Yeme&İçme

Yaban Mersini Hakkında Hİç Duymadığımız Yararları!

Yaban Mersini

Yaban Mersini hayatımızın her yerinde, fakat bu bitki hakkında bilgimiz sınırlı. Yaban Mersini reçeller, dondurmalar, kuru yemişler vb. gibi bir çok alanda hayatımızın içerisinde. Etrafımızda Yaban Mersini, çok lezzetli ve bir çok faydası bulunan bitki türüdür. Dalından yenildiği gibi kurutularak kuru yemiş haline de getirilir, dondurmalarda, reçellerde de kullanılabilir. Meyve olarak yediğiniz de tadı biraz acımsı ve ekşi gibidir fakat bize sağladığı yararlar inanılmaz etkileyici. Halk ağzında, turna yemişi, çay üzümü, ayı üzümü gibi bir çok seslendirilişi olsa da tüm bu adlandırmalar yaban mersinini anlatıyor.

Yaban Mersini Nerelerde Yetişir?

Yaban Mersini yağmuru seven bir bitki çeşididir. Ülkemizin genellikle her yerinde rahatça bulabileceğiniz bu meyve türü sıkça Karadeniz bölgesinde yetişir. Trabzon, Giresun, Erzurum bu bitkinin yetişmesinde yetiştiriciliğinde oldukça başarılı. Dünya genelinde baktığımızda ise Kuzey Avrupa ve Amerika bölgesinde yetiştiriliyor.

Yaban Mersini Reçeli

Yaban Mersini Besin Değeri (Kalori)

Yaban Mersini sizi etkileyecek kilo aldıracak bir bitki değildir. 100 gramı yaklaşık 50 kalori civarındadır. A, C, K vitaminlerinin içerdiği yüksek mineraller sayesinde oldukça yararlı bir yiyecektir.

Yaban Mersinin Yararları Nelerdir?

 • Yaban mersini tüketmek, kalp sağlığı açısından oldukça yararlı ve kalp krizine karşı sizi koruyacak doğru bir tercih olabilir.
 • Antisiyonin sayesinde kan şekerinin yükselmesini, azalmasını engeller. Yani kan şekerini dengeler.
 • Kilo vermek için de kullanılır. Yoğurtların ya da yulafların üzerine eklenerek tüketilir.
 • Besin liflerinin yoğun olması bizi tok tutar bu saye acıkma süresini artırır, doğrudan kilo vermemize yardımcı olur.
 • Yüksek tansiyonu olan kişilerin de tükettiği bir yiyecektir.
 • Yaban mersinin yararlarından bir diğeri, iltihap sökücüdür. İltihaplardan kurtulmak için yaban mersini yiyebilirsiniz. İltihapları kurutur ve yaralarınız daha hızlı iyileşir.
 • Gözlerin güçlenmesinde yaygın olarak havuçlar bilinir fakat yaban mersini de gözlerin güçlenmesinde oldukça etkili.
 • Stres ile baş etmek, uykusuzluk gibi sorunlarınız varsa düzenli tüketimde sizi rahatlatır, daha rahat bir uyku almanızı sağlar.
 • Ayrıca unutkanlığa karşı ciddi bir silahtır. Unutkanlığınızı yaban mersini ile yenebilirsiniz.
Yaban Mersini Kurusu

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır?

Yaban Mersini bir çok alanda kullanılır. İşin mutfağı değişse de genellikle tatlılarda, keklerde, pastalarda, dondurmalarda kullanılır.

 • Yaban mersinini dalından koparıp, temizledikten sonra yiyebilirsiniz ki en doğalı ve en güzeli budur. Yararlarından bahsettik yaban mersinini bu şekilde tüketmeniz sizin için çok yararlı olacaktır. Tadı hafif acımsı ve ekşi olsa da gayet lezzetli bir meyve türü.
 • Kurutularak yaprakları ve kuru meyveleri çaylarda da kullanılıyor, kulağımıza gelen oldukça lezzetli olduğudur. Ayrıca bu şeklinde de oldukça yararı vardır.
 • Bir çok pasta çeşidini süsleyen ve lezzet katan yaban mersini, cheesecake lerden pastalara, pastalardan muffinlere kadar oldukça çeşitli bir meyvedir.
 • Dondurmalarda da aroma vermek için kullanılır. Lezzetini dondurmalardan da alabilirsiniz. Katkı maddesi olabilir, doğal yollarla tüketmeniz daha doğrudur fakat farklı bir lezzet arıyorsanız deneyebilirsiniz.
 • Diyet yapıyorsanız yaban mersinli yulaflar, yoğurtlarda var. Yaban mersini kurusu kullanılarak yapılan bu meyveler ve yulaflar kilo vermenizde yardımcı bir besin olacaktır.

Yaban mersini genel itibariyle yararı olan bir meyvedir. Fakat herkese yararı olan size zararı olabilir unutmayın her insanın vücudu farklıdır. Size uygun en sağlıklı besin, takviye vb. gibi şeyleri doktorunuz önerir lütfen bu yönerge doğrultusunda devam edin.

Yorum Bulunamadı

Yorum Yap