Filtre kahve, kahve dükkanlarının vazgeçilmez bir kahve türüdür. Bizim kültürümüzde olsun, dünya kültüründe olsun yeri oldukça ayrı bir kahvedir. Genelde kahvaltı öncesinde güne dinç ve güçlü başlamak için tercih edilir. Peki bu kadar çok tüketilen, Türkiye’nin kişi başına 0.4 KG kahve tükettiği ve her geçen yıl artan filtre kahvenin yararları nelerdir, ve bilmemiz gereken bir kaç konuları irdeleyip, sizlere bilgi vereceğiz.

Filtre Kahve Nedir?

filtre kahvenin yararları

Filtre kahve, kahve çekirdeklerinin damlama yöntemiyle demlenmesi anlamına gelen bir kahve türüdür. Kahve çekirdeklerinin su ile çekilmesiyle ortaya çıkan asitler kahvenin lezzetini verir. Kahve daha önceki zamanların en popüler sıcak içeceğidir. 1850 yılı civarlarından Fransız kahve sever, kahvenin demlenmesini ve filtre haline getirilmesini bulmuştur. O zaman kullanılan cihazlar şu anki kullananlara göre oldukça ilkeldir. Günümüzde kullanılan filtre kahve damıtma makineleri daha modern ve kullanışlıdır. 1992 yılında günümüzde kullanılan filtre kahve damıtma makinelerinin patenti alınmıştır ve günümüzde de hala işleyiş böyle devam etmektedir. Bir çok şekilde filtre kahve yapılmaktadır. Frenchpress yöntemi, evinizdeki filtre kahve makinesi ve dripper denilen kahve öğütme yöntemi gibi bir çok kahve öğütme yöntemi ile filtre kahve yapılmaktadır.


Türk kahvesinin faydalarını biliyor musunuz? Türk kahvesi hakkında bilgi almak için bağlantıyı takip edin!

Filtre Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Filtre Kahve Nedir?

1. Enerji Verir Dinç Tutar

Her gün bir bardak bu kahveyi tüketmek hem enerji verir hemde dinç tutar. Genelde sabah kahvaltısından önce içilen bu kahve türü güne daha dinç başlamak için tüketilir. İş yoğunluğunda, temiz kafayla çalışmak istediğinizde, önemli bir işiniz olduğunda ve dikkat oranınızı arttırmak için kahvenizi tüketebilirsiniz.

2. Konsantrasyonunuzu Artırır

Önemli bir iş ile mi uğraşıyorsunuz? Aldığınız kafein sayesinde çalıştığınız iş üzerinde oldukça başarılı olmanızı sağlayacaktır. Sınavlara hazırlanırken, dateline gelmiş bir projeye çalışırken veya sizin için önemli ne varsa bir bardak kahveye başvurmanız sizin daha dikkatli çalışmanıza yarayacaktır.

3. Sinirlerinizi Gevşetir

Sinirlendiğinizde veya moralinizin bozulduğu anlarda tüketebileceğiniz bir bardak kahve sizi rahatlatmaya yetecektir. Salgıları sayesinde vücudunuzu rahatlatan bir kahvedir.

4. Mutlu Olmanıza Yardımcı Olur

Kahvesiz muhabbet olmaz derler, gerçekten öyledir. Kahve ile edilen muhabbet farklıdır çünkü insanlar kahve içtiklerinde daha rahat olurlar gevşerler ve karşısındakiyle çok daha kaliteli muhabbet edebilirler buda sizin daha mutlu olmanıza sebep olur. Yalnızca sohbet değil diğer yapacağınız işleri de daha mutlu bir şekilde yapmanızı sağlar.

5. Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Filtreli kahvenin bir diğer faydalarından birisi kilo vermenize yani yağ yakmanız da size yardımcı olmasıdır. Metabolizmanızı ortalama %5 artırır buda daha hızlı yağ yakmanızı sağlar. Eğer kilo verme derdindeyseniz bu kahve size yardımcı olacaktır.


Filtre Kahve Ne Zaman İçilir?

