? Türk kahvesi hakkında bilgi almak için bağlantıyı takip edin!

Filtre Kahvenin Yararları Nelerdir?

Filtre Kahve Nedir?

1. Enerji Verir Dinç Tutar

Her gün bir bardak bu kahveyi tüketmek hem enerji verir hemde dinç tutar. Genelde sabah kahvaltısından önce içilen bu kahve türü güne daha dinç başlamak için tüketilir. İş yoğunluğunda, temiz kafayla çalışmak istediğinizde, önemli bir işiniz olduğunda ve dikkat oranınızı arttırmak için kahvenizi tüketebilirsiniz.

2. Konsantrasyonunuzu Artırır

Önemli bir iş ile mi uğraşıyorsunuz? Aldığınız kafein sayesinde çalıştığınız iş üzerinde oldukça başarılı olmanızı sağlayacaktır. Sınavlara hazırlanırken, dateline gelmiş bir projeye çalışırken veya sizin için önemli ne varsa bir bardak kahveye başvurmanız sizin daha dikkatli çalışmanıza yarayacaktır.

3. Sinirlerinizi Gevşetir

Sinirlendiğinizde veya moralinizin bozulduğu anlarda tüketebileceğiniz bir bardak kahve sizi rahatlatmaya yetecektir. Salgıları sayesinde vücudunuzu rahatlatan bir kahvedir.

4. Mutlu Olmanıza Yardımcı Olur

Kahvesiz muhabbet olmaz derler, gerçekten öyledir. Kahve ile edilen muhabbet farklıdır çünkü insanlar kahve içtiklerinde daha rahat olurlar gevşerler ve karşısındakiyle çok daha kaliteli muhabbet edebilirler buda sizin daha mutlu olmanıza sebep olur. Yalnızca sohbet değil diğer yapacağınız işleri de daha mutlu bir şekilde yapmanızı sağlar.

5. Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Filtreli kahvenin bir diğer yararlarından birisi kilo vermenize yani yağ yakmanız da size yardımcı olmasıdır. Metabolizmanızı ortalama %5 artırır buda daha hızlı yağ yakmanızı sağlar. Eğer kilo verme derdindeyseniz bu kahve size yardımcı olacaktır.

Her gün bir bardak kahve içerek tüm bu faydalarından yararlanabilirsiniz. Biraz fi̇ltre kahveni̇n besi̇n değeri̇leri hakkında konuşalım;


Fi̇ltre Kahveni̇n Besi̇n Değeri̇

Fi̇ltre kahveni̇n besi̇n değeri̇, orta kalınlıkta çekilmiş bir bardak şekersiz ve sütsüz filtreli kahve 2 kaloridir. Oldukça düşük kaloriye sahip bu kahveyi günde iki bardak tüketebilirsiniz. Fi̇ltre kahveni̇n besi̇n değeri̇ çok olmadığından dolayı sizin kilo almanıza sebep olmayacaktır. Hatta kilo vermek için kilo içen sayısı bir hayli fazla.

3 Yorumlar

Yorum Yap