Yeme&İçme

Türk Kahvesinin Faydaları ve Hakkında Bilmediklerimiz

Türk Kahvesinin Faydaları

Bu konumuzda Türk kahvesinin faydaları ve Türk kahvesinin tarihi ele alacağız. Türk kahvesi kültürümüzün başat öğelerinden olan ve hemen hemen hepimizin severek tükettiği bir içecektir. Peki bizler Türk kahvesi hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Türk kahvesinin vücudumuz için bir yararı var mı ? Günde kaç fincan tüketmeliyiz ? Gelin hep birlikte Türk kahvesinin bilinmeyen özelliklerini öğrenelim.

Türk Kahvesi Nedir?

Türk kahvesi, Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir ve Osmanlıdan miras olarak bizlere bırakılmış en eski kahve pişirme metotların dandır.  Çok ince çekilmiş kahve çekirdeklerinin kısık ateşte isteğe bağlı şekerinin ayarlanması ile yapılan bir kahve türüdür.

Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre Türk kahvesi sağlık açısından oldukça faydalı olduğu ispatlandı. Filtre edilmeyip doğal yollar ile kurutulup pişirildiğinden diğer kahvelere göre daha sağlıklıdır.

Filtre kahve faydaları hakkında bilgi almak için linki takip edebilirsiniz!

Türk kahvesinin faydaları nelerdir

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

  • Araştırmalara göre günde 2 fincan Türk kahvesi kolon kanseri  %25, bağırsak kanserini ise riskini %45 azalttığını gösteriyor.
  • Zihinsel aktiviteler kafeinle canlanır ve güçlenir. Yüksek enerji verir ve uyku probleminden kurtulabilirsiniz.
  • Türk kahvesinin içerisindeki antioksidan sayesinde cilt sağlığını korur, cilt hasarlarına ve hızlı yaşlanmaya karşı dirençli birlikte sahip olmanıza yardımcı olur.
  • Depresyon, stres gibi olumsuz durumlardan daha hızlı çıkmanıza ve yardımcı olur, sinir yatıştırıcı özelliği vardır ve baş ağrısına iyi gelir.
  • Şekersiz kullanılması halinde karaciğer yağlanmasına ve karaciğer hastalıklarına karşı korur.
  • Şekersiz Türk kahvesi yağ yakımına yardımcı olur. Spordan önce içilmesi durumunda zayıflamanıza yardımcı olur.  Sindirimi düzenler ve yüksek tansiyonu önler.
  • Türk kahvesi nefes darlığına iti gelir.Solunum yollarındaki rahatsızlıkları ve iltihapları kurutma özelliğinden söz edilir.

Türk Kahvesinin Telvesi Ne İşe Yarar

Türk kahvesinin faydalarıTürk kahvesinin faydaları olduğu kadar telvesinin de yararları saymakla bitmiyor.

  • Türk kahvesinin telvesi saç ve yüz maskesi yapımında sıklıkla kullanılır. Partiküllü yapısı sayesinde bir çok alanda peeling olarak kullanılabilir.
  • Yapısı sayesinde cildinizi pürüzsüzleştirir ve selülitlerin giderilmesine yardımcı olur.
  • Saçlarınız için maske olarak kullanıldığında saçlarınızda daha parlak sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Türk Kahvesinin Besin Değerleri

1 fincan Türk kahvesi şekersiz olarak tüketildiğinde yalnızca 7 kaloridir. Bu küçük kalorisine rağmen içerisinde magnezyum, potasyum gibi yararlı elementleri barındırır. Türk kahvesi kaç kalori dersek? Orta şekerli bir Türk kahvesi 17 kalori, şekerli Türk kahvesi ise 42 kaloridir.

Her şeyin fazlasının zarar olduğunu bildiğimiz gibi fazlası zarar olup bizi yanıltmayan diğer bir yanı da vardır Türk kahvesinin. Türk Kahvesinin aşırı tüketilmesi kalp ritminizi olumsuz etkileyebilir ve tansiyonunuz için sorun oluşturabilir. Günde 2 fincan Türk kahvesi siz ve sağlığınız için yeterli ve dengeli olacaktır. Keyifli günler dileriz.

1 Yorum

Yorum Yap