Yukarıda yazan maddelere göre filtre kahvenin bir çok faydası vardır, fakat dikkat edilmediği taktirde bu yararlar zararlı hale dönüşebilir. Filtre kahvenin de içilmesi ve içilmemesi gereken zamanlar vardır. Sabah kahvaltısından sonra bir bardak kahve içmeniz sizi gün içerisinde hem zinde tutar hemde daha enerjik bir hal almanıza yardımcı olur. Kahvaltı yapmadan kahve içmek herkes için yararlı olmayabilir. Biyolojik saatinizi göz önünde bulundurmalı buna göre kahve alışkanlığınızı belirlemelisiniz. Araştırmalara göre, filtre kahve içmenin en sağlıklı olduğu zamanlar: Sabah kahvaltısından sonra ve öğlen yemeğinden sonra olan vakitlerdir. Akşam veya geceye doğru kahve içmek sağlıkçılar tarafından pek önerilmez. İçerisinde kafein bulunduğundan dolayı vücut dengelerine zarar verebilir, fakat gece çalışmanız gerektiğinde yarım bardakta olsa içilebilir.


Filtre Kahve Nerede Yetişir? Türleri Nelerdir?

Filtre Kahve Çekirdekleri
Filtre Kahve Çekirdekleri

1. Brezilya

Brezilya, Güney Amerika ülkesidir. Dünyanın en çok kahve üretimi yapan ülkelerden biridir. 30.000 km alanda kahve üretimi yapılmaktadır. Ayrıca Brezilya kahve çekirdeklerini Türkiye oldukça seviyor. Brezilya kahve çekirdeği, ülkemize en çok gelen kahve çekirdekleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Yumuşak içimli olmasıyla bilinir, çok sert değildir.

2. Kolombiya

Kolombiya, Brezilya’ya oldukça yakın bir ülkedir. Bulundukları konum ve kıtadan dolayı kahve üretiminde oldukça elverişli topraklara sahiptirler. Bundan dolayı en çok kahve üretimi yapan ülkelerdendir. Kahve üretimi %100 arabica yapılmaktadır. Kahvenin kavurma tipleri vardır ve bölgeden bölgeye tadında değişiklik gösterebilir.

3. Etiyopya

Etiyopya kahvenin ana vatanı olarak bilinmektedir. Ülke ihracatının %30’u kahveden karşılanmaktadır. Oldukça sert bir kahvedir. Baharatsı bir tadı olduğu söylenmektedir. Çoğu insan tarafından oldukça sevilir.

4. Kenya

Yetiştiği topraktaki turunçgil aramasından dolayı tadında greyfurt ve üzüm barındıran ve ağız sulandıran asitliği bulunan bir kahve türüdür. Sert bir kahve türüdür. Starbucks tarafından kullanılmaktadır.


Filtre Kahve Demleme Yöntemleri

1. French Press

French Press

French Press aslında sık sık karşılaştığımız bir filtre kahve ekipmanıdır. Kafelerde yuvarlak cam içerisinde kahvenin getirildiği alete French Press adı verilmektedir. Yuvarlağın içinde baskı oluşturacak delikli bir nesne bulunur yukarıdan baskı yapıldığında kahvenin telvesi aşağı doğru gider ve kahve yukarıda kalır. Bu da filtre kahvenin yapılışında en çok tercih aletlerden biridir. Ucuz bir yöntemdir yaklaşık 15 20 TL’ye bir French Press alabilir sizde kahvenizi demleyebilirsiniz.

2. Filtre Kahve Makinesi

Filtre kahve makinesi

Filtreli kahveyi otomatik olarak demleyen bir cihazdır. Gerekli nesneleri makineye verdiğinizde belirli bir zaman sonra size taze filtreli kahve sunar. Oldukça kullanışlıdır fakat fiyatları markasına göre değişmektedir.

3. Damıtma Yöntemi

Damıtma ile Filtre Kahve

1941 yılında üretilmiştir. Günümüzde halen kullanılmaktadır. Kahveyi yavaş yavaş damıtarak elde eder. Oldukça lezzetli olduğu söylenmektedir.


Fi̇ltre Kahveni̇n Besi̇n Değeri̇ Nedir?

Fi̇ltre kahveni̇n besi̇n değeri̇leri, orta kalınlıkta çekilmiş bir bardak şekersiz ve sütsüz filtreli kahve 2 kaloridir. Oldukça düşük kaloriye sahip bu kahveyi günde iki bardak tüketebilirsiniz. Fi̇ltre kahveni̇n besi̇n değeri̇ çok olmadığından dolayı sizin kilo almanıza sebep olmayacaktır. Hatta kilo vermek için kilo içen sayısı bir hayli fazla.

1 Yorum

Bir Yorum Yap