Bu konumuzda Türk kahvesinin faydaları, zararları, tarihi ve bilinmesi gerekenleri ele alacağız. Türk kahvesi, kültürümüzün başat içeceklerinden olan ve hemen hemen hepimizin severek tükettiği bir içecektir. Peki bizler bu kahve hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Türk kahvesinin vücudumuz için yaraları ve zararları nelerdir? Günde kaç fincan tüketmeliyiz? ve hakkında bilmediğimiz diğer konuları irdeleyip sizlerle paylaşacağız.

Türk Kahvesi Nedir?

Türk Kahvesi

Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir ve Osmanlıdan miras olarak bizlere bırakılmış en eski kahve pişirme yöntemlerindendir.  Çok ince çekilmiş kahve çekirdeklerinin kısık ateşte isteğe bağlı şekerinin ayarlanması ile yapılan bir kahve türüdür.

Yöremizde dünyaca ünlü bu kahve, dünya genelinde yapılan araştırmalara göre sağlık açısından oldukça faydalı olduğu ispatlanmıştır. Filtre edilmeyip doğal yollar ile kurutulup pişirildiğinden diğer kahvelere göre daha sağlıklıdır.


Filtre kahve faydaları hakkında bilgi almak için linki takip edebilirsiniz!

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

türk kahvesi cezve

1. Bağırsak Kanseri Riskini Azaltır

Araştırmalara göre günde 2 fincan içilen bu kahve kolon kanseri %25, bağırsak kanserini ise riskini %45 azalttığını gösteriyor. Düzenli olarak tüketildiğinde kanser riskini azaltabilirsiniz.

2. Uykuyu Yok Eder ve Canlı Tutar

Zihinsel aktiviteler kafeinle canlanır ve güçlenir. Yüksek enerji verir ve uyku probleminden kurtulabilirsiniz. Genellikle iş yaparken veya uykudan ayılmak amacıyla tercih edilir. Tabii ki muhabbetler de Türk kahvesiz olmaz.

3. Cilt Sağlığını Korur

İçerisindeki antioksidan sayesinde cilt sağlığını korur, cilt hasarlarına ve hızlı yaşlanmaya karşı dirençli birlikte sahip olmanıza yardımcı olur. Yalnızca Türk kahvesini içmek değil telvesini de cilt sağlığı için kullanabilirsiniz.

4. Olumsuz Durumları Yatıştırır

Depresyon, stres gibi olumsuz durumlardan daha hızlı çıkmanıza ve yardımcı olur, sinir yatıştırıcı özelliği vardır ve baş ağrısına iyi gelir. Bunun sebebi kafein sayesinde vucüdunuzdaki stresi ve kötü sinerjiyi atmasıdır. Böylelikle kendinizi daha rahat ve sakin hissedersiniz.

5. Karaciğer Hastalıklarından Korur

Şekersiz kullanılması halinde karaciğer yağlanmasına ve karaciğer hastalıklarına karşı korur. Karaciğerin temizlenmesi görevini de görmektedir. İçtiğiniz kahveler aslında siz haberiniz yokken karaciğerinize oldukça iyi gelmektedir.

6. Sindirimi Sistemini Düzenler

Şekersiz tüketilen Türklere özgü bu kahve yağ yakımına yardımcı olur. Spordan önce içilmesi durumunda zayıflamanıza yardımcı olur.  Sindirimi düzenler ve yüksek tansiyonu önler. Ayrıca yağ yakımında da yardımcı olur.

7. Solunum Yollarını Açar

Nefes darlığına iyi gelir. Solunum yollarındaki rahatsızlıkları ve iltihapları kurutma özelliğinden söz edilir. Kararında tüketildiği taktirde oldukça olumlu sonuçları vardır fakat fazla tüketilirse ters etki gösterebilir.

8. Bağırsak Rahatsızlıklarına İyi Gelir

İshal durumlarında tüketildiğinde çok hızlı iyileştirme özelliği göstermektedir. Fazla tüketildiğinde ise kabız olma durumuna çevirebilir.


Bir fincan Türk kahvesi

Türk Kahvesinde Hangi Vitaminler Var?

İçerisinde bulundurduğu bol B vitamini sayesinde bolca enerji üretmektedir. Ayrıca magnezyum, potasyum, fosfor, çinko, bakır, mangan, selezyum ve manganez gibi oldukça önemli vitamin ve mineraller içermektedir. Filtre edilmemiş bu kahve yalnızca B vitamini değil E ve C vitaminleriyle de zengindir. Şifa kaynağı olarak görülen bu kahve günümüzde de bolca ve keyifle tüketilmektedir.

Türk Kahvesinin Telvesi Ne İşe Yarar

Türk kahvesinin telvesi

Bu kahvenin telvesi saç ve yüz maskesi yapımında sıklıkla kullanılır. Partiküllü yapısı sayesinde bir çok alanda peeling olarak kullanılabilir.
Yapısı sayesinde cildi pürüzsüzleştirir ve selülitlerin giderilmesine yardımcı olur.
Saçlarınız için maske olarak kullanıldığında saçlarınızda daha parlak sonuçlara ulaşılabilir.

Türk Kahvesi Ne Zaman İçilmeli?

En büyük özelliklerinden birisi insanı dinlendirmesi ve huzur vermesidir. Bundan dolayı muhabbetlerde en çok tüketilen içeceklerden birisi de Türk kültürünün simgesi olan bu kahvedir. Bilim adamlarının yapmış oldukları araştırmalara göre Türk kahvesinin içileceği en doğru zaman; sabah kahvaltıdan sonra ve öğleden sonrası olan vakitlerdir. Gece kahve içmek kalp ritminde bozukluk yapabileceğinden dolayı bunu pek önermiyorlar.

Türk Kahvesinin Besin Değerleri Nelerdir?

Diyetkolik verilerine göre, 1 fincan kahve şekersiz olarak tüketildiğinde yalnızca 7 kaloridir. Bu küçük kalorisine rağmen içerisinde magnezyum, potasyum gibi yararlı elementleri barındırır. Orta şekerli bir Türk kahvesi, 17 kalori, şekerli hali ise 42 kaloridir.

Türk Kahvesinin Zararları Nelerdir?

Her şeyin fazlasının zarar olduğunu bildiğimiz gibi fazlası zarar olup bizi yanıltmayan diğer bir yanı da vardır.
Aşırı tüketilmesi kalp ritminizi olumsuz etkileyebilir ve tansiyonunuz için sorun oluşturabilir.
Günde 2 Türk kahve fincanı siz ve sağlığınız için yeterli ve dengeli olacaktır.
Ülseriniz varsa kahve içerken dikkatli olmalısınız.
Vücutta su kaybına yol açabilir, bu yüzden kahvenin yanında su ikram edilir.
Fazla kafein kalp ritminde bozukluk yaratabilir, ayrıca tansiyonu da arttırabilir.

Bir Yorum Yap