Starbucks, bir çok ülkede 21.000’den fazla mağazasıyla kahve çekirdeği üreten ve satan dünyanın en ünlü kahve şirketlerinden biridir. Yapısı ve işleyişi ile kafe kültürüne yeni bir boyut kazanmış ve diğer kafelere ilham olmuştur. En büyük tutkusu mükemmel bir kahve ile arkadaşlığı birleştirip dünyayı daha güzel bir hale getirmektir. Bu yazımızda, Starbuck hakkında bilinmesi gerekenler bilgileri paylaşacağız.

Öncelikle Starbucks nasıl kuruldu?

Starbucks Kuruluş Yılları

Starbucks, 1971 yılında Amerika’da tek bir kahve dükkanı açarak kurulmuştur. Kuruluşunun ilk yıllarında yalnızca kendi öğüttükleri kahve çekirdeklerini satarak başlamışlardır. 1983 yılında Howard Schultz’ın İtalya kafe kültürünü Amerika’ya getirme isteği bugün herkesin bildiği Starbucks başarı hikayesinin ilk adımını atmıştır.

Schultz’ın 1987’debu kahve dükkanını satın almasından itibaren şirketin kahve kültürünü ve deneyimlerini genişleterek bugünkü kahve devi olmasını sağlamıştır. Starbuck’ın hedefi, insanların evleri ve işlerinden sonra gidebilecekleri 3. mekan olmaktır.


Starbucks ismi ve logosu nereden geliyor?

Starbucks Logo

Kahve devinin adı kuruluşunun ilk yıllarında Cargo House idi. Fakat kurucu ortakları bu isme ısınamadıkları için yeni bir isim arayışına girmişlerdi. Kahve tüccarlarının denizciliğe duydukları ilgiden dolayı Moby Dick adındaki romanda gördükleri denizci ahbabı olan Starbuck isminden çok etkilenmişlerdi. Çünkü bu adam kaptanın en iyi kahve arkadaşıydı. Hikayelerine ve kahve kültürüne uyduğu için Starbucks ismini tercih etmişlerdir.

Starbucks logosunun anlamı: Kahve tüccarlarının denize ve kahveye olan tutkularından dolayı logosunu Yunan mitolojisindeki Sirenden etkilenerek oluşturmuşlardır. Sirenler, mitolojide denizcileri güzellikleri ile kandıran deniz kızlarını ifade etmektedir.


Tall, Grande ve Venti ne demektir?

Starbucks Bardak Boyları

Ünlü kahve zincirinin 3 adet kahve boyutu bulunmaktadır: Tall, Grande, Ventidir. Schultz, İtalyanın kafelerinden ve kahve deneyimlerinden etkilendiği için, Amerikadaki diğer kahve zincirlerinden ayıracak özel isimler kullanmayı amaçlamış ve bardak boyutlarını İtalyanca oluşturmuştur.

Tall (354 ml.), anlam bakımından uzun demektir, fakat kahve dükkanında küçük boy anlamında kullanılmaktadır. Böyle kullanılmasının sebebi, öncesinde Short boyutunun olması ve günümüzde bu boyutun kaldırılmış olmasıdır. Dolayısıyla orta boy terimi, küçük boy kahve için kullanılır hale gelmiştir. Tall bir kahvede, yaklaşık 60 mg kafein bulunmaktadır.

Grande (473 ml.), büyük boy olarak kullanılmıştır. Fakat Venti boy çıktıktan sonra orta boy olarak kullanılmaya başlanmıştır. Grande boyutunda bir kahvede 95 mg. kafein bulunmaktır.

Venti (606 ml.) ise, en büyük kahvesidir. Yaklaşık 120 mg. kafein içermektedir. Bu kafein oranı enerji içeceklerinde bulunan kafein oranından tam 5 kat daha fazladır.


Starbucks hakkında bilinmesi gerekenler

Starbucks Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1

Müşterilerine en iyi ve en lezzetli kahveyi sunabilmek için kahve üreteceği ülkelerin iklim ve toprak yapılarını inceler. Kahvenin türüne göre en uygun ülkede kahvelerini kendi yetiştirir ve tedarik eder. Kahvelerini genellikle Latin Amerika, Arap Yardımadası ve Asya’da üretmektedir.

2

Dünyadaki tüm şubelerinde kahvelerinin içerisinde yılda yaklaşık 352 milyon litre süt kullanmaktadır. Bununla birlikte müşteri memnuniyeti için vegan, laktozsuz, yağlı ve yağsız sütleri müşterilerinin isteklerine göre sunmaktadır.

3

Her geçen gün kahve devinin şubeleri bir bir artmaktadır. Galler dahil yaklaşık 65 ülkede 20 binin üzerinde mağazası bulunmaktadır. Hızla büyüyen kahve devi 2012 yılında %30 büyüme göstermiştir. Mağazalarında kahve ve çay haricinde kitap, bardak, termos gibi ürünleri de satmaktadır.

4

Mmağazalarında baristaların arkasındaki menü çok az gibi görünse de 87.000 kahve çeşidi bulunmaktadır. Örneğin Filtre kahve satın almak istediğinizde karamelli, naneli, kremalı, sütlü, sütsüz gibi kombinasyonlar ile çeşitlendirebilirsiniz.

5

Kahve çekirdekleri çok hassas olduğundan çevredeki kokuları içine hapsetmektedir. Bu nedenle kahve devi çalışanlarının parfüm dahi kullanmalarını yasaklamıştır. Hatta yiyecekleri kahve kokusunu bastırdığı gerekçesi ile kaldırmayı düşünmüşlerdir. Ancak yiyecekleri paketleyerek bu soruna bir çözüm bulmuşlardır.

6

Kahve siparişi verildiğinde bardaklara yazılan isimler genelde bilerek yanlış yazılır. Çünkü bu durumun pazarlamaya olan etkisi oldukça büyüktür. İnsanlar yanlış yazılan bardakları sosyal medyada paylaştıkça aslında kendi reklamını yapmış olurlar.

7

Frappuccino, çok satılan ve sevilen kahvelerinden biridir, bu marka kahve devi tarafından satılan buzlu kahvenin ticari markasıdır. Oldukça fazla türü bulunan kahve hakkında detaylı bilgi için, Starbucks’ın en çok satan kahvesi: Frappuccino adresini ziyaret edebilirsin.

8

Schultz, İtalya’nın kafe kültüründen etkilenip kurmasına rağmen İtalya’da yalnızca bir mağazası bulunur. Bunun sebebi İtalya’nın daha çok yerli ve milli kahve dükkanlarına önem vermesinden kaynaklanır.

9

Eğer bir Starbucks Card sahibi iseniz indirimlerden ve yeni çıkan kahve türlerinden haberdar olabilirsiniz. Ayrıca bu kart ile alışveriş yaptığınızda sizin ne tür kahvelerden hoşlandığınızı öğrenmektedir, bu sayede size sevebileceğiniz kahve kombinasyonları önermektedir.

10

Bilmeniz gereken en önemli detaylardan biri de şurup çeşitleridir. Starbucks mağazasına gittiğinizde barista, içeceğiniz için ekstra bir şurup eklemek isteyip istemediğinizi sorar fakat şuruplar hakkında pek bir bilginiz yoksa bu konuyu pas geçiyor olabilirsiniz. Bu başlık altında şuruplar ile ilgili biraz bilgi verelim. Şuruplar, içeceğinizin aromasını değiştiren ve lezzet katan ekstralardır. Baristaya istediğiniz şurubun kaç pompa sıkılacağını da belirtebilirsiniz. Fazla koyulan şuruplar içeceğin tadını bozabilir bu yüzden 3 pompayı geçmenizi önermiyoruz.

Örneğin: bir misto (sütlü filtre kahve) siparişi verdiğinizde, lütfen üç pompa nane şurubu ekler misiniz şeklinde siparişinizi geçebilirsiniz.
Şurup çeşitleri ise şunlardır: vanilya, ahududu, nane (mevsimsel olarak şekersiz), badem, fındık, irish cream, karamel, tarçın ve klasik (şeker ve suyun karışımı)


Starbucks’ta ne tür içecekler satılıyor ve kahve fiyatları ne kadar?

Starbucks Bardakta Kahve
Tall (Küçük Boy)Grande (Orta Boy)Venti (Büyük Boy)
Starbucks Sıcak İçecekler
Caramel Macchiato14,25 TL16 TL18,25 TL
Flat White12,75 TL
Filtre Kahve8,50 TL9,75 TL11,25 TL
Caffe Americano11 TL12,25 TL14 TL
Caffe Latte11,50 TL13,25 TL15,25 TL
Espresso8 TL10 TL
White Chocolate Mocha15,25 TL17,25 TL19,75 TL
Cappuccino11,50 TL13,25 TL15,25 TL
Chai Tea Latte13,75 TL15,50 TL18 TL
Starbucks Soğuk İçecekler
Buzlu Caramel Macchiato 14,25 TL 16 TL 18,25 TL
Buzlu Caffè Americano 11 TL 12,25 TL 14 TL
Buzlu White Chocolate Mocha15,25 TL17,25 TL19,75 TL
Buzlu Caffè Mocha14,25 TL16 TL18,25 TL
Buzlu Caffè Latte11,50 TL13,25 TL15,25 TL
Frappuccino16,50 TL18,75 TL20,50 TL
Cold Brew Coffee10 TL11 TL12,75
Iced Americano11 TL12,25 TL14 TL
Iced Cappuccino12,75 TL15 TL16,75 TL
Iced Caramel Macchiato14,25 TL16 TL18,25 TL
İçeceklerTall (Küçük Boy)Grande (Orta Boy)Venti (Büyük Boy)

📌 Kahvenize veya içeceğinize ekleyeceğiniz şurup, krema gibi tatlandırıcılar veya daha yumuşak kahve, süt türü gibi çeşitlendiriciler ekstra ücrete tabii olacaktır. Ele alınan fiyatlar standarttır.

Daha fazla bilgi için: Starbucks Kahve Önerileri
Kendi kahvenizi bulmak için tıklayın.


Starbucks çalışma saatleri – Starbucks kaçta açılıp, kaçta kapanıyor?

Kahve denilince akla ilk gelen kahve dükkanlarından biri olan Starbucks, şehirlerin en popüler olduğu konumlara kurulmuştur. Hal böyle olunca sabah 7.30’da açılıp akşam ise 23.00 gibi kapanmaktadır. Fakat bu saatler kahve dükkanlarının bulunduğu konuma göre de değişmektedir. AVM’lerde bulunanlar daha geç açılıp daha erken kapanabilir.


Starbucks on the go nedir?

Starbucks On the Go

Kahve devi müşterilerinin günlük rutinleri içerisinde kahve ihtiyaçlarını hızlıca ve zaman kaybetmeden karşılayabilmeleri için Opet ve Shell istasyonlarında uygulamaya başladıkları bir Premium Self Servis modelidir. Bu sayede kahve severler seçtikleri ürünleri minik bir kahve standında baristasız olarak kendileri temin edebilmektedirler.

Starbucks On the Go ile kendi kişisel zevklerinize göre 100 farklı kahve seçeneği elde edebilir ve mobil uygulama ile kolayca ödeme yapabilirsiniz.


İlgili Yazılar:

Starbucks Yiyecek Önerileri

Author

Bir Yorum Yap